Designerskie fotele do naszych domów

Fotel to taki bardzo praktyczny mebel, o którym warto pomyśleć w trakcie urządzania mieszkania. Sprawdzi się we właściwie każdym wnętrzu. W salonie czy sypialni pozwoli na kilka relaksujących chwil przy ulubionej książce i kubku gorącej herbaty. W dziecięcym pokoju będzie miejscem usypiania naszej pociechy i śpiewania jej kołysanek. Wiele osób nie docenia fotela jako mebla, traktując go jako zbyteczny przedmiot zabierający przestrzeń. A przecież tak wcale nie musi być. Odpowiednio dobrany fotel może być wyjątkową ozdobą w każdej aranżacji.

Co ciekawe, w przypadku fotela mamy o wiele większą dowolność w wyborze stylu niż w przypadku innych mebli, jak sofy czy komody. Mamy bowiem dwa wyjścia: możemy go dopasować kolorystycznie i stylowo do całej aranżacji. Możemy także potraktować go jako wyjątkowy akcent i wybrać model nieco inny lub nawet wyraźnie różniący się od reszty wystroju. Spotkać można zatem w minimalistycznych wnętrzach kolorowy fotel o fantazyjnej kolorystyce lub też w tradycyjnie urządzonych aranżacjach model nawiązujący do kompletnie innej epoki. Od nas samych tylko zależy, jaką drogę wybierzemy.

Warto poznać kilka modeli, znanych na całym świecie, które mogą stać się dla nas ciekawą inspiracją.

fot.www.polyvore.com

fot.www.polyvore.com

fot.www.notonthehighstreet.com

fot.www.notonthehighstreet.com

fot.www.polyvore.com

fot.www.polyvore.com

Warto zauważyć, że ostatnio ogromnie popularne są fotele w stylu ludwikowskim. Znaleźć je możemy w wielu bardzo różnorodnych wnętrzach. Spodobały się wielu osobom o najróżniejszych gustach. Taki fotel cechuje się bardzo gustowną, subtelną formą, która bez wątpienia do każdego wnętrza wniesie wiele uroku. Doda szlachetnego charakteru aranżacjom nowoczesnym, jak i tym nieco bardziej klasycznym. Obecnie jednak fotel w stylu ludwikowskim może wyglądać nieco inaczej niż jego pierwowzór. Spotkamy oczywiście modele klasyczne, w pastelowych, stylowych kolorach, ale równie często będziemy mieć do czynienia z modelami oryginalnymi i na wskroś wyjątkowymi. Taki fotel zachowa swój piękny kształt, ale już obicie będzie w jakimś zupełnie nietypowym kolorze. Będzie to takie swoiste połączenie klasyki z nowoczesnością. Taki fotel na pewno będzie miał bardzo szerokie zastosowanie.

Przez ostatnie lata możemy zauważyć także bardzo dużą popularność prostego stylu skandynawskiego. W związku z tym wiele osób stawia na formy proste, estetyczne, pozbawione zbędnych detali i dekoracji. Spotkamy tutaj równie prosta kolorystykę. Takie fotele będą ponadto niezwykle komfortowe, co jest jedna z podstaw tego stylu.

Miłośnicy prostego i współczesnego lubują się także w ikonach designu, które w pełni zaspokajają ich potrzeby. Prosty fotel o lekkiej formie sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu.

fot.www.scandium.cz

fot.www.scandium.cz

Takim właśnie prostym i praktycznym fotelem będzie na pewno Aiko. Lekka konstrukcja, raczej neutralna kolorystyka, bardzo prosta forma- to niewątpliwe atuty tego mebla, które, choć takie niepozorne i nieco nawet nieuchwytne, to na pewno zwrócą uwagę nawet bardzo wymagających osób. To fotel właściwie wszechstronny. Sprawdzi się w salonie, jadalni, sypialni, biurze, kawiarni… właściwie wszędzie.

fot.www.archiexpo.com

fot.www.archiexpo.com

Swojsko brzmiący fotel Czesław również zasługuje na baczna uwagę głównie z racji wyjątkowej formy. Geometryczny kształt spodoba się wszystkim miłośnikom nowoczesności. Nie da się także nie zauważyć wyrazistych, ciekawych kolorów. To fotel również bardzo praktyczny. W naszym stonowanym i prostym salonie będzie ciekawym akcentem. Równie dobrze sprawdzi się jednak w miejscach bardziej publicznych, jak np. kawiarnie. Świetnie będzie się prezentował samodzielnie, ale i w grupie.

fot.www.oliversimondesign.com

fot.www.oliversimondesign.com

Fotelem, który znają już chyba praktycznie wszyscy, jest Egg. Co ciekawe, projekt ten pochodzi z 1958 roku, a wciąż jest tak samo popularny. Niektórym pewnie trudno uwierzyć w to, że w tych „zamierzchłych” czasach ludzie tworzyli tak wyjątkowe formy. To fotel ponadczasowy, nieśmiertelny- tak można śmiało o nim powiedzieć. Możemy mieć pewność, że naszym wnętrzom doda wiele charakteru.

fot.www.1stdibs.com

fot.www.1stdibs.com

fot.www.designonline.co.nz

fot.www.designonline.co.nz

fot.enpundit.com

fot.enpundit.com

Trzy powyższe modele: Aiko, Czesław i Egg to modele bardzo nowoczesne, designerskie. Wiemy jednak, że nie każdy lubi właśnie takie rozwiązania. Zwolennicy ponadczasowej klasyki wybiorą być może fotel w stylu ludwikowskim. Znajdzie się także rozwiązanie dla osób albo niezdecydowanych, albo poszukujących bardziej odważnych, a nawet szalonych projektów. Idealny będzie zatem dla nich fotel Proust. To bez wątpienia mebel jedyny w swoim rodzaju. Widzimy tu bardzo klasyczny kształt, kojarzący się z ponadczasową elegancją, wytwornym, nawet pałacowym stylem. Jednocześnie jednak ta klasyczna forma została wzbogacona niebanalną, wyrazistą, czasem wręcz psychodeliczną kolorystyką. To z pewnością mebel dla odważnych. I na pewno będzie ozdobą każdej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *