Czy beżowe wnętrza muszą być nudne?

Najpopularniejsze w Polsce są bez wątpienia beże. Kolor tak powszechny, że aż do znudzenia. Każdy, kto nie ma zbyt dużych umiejętności, stawia na tradycyjny i przede wszystkim bardzo bezpieczny brąz w każdej jego odsłonie. Sprawę na pewno bardzo ułatwiają same salony meblowe, gdzie stosunkowo często znajdujemy meble utrzymane właśnie w takiej kolorystyce. Aby być jednak tak zupełnie sprawiedliwym, to warto przypomnieć, że od jakiegoś czasu spotkać można także meble szare, a nawet czerwone i czarne. Wciąż jednak należą one do zdecydowanej mniejszości.

Faktem jest na pewno, że brąz to bezpieczny kolor. Kilka takich prostych mebli w połączeniu z beżową, klasyczną ścianą na pewno będzie wyglądało bardzo elegancko, stylowo i być może gustownie. Brąz ociepla wnętrza. Są one klasyczne, proste, rodzinne i przytulne. Bardzo często jednak są one także nudne.

To właśnie nuda wielu osobom kojarzy się z tymi tak popularnymi brązowo-beżowymi wnętrzami. Brązowa kanapa, brązowy dywan, brązowe, „drewniane” meble, beżowe ściany – co w tym może być ciekawego, wyrazistego, odważnego? Raczej niewiele. Z pewnością wnętrze takie może się wielu osobom podobać właśnie z uwagi na to, że jest ono bezpiecznie stylowe. Coraz więcej osób jednak odchodzi od tej tradycyjnej „beżowości” i wybiera śmielsze lub po prostu bardziej nowoczesne rozwiązania.

Ogromnym plusem takiej właśnie kolorystyki jest jej prostota. Faktycznie to kolory uniwersalne, które można do wielu wnętrz wpasować. Jeśli jednak już zdecydujemy się na taką właśnie kolorystykę, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na formy, wzory i tekstury.

Aby wnętrz nabrało nowoczesnego charakteru, niezbędne będą meble proste, o geometrycznych formach, czasem nawet minimalistyczne. Nawet masywna, ciemnobrązowa kanapa nie będzie wyglądała ciężko i masywnie, jeśli nie dość, że wybierzemy model w jak najprostszym kształcie, to jeszcze dopasujemy do niego jasne lub ciekawie wzorzyste poduchy. Magia dodatków w takich właśnie wnętrzach ma naprawdę ogromne znaczenie.

Drewniane meble również mogą być nowoczesne. Wybierajmy kolejny raz formy proste lub też te niebanalne, całkowicie niecodzienne, które do ponadczasowej klasyki nawiązują tylko nieśmiertelnym materiałem, jakim jest przecież drewno. Stolik kawowy z ciemnego drewna w połączeniu ze szklanymi elementami będzie wyglądał na pewno bardzo nowocześnie.

Szkło i drewno to zestaw jeszcze stosunkowo bezpieczny. Ciekawszym, ale i nieco bardziej ryzykownym rozwiązaniem mogą być natomiast bardziej surowe, przemysłowe materiały: stal, żeliwo i inne. Drewniana skrzynia z metalowymi okuciami, żeliwne uchwyty do szafy, stare gwoździe zamiast wieszaków. Tu cały czas możemy się poruszać w kolorystyce brązowo-beżowej. Nabierze ona jednak zupełnie innego charakteru. Może już nie tak rodzinnego, przytulnego, ale na pewno bardzo efektownego.

Kiedy wybieramy tak konserwatywne w pewnym sensie, tradycyjne kolory, które już podświadomie kojarzą się nam z elegancją i nudną klasyką, a nie chcemy w tej nudzie na zawsze już ugrzęznąć, musimy kombinować z pozostałymi czynnikami. I musimy być w tym zdecydowani i odważni. Faktury i wzory to nasza największa broń w walce z brązową nudą.

Aby salon czy sypialnia wciąż były brązowe i przytulne, ale już nie nudne, powinniśmy pobawić się w połączenie różnych odcieni brązu i różnych tkanin. Polem do popisu będzie kanapa, ewentualnie łóżko. Różnokolorowe poduszki, pledy, koce, narzuty- układane warstwowo sprawią, że dana aranżacja nabierze wiele ciepła i takiego domowego uroku. Sprawdzą się także naturalne materiały, takie jak wełna czy len.

Nie zapomnijmy także o kamieniu, czyli kolejnym naturalnym materiale, który z brązem akurat współgra wyśmienicie.

Aby uniknąć efektu ciężkości, zwróćmy uwagę na meble. Teraz możemy znaleźć w sklepach krzesła, stoły, fotele bardzo designerskie, a jednocześnie stylowe. Na szczególną uwagę zasługuje na pewno połączenie surowego drewna z lekkim tworzywem. To wciąż będzie brąz czy beż, ale za to w bardzo nowoczesnej i jednocześnie niezwykle gustownej odsłonie.

W końcu nie musimy obracać się jedynie w tej jednej kolorystyce. Do brązów czy beżu możemy z powodzeniem dopasować również inne kolory, dzięki którym wnętrze stanie się przede wszystkim żywsze.

Świetnym rozwiązaniem będą odcienie niebieskiego: od błękitu aż po turkus. Jeśli wybierzemy jasne odcienie, aranżacja będzie subtelna, bardzo naturalna, spokojna. Turkus czy odcienie zbliżone do granatu sprawią z kolei, że wnętrze nabierze tajemniczego, bardzo na pewno eleganckiego charakteru. Wybór powinien zależeć od naszego charakteru, ale i oświetlenia danego wnętrza.

Kolejnym odmiennym kolorem, który także ciekawie będzie się prezentował w brązowych wnętrzach, jest oczywiście fiolet. Dzięki niemu aranżacja nabierze wiele uroku, elegancji i nico stylu glamour.

Niezależnie od wyboru pamiętajmy, aby nie przesadzać z kolorem. Powinien on być obecny w dodatkach, w ramkach na ścianie, w dekoracyjnym wazonie czy serwetce na stoliku. Zachowując umiar, unikniemy pstrokacizny.

fot.housepict.com

fot.housepict.com

fot.djerelo.com

fot.djerelo.com

fot.homeposh.com

fot.homeposh.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *