Feng shui we wnętrzach

Feng shui to starożytna praktyka pochodząca z Chin. Jej głównym założeniem jest takie zaplanowanie i zagospodarowanie przestrzeni, aby współgrała ona i harmonizowała ze środowiskiem naturalnym. W takim dosłownym tłumaczeniu feng shui to życiowa siła – niewidzialna (wiatr) i nieuchwytna (woda). Według wyznawców tej zasady czy też praktyki, jeśli urządzimy dom zgodnie z jej zasadami, nasze życie stanie się łatwiejsze i spokojniejsze, łatwiej i sprawniej przyjdzie nam rozwiązywać problemy, czy realizować plany. Założeniem feng shui jest komfort i wygoda.

Na pewno mało kto urządzając dom, myśli o starożytnej technice z Chin. Raczej się zastanawiamy wówczas, jak urządzić dom, żeby było wygodnie i praktycznie. Często sami zupełnie nieświadomie tak aranżujemy pomieszczenie, że prawie całkowicie pokrywa się ono z feng shui. Takie wnętrze będzie bowiem maksymalnie komfortowe, ergonomiczne. Życie i codzienne funkcjonowanie w nim stanie się o wiele łatwiejsze.

Bardzo istotne w feng shui są żywioły.

 1. Drewno– wpływa ono pozytywnie na kreatywność i rozwój. Powinno być łączone z kolorem niebieskim i zielonym.

 2. Woda– symbolizuje duchowość i emocje, niezwykle przecież tutaj istotne. Lustra, nieregularne, faliste kształty – te elementy oznaczają we wnętrzach wodę.

 3. Ogień – łatwo się domyślić, że jego kolorem jest czerwień. Znajdziemy go w świecach, ale również wyrazistych wzorach zwierzęcych.

 4. Metal – symbolizuje jasność umysłu, logikę. Jego kolory to biel, szarość i srebro.

 5. Ziemia– jej kolorami są brąz, beże i zieleń.

Urządzanie wnętrz według feng shui ma na celu zwiększeniu komfortu życia. Celem tej praktyki jest ułatwienie codziennego funkcjonowania, sprawienie, że przyziemne problemy staną się łatwiejsze, a my będziemy mogli się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na rodzinie, naszych uczuciach, naszej duchowości.

Jeśli uważamy, że naszym wnętrzom czegoś brakuje, że stają się przytłaczające, że negatywnie oddziałują na nasze życie, być może problem tkwi właśnie w ułożeniu i aranżacji ich niezgodnie z feng shui. Aby to naprawić, niezbędne będzie przede wszystkim oczyszczenie. Będzie ono polegało na dokładnych porządkach. Co należy najpierw wyrzucić? Rzecz stare i popsute. Takie przedmioty blokują przepływ dobrej energii. Popsute przedmioty albo naprawiamy, albo wyrzucamy. Nie gromadzimy, nie chomikujemy. Podobnie działają również zasuszone kwiaty czy zaniedbane rośliny. Feng shui to życiowa siła, energia. Nie kojarzy się z nią zatem nic, co zepsute, stare, zniszczone. Po takim dokładnym oczyszczeniu wnętrz warto zastosować się do następujących zasad:

 1. Porządek. Chaos i bałagan są niewskazane, a wręcz zabronione w feng shui. W naszym domu powinien być ład. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Dzięki temu osiągniemy harmonię. To samo tyczy się okien. Powinny być czyste. Okna według feng shui symbolizują bowiem oczy, a one przecież są zwierciadłem duszy.

 2. Funkcjonalność i wygodna. Każde wnętrze ma być przede wszystkim wygodne. Kuchnia ma być ergonomiczna, sprzęty w niej tak ustawione, aby korzystanie z nich było jak najprostsze. Tyczy się dokładnie każdego pomieszczenia w domu.

 3. Światło. Nie ma w tym wypadku nic cenniejszego niż naturalne światło słoneczne wpadające przez okna. Należy się postarać, aby te pomieszczenia dzienne, a więc salon czy kuchni, znajdowały się od strony bardziej nasłonecznionej. Kolory również powinny być jasne, raczej naturalne.

 4. Materiały powinny być naturalne: bawełna, juta, kamień, drewno, bambus, rattan itd.

 5. W każdym domu powinno znajdować się tzw. serce, w którym będzie się zbierała cała rodzina. Może to być stół w kuchni, a może duża kanapa w salonie.

 6. Musi być sypialnia. Feng shui kładzie ogromny nacisk właśnie na to miejsce. Sypialnia powinna być cicha i w miarę możliwości odizolowana od reszty domu.

Dla feng shui bardzo istotne są dwa miejsca w domu: korytarz/hol oraz sypialnia.

W korytarzu ma rządzić swobodna i otwarta przestrzeń. Należy robić wszystko, aby tę przestrzeń powiększyć np. poprzez zastosowanie luster. Należy jednak przy tym pamiętać, że feng shui zaleca, aby lustro nie było powieszone naprzeciwko drzwi wejściowych, ani żeby nie było powieszonych kilka luster obok siebie.

Niezmiernie istotna jest również sypialnia. Duży nacisk kładzie się na ustawienie łóżka. Musi ono stać tak, aby dojście do niego było z trzech stron. Wezgłowie powinno równo przylegać do ściany za nim, nie może stać na ukos itd. Nie powinniśmy także spać głową do okna i nogami do drzwi. Łóżko nie powinno być ponadto metalowe, a racze drewniane.

To tylko kilka dość ogólnych zasada dotyczących feng shui. Bardziej zainteresowane nim osoby mogą zapoznać się z tajnikami bardziej skomplikowanymi, do których stosowanie się może w znacznym stopniu wpłynąć na życie.

Powszechnie się uważa, że każde wnętrze urządzone według zasad feng shui jest przyjemniejsze, a życie w nim jest łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *