Ikony polskiego wzornictwa

Mówi się, że Polacy to nieco zakompleksiony naród, który nie potrafi dostrzegać w sobie zalet. Zdecydowanie częściej doceniamy zagranicznych twórców, projektantów, producentów niż własnych. Nie dziwi zatem mała popularność w naszym kraju rodzimych artystów. Wiele osób być może nawet nie wiem, że my również posiadamy wspaniałych artystów, których projekty są cenione i nagradzane na przeróżnych światowych festiwalach i konkursach.

Polscy projektanci czy to mebli, czy też ubrań to w większości młodzi ludzie, których dzieła zachwycają cały świat nowoczesnością i świeżością. Za granicą uznaje się ich za mistrzów precyzji. Ich dzieła są doskonale przemyślane, świetnie skonstruowane, idealne i perfekcyjne pod względem technicznym, misterne. Po prostu doskonałe. Szkoda tylko, że te wielkie nazwiska są tak mało znane w samej Polsce. Być może musimy jeszcze do tego dojrzeć.opera

Do grona znanych polskich projektantów zaliczamy Ryszarda Mańczaka. To niebywale uzdolniony absolwent ASP w Poznaniu, którego projekty zostały wyróżnione na wielu konkursach. Jego twórczość cechuje minimalizm, prostota, geometria, schemat, linia i kształt. Jego projekty są zachwycające, surowe, nowoczesne. Ryszard Mańczak tworzy zarówno meble, takie jak krzesło Opera, stół Kontra Bas, stół Quatro, jak i meble użytkowe, takie jak ławka miejska Dziurawiec czy Fala. Wszystkie te projekty cechują się wielką prostotą i nowoczesnym stylem.meesh

Warto zwrócić uwagę także na polską markę MEESH, której pomysłodawczynią jest Katarzyna Lewandowska. Marka ta zajmuje się tworzeniem przedmiotów użytkowych, prostych, funkcjonalnych, pozostających poza trendami, zasadami mody, aktualnymi kierunkami w sztuce. To przedmioty zawsze przydatne, zawsze do wszystkiego pasujące, ponadczasowe. Łączą prostotę z lokalnym wzornictwem. Przede wszystkim użytkowe, przyjazne, uniwersalne. Jednocześnie niebanalne i nietuzinkowe. Do projektów MEESH zaliczamy minimalistyczny regał stworzony z wielu modułów- PROM. To wyjątkowy i wielokrotnie wyróżniony mebel. Kolejny ciekawy projekt to sofa KUBU również stworzona z modułów, które możemy dowolnie łączyć, zestawiać. W ten sposób możemy stworzyć sofę, szezlong czy puf. W podobnym tonie zostały zaprojektowane wielofunkcyjne siedziska SLOW, które jednocześnie mogą służyć do przechowywania. To kolejny raz proste wzornictwo i ogromna funkcjonalność. Wszystkie projekty MEESH posiadają wiele wspólnych cech, w tym właśnie prostotę i duży nacisk na użytkowość.

fot.tomekaugustyniak.pl

fot.tomekaugustyniak.pl

Niezwykle pracowitym i nagradzanym za wyniki swojej pracy projektantem jest Tomasz Augustyniak. To kolejny miłośnik minimalizmu, nowoczesnych, prostych, użytkowych form, które mają nie tylko upiększać nasze życie, ale także je ułatwiać. Jego krzesła Limeryki czy stoliki Plum są uwielbiane przez fanów współczesnego wzornictwa. Tomasz Augustyniak zajmuje się tworzeniem mebli gabinetowych, pokojowych, dziecięcych i wielu innych.

fot.www.modusdesign.com

fot.www.modusdesign.com

Jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiego designu jest Marek Cecuła. Człowiek wszechstronnie uzdolniony, łączący wiele inspiracji i splatający je w jedno. Sięgający do wielu źródeł. Niezwykle charyzmatyczny. Specjalizuje się w projektowaniu porcelanowych przedmiotów użytkowych. Kubki, filiżanki. Wszystko, co znajdzie się na naszych stołach. Prostota, lekkość i funkcjonalność. A przy tym niepowtarzalny styl. To wszystko łączy się w takich projektach jak RICE BOWLS czy NECTAR CUPS.

fot.rzeczysame.pl

fot.rzeczysame.pl

Niezwykłym artystą był także Rajmund Teofil Hałas, którego projekty zachwycają kolejny raz prostotą i funkcjonalnością. To człowiek niezwykle doświadczony, obcujący z wieloma kierunkami w sztuce i czerpiący z nich to, co najlepsze. Już w latach 50. stworzył niezwykle nowoczesne jak na ten czas projekty: PÓŁKĘ O ZMIENNYCH WYSOKOŚCIACH oraz zestaw krzeseł CZERWONE-BIAŁE-CZARNE. Projekty te są dowodem otwartego, nieokiełznanego umysłu, znacznie wykraczającego poza ogólnie przyjęte normy.

Wyliczając dzieła polskich projektantów możemy zwrócić uwagę na powtarzające się hasła: prostota, funkcjonalność. To główne cechy polskiego wzornictwa, które zachwyca krytyków z wielu krajów świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *