2w1, 3w1, czyli meble kompaktowe

Często niewielkie powierzchnie mieszkań zwłaszcza w blokach zmuszają ich mieszkańców do stosowania oryginalnych rozwiązań. Ma to na celu jak najlepsze zagospodarowanie miejsca tak, aby jednocześnie było praktyczne dla wszystkich mieszkańców. Ostatnio ułatwiają to coraz częściej sami producenci, którzy oferują meble kompaktowe. Otrzymujemy wtedy rozwiązania niewiarygodnie funkcjonalne, a jednocześnie bardzo stylowe.

Brytyjska firma BonBon posiada w swojej ofercie niecodzienne rozwiązania, które na pewno ułatwia życie mieszkańcom niewielkich mieszkań. Znajdziemy tu łózko i biurko w jednym. Znajdziemy także łózka „chowane” na dzień w ścianie, co zdecydowanie zaoszczędza powierzchni. Jednocześnie projektanci zadbali tez o to, aby były to projekty jak najbardziej stylowe i estetyczne, a nie tylko po prostu użytkowe. Sofa Doc w dzień będzie bardzo nowoczesna kanapą. Po rozłożeniu otrzymujemy natomiast piętrowe łózko. Dzięki równie designerskiej sofie Ito w naszym salonie możemy stworzyć w kilka chwil komfortową sypialnię. Sofa ta bowiem staje się dużym łóżkiem o standardowych wymiarach. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także Ulisse. Tu w dzień mamy wygodne miejsce do pracy, biurko z szerokim blatem i miejscem na komputer czy dokumenty. Po rozłożeniu dopiero się okazuje, że to nowoczesne biurko to także bardzo komfortowe łóżko, na którym po tej pracy wypoczniemy.

fot.newshousedesign.com

fot.newshousedesign.com

fot.inhabitat.com

fot.inhabitat.com

Decadrages to z kolei francuska firma, która wyspecjalizowała się między innymi w łózkach podwieszanych. Serie BedUp to rozwiązania zarówno do salonu, jak i do pokoju młodzieżowego. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni nie tylko na podłodze, ale i na suficie.

fot.www.apartmenttherapy.com

fot.www.apartmenttherapy.com

Nie powinno natomiast nikogo dziwić, że i w Japonii powstały wspaniałe projekty mebli kompaktowych. Japończycy to pracoholicy. Ich życie zwykle polega na pracy, a do domu wracają zwykle tylko na noc. Dlatego zależy im szczególnie na projektach praktycznych i funkcjonalnych. Warto dodać, że mieszkają zwykle raczej w małych mieszkaniach, których nie traktują tak jak my, jak domy, tylko raczej jako hotele. Druga sprawa to ogromna cena nieruchomości zwłaszcza w Tokio, dlatego niektórzy nie mogą sobie po prostu pozwolić na duży metraż. Zespół projektantów Z Atelier Opa stworzył kolekcję Kenchikukagu. Znajdziemy tu faktycznie rozkładaną i dosłownie kompaktową sypialnię, kuchnie czy biuro. Wszystko to nie zajmuje wiele miejsca, ale spełnia najbardziej podstawowe funkcje.

fot.www.jebiga.com

fot.www.jebiga.com

Wyżej opisane to designerskie, ciekawe pomysły, na które nie każdego stać i nie do wszystkich też mamy dostęp. Możemy jednak rozejrzeć się po naszych zwykłych, komercyjnych sklepach i tu także znajdziemy ciekawe pomysły.

Pierwsza rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to pokój dziecięcy. Jakiś czas temu ktoś zauważył, ze rodzice od czasu narodzenia dziecka do osiągnięcia przez nie dorosłości wydają bardzo dużo pieniędzy na urządzeni jego pokoju. Najpierw kupują meble typowe dla niemowlaka, a więc łóżeczko, wesołe komódki itp. Później potrzebne jest zwykłe, większe łóżko, później do tego wszystkiego biurko i sporo mebli do przechowywania. A na koniec nasza pociecha staje się nastolatkiem i mówi, że nie chce już mieszkać w takim dziecinnym pokoju. A rodzice muszą kupować, wymieniać, urządzać… Wreszcie ktoś jednak wpadł na naprawdę genialny pomysł i zaprojektował meble kompaktowe dla najmłodszych. Kupujemy zatem jeszcze przed narodzinami łóżeczko dla naszego niemowlaka. Kiedy dziecko podrośnie, możemy zdjąć drabinki, dzięki czemu łózko staje się już bardziej „dorosłe”. Dodatkowo możemy je „przedłużyć”, jeśli takowa funkcja akurat istnieje. Dziecko w końcu wyrasta z łóżeczka, ale nie musimy go wyrzucać. Wyjmujemy materac i z takiego łóżeczka możemy otrzymać praktyczna leżankę, sofkę do pokoju już młodzieżowego czy ławeczkę na werandę. Tego typu łóżeczka dostępne są w sklepie IKEA, ale na pewno można je dostać również u innych równie pomysłowych producentów.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem są oczywiście łóżeczka rosnące wraz z dzieckiem. Takie mebel będzie stał w pokoju naszej pociechy dopóki się zwyczajnie nie znudzi.

Jeszcze jednym pomysłem, który można spotkać u producentów to łóżka z komodami, szufladami, biurkami, półkami. Nie tylko dotyczy to łózek piętrowych, w których często na stałe montowana jest szafa, komoda i biurko, ale także łóżeczek dla najmłodszych. Niektóre po rozłożeniu mogą stać się zwykłym łóżkiem, biurkiem i małą komodą.

A co jest najlepsze w takich meblach dziecięcych? To, że maksymalnie oszczędzają pieniądze. Rodzic ponosi wydatek tylko raz i nie musi martwić się o kolejną i kolejną wymianę łóżka, bo dziecku stopy zaczynają wystawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *