Jak urządzić komfortową i przytulną jadalnię?

Szczęśliwi posiadacze jadalni wiedzą, jak ważne jest to miejsce w każdym domu, jak przyjemne i jak umilające wspólne posiłki. Jadalnia daje komfort. Nie jest to stół upchnięty w salonie czy w kuchni, a osobne miejsce, gdzie rodzina zbiera się właśnie na wspólne obiady czy kolacje. Nie wszyscy jednak mają to szczęście posiadania odpowiedniej ilości miejsca czy po prostu liczby wolnych pomieszczeń, aby taką jadalnię posiadać. Jednak nawet takie osoby mogą w kilka prostych sposobów wyczarować wygodne, choć może nie tak komfortowe miejsce.

Najtrudniej bez wątpienia mają ci, którzy mieszkają w blokach. Jak wszyscy wiemy, nie zawsze mieszkania są duże i pozwalające na wydzielenie osobnego pomieszczenia, kiedy te wszystkie pokoje mają przecież jakieś ważne przeznaczenie. Najprostszym wówczas sposobem jest wydzielenie miejsca w salonie. Czasem jest to stosunkowo łatwe, kiedy powierzchnia salonu na to pozwala. Czasem jednak może być zdecydowanie trudniej. W każdym jednak razie warto w jakiś sposób oddzielić stół od reszty pomieszczenia. Warto podzielić każde wnętrze na osobne strefy: wypoczynkową i właśnie jadalnianą. Można to zrobić w różnoraki sposób. Warto wykorzystać w tym celu wnękę, jeśli takowa jest. Wówczas sprawa jest dość prosta. Można także wykorzystać meble, np. otwarte regały, które zresztą często są w ten sposób traktowane. W przypadku większych salonów można już na samym początku przed aranżacją postawić niewielką ściankę działową. Często spotyka się takie rozwiązanie, kiedy z jednej strony na takiej ściance mamy telewizor i strefę wypoczynkową, a z drugiej np. niewielki kominek należący do tej strefy jadalnianej.

Niektórzy decydują się także stworzenie miejsca do spożywania posiłków w kuchni, o ile oczywiście jej powierzchnia na to pozwala. To rozwiązanie nie zawsze będzie wygodne, tak stylowe, jak powyższe, ale na pewno bardziej rodzinne. Często wówczas życie całej rodziny toczy się właśnie w kuchni. Tu się przyrządza posiłki, je, rozmawia, spotyka.

A jak urządzić taką jadalnię czy nawet aneks jadalniany? Niezbędny jest, co oczywiste, stół i krzesła. Ich wielkość zależna jest od wielkości rodziny. W sklepach znajdziemy wiele klasycznych, mniej lub bardziej ozdobnych stołów, które przede wszystkim spodobają się miłośnikom tak klasycznych rozwiązań. Znajdziemy stoły masywne, ciężkie, ale także takie bardziej subtelne, które wkomponują się do różnych wnętrz. Wiele opcji znajdą także zwolennicy nowoczesnego wzornictwa. Bardzo popularne są obecnie minimalistyczne, niezwykle proste stoły, często w białym kolorze, do których można dopasować praktycznie każde krzesło. Spotyka się także bardziej pomysłowe i nieco ekstrawaganckie jadalnie, w których nie znajdziemy już kompletów. We współczesnym designie spotkamy natomiast prosty stół, a obok niego kilka zupełnie różnych krzeseł, w różnych kolorach i formach. Umiejętnie skomponowane takie rozwiązanie, choć nieco dziwne dla niektórych może prezentować się naprawdę stylowo.

Bardzo przydatnym meblem w każdej jadalni będzie także witryna, w której przechowamy zastawę stołową czy wszelkie tekstylia, takie jak obrusy i bieżniki. Przeszklone fronty pozwolą ponadto na wyeksponowanie tych bardziej cennych, często pamiątkowych elementów czy po prostu stylowych ozdób. Podobnie jak stoły czy krzesła, witryny możemy znaleźć w przeróżnych wzorach i kolorach, dlatego z łatwością dopasujemy je do naszych upodobań.

W prosty sposób urządzimy komfortową jadalnię. Trudniej będzie natomiast z aneksem jadalnianym czy to w kuchni, czy w salonie. Tu o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem niż tradycyjny będzie stół rozkładany, który na co dzień pozwoli na zwykłe posiłki z rodziną, a jedynie w razie potrzeby może stać się miejscem do spotkań w większym gronie. Oczywiście w takim wypadku musimy pamiętać o dopasowaniu stołu i krzeseł do aranżacji całego wnętrza. Na pewno ogranicza to nas w pewien sposób, ale i takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe plusy. Jak już zostało wspomniane, kuchnia z jadalnią stanie się bardzo przytulnym, rodzinnym miejscem. Aneks jadalniany w salonie będzie natomiast wygodniejszy w przypadku większych spotkań ze znajomymi czy rodziną, kiedy chcemy spędzić cały wieczór na spokojnej, pozbawionej pośpiechu kolacji.

Praktycznym rozwiązaniem będzie wybranie raczej prostego i stonowanego stołu, któremu możemy nadać indywidualny charakter zależny od pory roku, naszego nastroju czy po prostu okoliczności. Teraz w sklepach znajdziemy szereg bardzo różnorodnych tekstyliów, serwetek, obrączek na serwetki czy innych dekoracji, dzięki którym szybko i łatwo sprawimy, że nawet najprostszy i najskromniejszy mebel stanie się niezwykle stylowy.

fot.www.bugot.com

fot.www.bugot.com

fot.extendcreative.com

fot.extendcreative.com

fot.flyyestonehere.blogspot.com

fot.flyyestonehere.blogspot.com

fot.uraegurit.com

fot.uraegurit.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *