Dywany i dywaniki

Jest mniej więcej tylu samo zwolenników, co przeciwników dywanów. Niektórzy najchętniej posiadaliby je w każdym pomieszczeniu. Inni z kolei omijają je szerokim łukiem. Nie ma co ukrywać, dywany mają mnóstwo wad, jak i zalet. Ocieplają, wygłuszają, ale mogą tez gromadzić kurz. Odpowiednio dobrany dywan będzie piękna ozdobą każdego pomieszczenia, o którą jednak trzeba będzie dbać i często odkurzać.

Kiedy już zdecydujemy się na dywan, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników zależnych także od wnętrza, w jakim taki dywan będzie się znajdował.

W sypialniach bardzo często spotykamy dywany pod łóżkiem, z jednej lub dwóch stron, o ile mamy do czynienia z łóżkiem sypialnianym z prawdziwego zdarzenia. Co nam daje taki dywan pod łóżkiem? A to, że kiedy rano się budzimy i schodzimy z łóżka, to nasze bose stopy najpierw mogą dotknąć cieplutkiego i mięciutkiego dywanika, a nie zimnej podłogi. Będzie to na pewno miły początek dnia. Może się wydawać, że to tylko jeden mały szczegół, ale za to jak ważny…

W pokoju dziennym spotkamy większą różnorodność. Niektórzy decydują się na dywany powierzchni prawie całego pokoju, którym niekiedy bliżej już do wykładzin. W innych wnętrzach natomiast zauważymy dywany tylko pod kanapą. Dzięki odpowiednio dobranemu dywanowi możemy podzielić wizualnie naszą przestrzeń na osobne strefy.

Zupełnie inaczej wybiera się dywan do pokoju dziecięcego. Tu często na podłodze spotkamy obrazki z najpiękniejszych bajek, plany miast lub tory wyścigowe. Producenci starają się nadążać za pragnieniami dzieci.

Ważnym czynnikiem, jaki będziemy brać pod uwagę niezależnie od rodzaju wnętrza będzie na pewno wzornictwo. Pamiętajmy tu, że jasne kolory z reguły powiększają wnętrze, a ciemne zmniejszają. Do małych i ciasnych wnętrz nie wybierajmy raczej dywanów pstrokatych, pełnych rożnych wzorów i fantazyjnych kolorów. Niepotrzebnie zmniejszą nasz i tak niewielki pokój.

Kolejny ważny czynnik przy wyborze dywanu to długość runa. Na rynku spotkamy dywany z bardzo długim włosem, nawet powyżej 10 cm. Nazywamy je dywanami „shaggy” i trzeba przyznać, że ostatnio ten typ właśnie jest bardzo popularny. Dla wielu osób to najlepsze rozwiązanie. Bardzo dobrze wygląda, tworzy we wnętrzu przytulną atmosferę, jest miły i miękki. Choć to zaskakujące, wcale nie jest tak trudny w pielęgnacji, jak mogłoby się wydawać. Z drugiej jednak strony taki dywan nie jest raczej polecany dla osób posiadających zwierzęta domowe, a także dla alergików. Da tych osób lepszym rozwiązaniem będą dywany z włosem o długości do 3 cm. Są praktyczne i łatwe w czyszczeniu.

Nie można także zapominać o jeszcze jednym ważnym czynniku, jakim jest gęstość runa. Tu będziemy musieli rzucić okiem na metkę. Gęstość runa wynosi zwykle od 150 tysięcy do 500 tys. 150 tys. to taka dolna granica. Będzie to już solidny dywan, ale na pewno odbiegający jakością od tego z gęstością 500 tys., który spokojnie można nazwać luksusowym. Liczby te nie dotyczą dywanów „shaggy”, w których z racji długości włosa gęstość nie musi być tak duża, a może wynosić nawet 50 tysięcy. A sama gęstość to nic innego jak ilość włosów na metr kwadratowy naszego dywanu.

Ważnym czynnikiem, o ile nie jednym z najważniejszych jest rodzaj materiału. Mamy do wyboru dywany z tkanin naturalnych i syntetycznych. Naturalne materiały to między innymi wełna, ale także naturalne włókna, jak np. bardzo popularny sizal.

Dywan wełniany będzie na pewno bardzo drogi. To na pewno produkt luksusowy i szlachetny, dlatego traktowany jest jako wyrób z górnej półki. Wełna posiada wiele zalet, do których zaliczymy puszystość, miękkość, to, że sie nie elektryzuje. Wełniany dywan będzie mięciutki i miły w dotyku. Niejedna osoba na pewno chciałaby na nim spać.

Dywan sizalowy jest kompletnym przeciwieństwem wełnianego. Także jest to naturalny materiał, ale posiada zupełnie inne cechy. Sizal jest twardy, dlatego nie spodoba się fanom puszystości. Jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i mieszkań ze zwierzętami, czego nie można powiedzieć o wełnie.

Dywany syntetyczne są zdecydowanie tańsze i przez to bardzo często wybierane. Materiałów syntetycznych jest wiele, ale do najczęściej używanych możemy zaliczyć poliamid, poliester, akryl czy polipropylen. Dywany ze sztucznych materiałów są bardzo trwałe i odporne na zabrudzenia, co ma duże znaczenie tam, gdzie są dzieci i zwierzęta. Taki dywan w wielu domach będzie zdecydowanie bardziej praktyczny niż szlachetna wełna pomimo całego jej uroku.

Wybór na rynku mamy naprawdę ogromny. Do sypialni możemy wybrać mięciutki, wełniany dywanik, do przedpokoju trwały, ekologiczny sizalowy, a do pokoju dziennego dywan akrylowy, trwały i wytrzymały, taki, który przetrwa najdłuższe i najbardziej intensywne imprezy.

fot.homesrenovationpros.com

fot.homesrenovationpros.com

fot.feelthehome.com

fot.feelthehome.com

fot.www.core77.com

fot.www.core77.com

fot.www.larscontzen.de

fot.www.larscontzen.de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *