Jak urządzić dom dla alergika

Alergicy dobrze wiedzą, jak trudno jest urządzić swoje własne mieszkanie, aby było ono dla nich w pełni bezpieczne i przyjemne. Osoby uczulone na takie substancje jak pleśń, pyłki, kurz czy kleje mają często z tym problem. A przecież każdy chce się dobrze czuć we własnym domu, który powinien być spokojnym azylem, a nie źródłem kolejnych problemów. Urządzanie domu lub mieszkania pod kątem alergii warto rozpocząć od podstaw, czyli już na początkowych etapach.

Pierwszym z tych etapów będzie odpowiednie dobranie materiałów na elementy stałe, czyli podłogi i ściany. Przede wszystkim warto pokryć ściany gładkimi tynkami, w których nie będzie się osadzał kurz. Liczne zagłębienia mogą być bowiem siedliskiem przeróżnych szkodliwych substancji, a zwłaszcza wspomnianego kurzu. Do malowania ścian natomiast najlepiej użyć ekologicznych farb, co w obecnych czasach nie powinno być trudne. Szukać należy odpowiednich certyfikatów, o których producenci informują na opakowaniach. Na pewno dobrym rozwiązanie nie będą tapety. Mogą one bowiem gromadzić nie tylko kurz, ale i pleśń, zwłaszcza w bardziej wilgotnych miejscach.

Niezwykle istotny jest także odpowiedni dobór podłóg. W pokojach postawmy na naturalne, drewniane podłogi, pokryte wodorozcieńczalnymi lakierami, a na pewno nie olejami czy woskiem. Łatwiejsze w pielęgnacji będą na pewno panele laminowane. Pamiętajmy jednak, że o wiele bardziej od drewna zbierają one kurz, co dla alergików nie jest zbyt korzystne. W kuchni, łazience, nawet przedpokoju dobrym rozwiązaniem będą na pewno płytki. Bardzo rzadko w mieszkaniach alergików można spotkać dywany, które przecież są siedliskiem kurzu. Z biegiem lat jednak odchodzi się od tego i coraz więcej osób decyduje się na wełniane lub bawełniane- czyli naturalne, a nie syntetyczne- dywany. Zmienia się jedynie metoda ich czyszczenia. Wiadomo, że tradycyjne trzepanie jest dla alergika kłopotliwe. Liczne nowoczesne urządzenia pozwalają jednak na bardzo dokładne czyszczenie takiego naturalnego dywanu.

W całym mieszkaniu warto zamontować dyfuzory, czyli nawilżacze, które jednocześnie oczyszczają powietrze.  Warto także zadbać o jak najlepszą wentylację w całym domu. Dzięki temu powietrze będzie cały czas świeże. Utrzymanie stałej temperatury na poziomie około 24 stopni zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Dużą uwagę należy także zwrócić na dobór odpowiednich mebli. Z pewnością bardzo złym rozwiązaniem będą tapicerowane kanapy, które staną się siedliskiem kurzu i pyłków. Tego typu meble, jak właśnie kanapy czy fotele powinny być pokryte łatwymi do zdejmowania pokrowcami, które można wyprać. Dobrym rozwiązaniem będą ponadto meble drewniane podobnie jak podłogi pokryte wodorozcieńczalnymi lakierami, opcjonalnie meble laminowane, do których produkcji użyto ekologicznych klejów. Zbieraczem kurzu są otwarte regały, zwłaszcza z książkami. Dlatego zamiast nich warto zakupić oszklone witryny, które połączą dwie funkcje: wyeksponują nasze książki, ale jednocześnie ochronią przed osiadaniem na nich kurzu.

W mieszkaniu alergika warto także zrezygnować ze wszelkich zbędnych w zasadzie dekoracji, figurek, wazonów, obrazków itp. Są to tzw. durnostojki, które na pewno bardzo pięknie wyglądają, ale są także idealnymi wprost zbieraczami kurzu.

Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia to oczywiście sypialnia, a w szczególności łóżko, które jest głównym siedliskiem roztoczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie naturalne, drewniane łóżko z takim też stelażem. Bardzo problematyczny jest dla wielu osób wybór odpowiedniego materaca. Na szczęście producenci nie zapominają o alergikach, dzięki czemu w sklepach można spotkać dość bogatą ofertę skierowaną właśnie dla nich. Materac powinien być przede wszystkim odporny na wilgoć i oddychający, czyli umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Najlepiej jeśli będzie pokryty naturalnym pokrowcem, który swobodnie można zdjąć i wyprać. Nie zapominajmy także o pościeli antyalergicznej. Doskonałym rozwiązaniem dla alergików będzie wełniana kołdra.

Pościel, koce, narzuty należy także bardzo często czyścić, co uniemożliwi gromadzeniu się na nich kurzu.

Urządzenie domu dla alergika może się wydawać nieco trudne, Na szczęście w XXI wieku w sklepach z tego typu asortymentem można spotkać bardzo bogatą ofertę, która pozwoli na niekłopotliwe urządzenie przyjaznego o komfortowego mieszkania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *