Ergonomia w kuchni

Kuchnia jest miejscem, gdzie spędzamy znaczną ilość czasu. Trudno policzyć, ile kroków dziennie wykonujemy w jej obrębie. Zamykamy szafki, otwieramy, zmywamy, gotujemy, kroimy… Dla wielu kuchnia jest centrum życia rodzinnego, ale dotyczy to raczej szczęśliwych właścicieli większych domów. W tradycyjnych blokach jest ona raczej mniejsza i często nieco mniej komfortowa. W każdym razie powinniśmy starać się o to, aby jak najbardziej ułatwić nam tę codzienną pracę w kuchni.

Niezależnie, w jakim stopniu korzystamy z kuchni, wszyscy wykonujemy w niej mniej więcej te same czynności. Często schemat jest bardzo prosty i zawsze ten sam: przychodzimy z zakupami, rozpakowujemy je, układamy w szafkach i lodówce. Przystępując do sporządzania posiłku, wyjmujemy potrzebne produkty, myjemy, kroimy i wstawiamy do piekarnika czy też na kuchenkę. Ważna jest zatem niezwykle kolejność ustawienia naszych sprzętów tak, aby wszystkie te czynności przebiegały szybko i sprawnie. Projektanci kuchni biorą pod uwagę właśnie ten powyższy schemat. Zaraz przy wejściu powinna zatem stać lodówka, a tuż obok niej szafka do przechowywania żywności. Powinien tu znajdować się także blat roboczy do wyjmowania produktów, rozpakowywania ich i czasem czyszczenia. W dalszej kolejności powinien znajdować się natomiast zlewozmywak. Bardzo wygodnie będzie, jeśli blat pomiędzy nim a lodówką będzie nie krótszy niż 80 cm. Pod zlewozmywakiem warto umieścić kosz, ponieważ zwykle tam jest najwięcej odpadów. Za nim powinien następnie znaleźć się kolejny blat zakończony kuchenką. W górnych szafkach warto wówczas umieścić przyprawy i wszystko to, co jest nam niezbędne do przygotowywania potraw. Pod nim z kolei można umieścić szufladę z akcesoriami: łyżkami, nożami itp. Będzie to miejsce do przyrządzania potraw, krojenia, dlatego warto, aby było ono jak najwygodniejsze. Jeśli tylko jest taka możliwość, za kuchenką warto umieścić niewielki już blat, który posłuży do odkładania łyżek, pokrywek, gorących garnków.

Takie ustawienie sprawdzi się praktycznie zawsze. Będzie wygodne, a praca w kuchni stanie się przyjemnością. Czasem jest jednak tak, że z góry narzucony rozmiar kuchni ogranicza nasze możliwości i nie pozwala na stworzenie idealnych warunków. Wyżej wymieniony schemat dotyczy nie tylko dużych kuchni, ale także tych mniejszych. Obojętnie, czy mamy kuchnię w kształcie litery L, U czy jednorzędową, powinniśmy zachować powyższy wzór na tyle, ile jest to możliwe.

Każdą kuchnię możemy podzielić na 5 stref: gotowania, przechowywania, przygotowywania, zmywania i zapasów. Aby było nam jak najwygodniej, starajmy się, aby meble i sprzęty charakterystyczne dla każdej z tych stref były obok siebie.

Jeśli mamy dużą kuchnię, możemy sobie pozwolić na normalny stół. Posłuży on nie tylko do spożywania posiłków, ale może się sprawdzić także jako blat roboczy. Dzięki niemu będziemy mogli kroić warzywa w wygodnej pozycji siedzącej, a nie stojącej, na co bylibyśmy skazani w przypadku kuchni małej i ciasnej. Nawet w przypadku kuchni nieco mniejszej warto postarać się o choćby mały stolik, czy nawet wysuwany blat, przy którym będziemy mogli usiąść. Blaty to bowiem niezwykle istotna kwestia w każdej kuchni. Jeśli będą odpowiednio rozplanowane, ułatwią nam pracę. W przeciwnym razie mogą ja nawet utrudnić.

Oświetlenie w kuchni to kolejna bardzo istotna kwestia, o której nie wolno zapominać. Powinniśmy mieć dobrze oświetloną całą powierzchnię roboczą, a więc blat do przygotowywani posiłków, zlewozmywak i kuchenkę. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się lampki tuż na samą tą powierzchnią, które dodatkowo oświetlą nam to właśnie miejsce. Zwróćmy także uwagę na to, aby wybierać raczej jasne blaty, które będą w znacznej mierze odbijać światło i rozjaśniać wnętrze. Jeśli mamy dużą ilość naturalnego światła w kuchni, to nie pozwólmy na jego zasłonięcie. Korzystajmy z tego.

Te kilka rad pozwoli nam na stworzenie komfortowej kuchni, w której codzienna praca stanie się przyjemnością, a nie przykrym i męczącym obowiązkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *