Czym zastąpić płytki w kuchni?

Tradycyjnie nad blatem w kuchni montuje się na ścianie płytki. Takie rozwiązanie można znaleźć w zdecydowanej większości polskich kuchni. W obecnie urządzanych mieszkaniach można spotkać jednak wiele innych pomysłów, które dalece odbiegają od wszechobecnej klasyki, a również wyglądają bardzo stylowo i ciekawie. Niektóre z tych rozwiązań będą się interesująco prezentowały także w tych tradycyjnych kuchniach. Będą zatem łatwym pomysłem na szybkie odświeżenie kuchni.

Prostym i stosunkowo łatwym do dopasowania rozwiązaniem będzie płyta meblowa. Możemy wykorzystać dokładnie taką, jaką mamy na meblach kuchennych. Wówczas efekt będzie bardzo spójny i gustowny. Płyta na pewno sprawdzi się w kuchni tradycyjnej, w której nie chcemy robić rewolucji, a jedynie dokonać kosmetycznych zmian. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość takiej płyty. Pamiętajmy, że kuchnia to miejsce dość intensywnej pracy. Ściana tuż przy blacie będzie narażona na zabrudzenia i wilgoć. Tańsze i gorszej jakości płyty meblowe mogą po nawet dość krótkim czasie znacznie stracić na wyglądzie.

Stylowym i na pewno bardzo efektownym rozwiązaniem będzie drewno. Częściej niż lite drewno stosuje się płyty fornirowane. W sklepach i u różnego rodzaju producentów mamy ogromny wybór wszelakich fornirów. Dzięki temu każdy może wybrać jak najbardziej odpowiedni dla siebie i swojej kuchni wzór. Możemy taką płytę dopasować do blatu, do szafek, a nawet podłogi. Zależnie od jakości wykonania płyta fornirowana może mieć różną trwałość. W tak wrażliwych miejscach, jak właśnie kuchnia, warto zainwestować w jak najlepszy produkt, aby cieszyć się nim przez lata.

W tradycyjnych kuchniach sprawdzić się może także kamień. Jego główną zaletą jest przede wszystkim wyjątkowa trwałość. To materiał praktycznie niezniszczalny. W kuchniach stosuje się najczęściej granit, ale spotkać można również zaimpregnowany marmur czy łupek.

O wiele większy wybór mają osoby urządzające kuchnię nowoczesną czy po prostu zgodną ze współczesnymi trendami.

Bardzo popularne ostatnio są wnętrza loftowe, industrialne. Wyróżniają się one zwykle dość surową stylistyką i mnogością niebanalnych, często zaskakujących pomysłów. W takich kuchniach bardzo rzadko spotyka się klasyczne kuchnie. Obecnie zdecydowanie częstszym rozwiązaniem jest cegła. Nie są to jednak pełnowymiarowe cegły, a płaskie, ceglane płytki, które w żaden sposób nie wpływają na wielkość pomieszczenia. Takie płytki znajdziemy w bardzo wielu kolorach, ale największym powodzeniem cieszą się białe oraz te wyglądające najbardziej „pierwotnie”, często nawet dość obskurnie. Ale to właśnie o taki efekt przecież chodzi we wnętrzach poprzemysłowych. Dzięki impregnacji cegła jest łatwa w czyszczeniu i odporna na zabrudzenia.

Zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem będzie natomiast stal. To materiał, który dopiero niedawno zagościł w polskich kuchniach. Kiedyś taki pomysł był praktycznie nie do pomyślenia. Stal z pewnością wygląda bardzo efektownie. Nadaje kuchni takiego niepowtarzalnego stylu. Jest bardzo odporna na zniszczenia, zarysowania, obtłuczenia. Dodatkowo dzięki taśmie magnetycznej lub po prostu zwykłym magnesom możemy do takiej stalowej ściany mocować wszelkie metalowe akcesoria, pojemniki czy drobiazgi. Rozwiązanie stylowe, a jednocześnie bardzo funkcjonalne.

Również szklany panel jest dość popularny w nowoczesnych kuchniach. Taki panel daje bardzo dużo możliwości. Może być przezroczysty i wtedy przede wszystkim chroni ścianę przed zabrudzeniem. Może być także lakierowany na dowolny kolor. Można również na nim umieścić dowolna grafikę. Dużym plusem jest w tym wypadku swoboda w wyborze efektu wizualnego, ale jeszcze większym jest trwałość i ogromna łatwość w utrzymaniu czystości. Tu nie będzie żadnych zakamarków, fug, które zbierają kurz i bakterie. Szkło jest gładkie, jego czyszczenie jest banalnie proste. Będzie najlepszym rozwiązaniem do kuchni faktycznie intensywnie użytkowanej.

Spotkać się dość często możemy także z betonem architektonicznym, który dość efektownie zastępuje zwykłe płytki. Wygląda bardzo ciekawie, dość surowo, ale znakomicie komponuje się z kuchniami industrialnymi.

Najprostszym natomiast rozwiązaniem zarówno w kuchni tradycyjnej, jak i nowoczesnej będzie po prostu farba na ścianie. Nie może to być jednak byle jaka farba. Warto zainwestować w tę najlepszej jakości, trwałą, odporną na szorowanie. Pamiętajmy, że na blacie wykonujemy większość czynności w kuchni: kroimy, wyciskamy, mieszamy, miksujemy… Nie ma praktycznie możliwości, aby nie zabrudzić nie tylko samego blatu, ale i ściany. Dlatego właśnie farba musi być jak najtrwalsza. Osoby, które decydują się na takie właśnie rozwiązanie, powinny pamiętać o szczególnie wrażliwych miejscach nad zlewozmywakiem i kuchenką. Tak właśnie ścianę warto zasłonić choćby przezroczystą szybą.

Dzięki pomysłowości, odwadze i wyobraźni projektantów możemy teraz znaleźć naprawdę ciekawe rozwiązania do naszej kuchni. Większość z nich kiedyś nawet nie przyszłaby nikomu do głowy, dziś natomiast jest jak najbardziej dostępna.

fot.godspromoteme.com

fot.godspromoteme.com

fot.www.hgtvdecor.net

fot.www.hgtvdecor.net

fot.www.ghoofie.com

fot.www.ghoofie.com

fot.www.houzz.com

fot.www.houzz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *