Jak optycznie powiększyć małe wnętrza?

Nie lada problem mają właściciele małych mieszkań, a tym bardziej tak przecież często spotykanych kawalerek. Zamieszkują w nich często młodzi ludzie dopiero rozpoczynający swoje samodzielne życie. W licznych poradnikach, na stronach internetowych o tematyce wnętrzarskiej można spotkać wiele porad, ale z reguły dedykowanych dla mieszkań kilkupokojowych czy domków. A przecież mieszkańcy kawalerek również chcą mieszkać komfortowo i w przytulnym, ciekawym otoczeniu. Jak zatem urządzić małe, ciasne wnętrza, aby były i praktyczne, i piękne? Okazuje się, że jest kilka naprawdę prostych sposobów, które pomogą w optycznym powiększeniu nawet bardzo małej powierzchni.

Źródło: www.mamansd.org/

Źródło: www.mamansd.org/

Podstawową zasadą w urządzaniu małych wnętrz jest wybór jasnych kolorów, zwłaszcza bieli, jasnych beżów, nawet błękitu, zieleni czy szarości- wszystkie oczywiście w jak najjaśniejszej tonacji. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie tu właśnie biel. Wymaga ona jednak dość umiejętnego wkomponowania. Warto zauważyć, że białe wnętrze nie musi być sterylne i chłodne. Dużą rolę odgrywa oświetlenie. Jeśli wybierzemy chłodne światło, faktycznie wnętrze będzie dość zimne. Z kolei światło żółte nada białym ścianom ciepły odcień. Oprócz bieli w małych wnętrzach sprawdzą się także wszystkie inne jasne kolory. Pastele ocieplą, chłodny błękit nada spokojnego charakteru, a rozjaśniony fiolet nada romantycznego charakteru. Pamiętajmy także o podłodze. Najlepiej, jeśli będzie ona również jasna, a do tego w podobnej tonacji jak ściany. Jeśli uznamy, że nasze wnętrze jest zbyt niskie, warto użyć tapet w pionowe paski. Takie tapety nieco w stylu angielskim są obecnie bardzo popularne i dostępne w wielu sklepach. Jeden pas takiej tapety wydłuży i zdecydowanie powiększy nawet niewielkie wnętrze.

Nie zapominajmy o również innych ważnych czynnikach. Zrezygnujmy zatem z dużej ilości dekoracji i dodatków, takich jak wazony, obrazy czy liczne figurki. Nie oznacza to, że mamy całkowicie pozbyć się wszystkich ozdobnych detali. Wybierzmy jeden ulubiony przedmiot i postawmy go w widocznym miejscu. Możemy także skorzystać z innego praktycznego rozwiązania, a mianowicie dużego lustra w ozdobnej ramie. Spełni ono dwie funkcje: lustro samo w sobie już zdecydowanie powiększa każde wnętrze, a piękna rama może być dominującą dekoracją pokoju, gdzie żadne inne dodatki nie będą już potrzebne. W doborze dekoracji stosujmy się do złotej zasady: „Im mniej, tym lepiej”.

Źródło: www.meddiodesign.com

Źródło: www.meddiodesign.com

 

Zwróćmy także uwagę na stosowane materiały. Drewniane meble w ciasnej kawalerce mogą być nieco przytłaczające. Warto zatem poszukać mebli z metalu i szkła. To materiały nowoczesne, bardzo lekkie, a jednocześnie trwałe. Takie meble jak regał ze szklanymi półkami i metalową ramą, czy stolik kawowy ze szklanym blatem są funkcjonalne, lekkie i bardzo stylowe. Sprawdzą się zatem w małej, ciasnej kawalerce. Jeśli chodzi o materiały, to zwróćmy uwagę także na tkaniny. Postawmy na zwiewne, przezroczyste firanki i przede wszystkim zrezygnujmy z ciężkich, ciemnych zasłon.

 

 

 

 

Jak widać, dzięki zastosowaniu kilku bardzo prostych sposobów można w znaczny sposób powiększyć nawet małe i ciasne wnętrze. Mieszkanie w kawalerce nie musi przecież oznaczać niewygody i smutnych, przytłaczających aranżacji. W kolejnych artykułach dowiemy się, jak wiele jest sposobów na zaaranżowanie tak małych powierzchni, aby były one i komfortowe, i piękne.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *