Jak urządzić komfortowe miejsce do pracy w domu?

Wiele osób decyduje się na pracę w domu, pracę zdalną, która faktycznie jest często przyjemniejsza i dająca o wiele większa swobodę niż tradycyjna praca na etacie. Osobom patrzącym z boku wydaje się często, że ci, którzy pracują w domu, tak naprawdę nie robią nic. Na pewno trudno zliczyć, ile razy takie osoby usłyszały pytania w stylu „To kiedy idziesz do normalnej pracy?”, „A nie szukasz normalnej pracy?” itd. Tymczasem w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Osoby pracujące w dom są w tej pracy cały czas. Bardzo trudno niekiedy znaleźć chwilę na odpoczynek czy rodzinę. Ktoś, kto poważnie podchodzi do zleceń, jest rzetelny i faktycznie mu zależy, nie będzie narzekał na nudę i na pewno będzie pracował więcej niż 8 godzin. Aby zatem sobie jak najbardziej tę pracę ułatwić, uprzyjemnić, należy przygotować komfortowe miejsce do niej. Urządzając domową pracownię/gabinet, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele niezmiernie istotnych czynników.

Nie każdy ma oczywiście możliwości, aby wydzielić osobny pokój do pracy. Znacznie częściej biurko staje w salonie, a zwykle w sypialni. Tu na pewno wiele osób mogłoby się oburzyć, że to niezgodne z zasadami feng-shui, że nie można zaburzać aury sypialni, jej nastroju, że to przecież miejsce do wypoczynku, wyciszenia. To wszystko prawda, ale czasem niestety nie ma wyjścia. W przypadku 2-pokojowego mieszkania możliwości nie ma znów tak wiele. A przecież miejsce do pracy także powinno być nieco odizolowane od codziennego hałasu. Nikt nie chciałby na pewno, aby do jego notatek zaglądali goście w trakcie spotkań towarzyskich- a tak właśnie mogłoby być, gdybyśmy miejsce do pracy wydzielili w salonie. Z wielu różnych względów zatem miejsce do pracy często znajduje się w sypialni. Tu jest cicho, spokojnie, a to przecież bardzo pomaga w skupieniu się i zebraniu myśli.

Aby nasza praca mogła przebiegać w jak najlepszej atmosferze, musimy mieć ten przysłowiowy święty spokój. W naszym polu widzenia nie powinny zatem znajdować się żadne potencjalnie rozpraszające przedmioty jak choćby lustro, błyszczące dekoracje, oczywiście telewizor. Biurko powinno stać przy ścianie, do której my powinniśmy z kolei być zwróceni. To pozwala nam na stworzenie sobie takiej intymnej i przyjemnej właśnie w pracy atmosfery. Na ścianie zwykle wiesza się tablicę korkową, magnetyczną, czy też każdą inną, na której swoje miejsce znajdują notatki, karteczki w formie przypominajek o ważnych terminach, czasem zdjęcia, ważne artykuły, próbki materiałów, czyli wszystko, co ma jakikolwiek związek z tematyką naszej pracy. Właściwie każdy prędzej czy później decyduje się na taką tablicę. Jest ona bardzo pomocna, a odpowiednio zaprojektowana może także bardzo ciekawie wyglądać i być ozdobą designerskiego wnętrza.

Niezbędne do zdrowej i wygodnej pracy przy komputerze są dwa meble: biurko i fotel. Ci, którzy pracują na komputerze stacjonarnym tak czy owak, muszą to brać pod uwagę. Niestety posiadacze laptopów czasem wychodzą z założenia, że pracować mogą wszędzie, czy to na łóżku, czy w fotelu. Teoretycznie tak może być, ale z wielu powodów nie jest to polecane.

Biurko

Jego wielkość w dużej mierze jest zależna oczywiście od powierzchni pokoju. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy biurko narożne. Na blacie biurka powinno się znaleźć miejsce nie tylko na laptop/monitor/klawiaturę, ale również na notatnik, który w takiej pracy bywa niezbędny, puszki/pudełka na długopisy, ołówki, organizer na wszelkie przybory. Dobrze zorganizowana powierzchnia na biurku powinna nam ułatwiać pracę. Warto mieć taki przedmioty jak długopis i notes zawsze w zasięgu ręki, kalendarz w zasięgu wzroku. Według wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest biurko w jasnym kolorze. Ciemne lub bardzo wyraziste kolory mogą nieco rozpraszać. Szklany blat z kolei będzie nieprzyjemny w dotyku, zimny. Lepszym rozwiązaniem może być drewniany czy fornirowany, który do tego będzie się również pięknie prezentował. Kolorystyka jednak i design to tak naprawdę dość indywidualne kwestie. Warto jednak postarać się o dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli zdecydowaliśmy się na biurko proste, bez półek i szafek, to warto wówczas pomyśleć o kontenerku, najlepiej takim na kółkach, który swobodnie będziemy przestawiali z miejsca na miejsce.

Fotel

Wygląd fotela biurowego powinien być kwestia drugorzędną. O wiele ważniejsze są jego parametry. Odpowiedni fotel nie tylko zapewni nam wygodę, ale ponadto nie skrzywdzi naszego kręgosłupa. Niezdrowe nawyki siedzenia, wielogodzinna nieprawidłowa postawa sylwetki może mieć konsekwencje nawet po wielu latach. Osoby, które spędzają więcej niż 8 godzin przy biurku, powinny postawić na naprawdę dobry, wytrzymały, perfekcyjny fotel. Tu nie warto oszczędzać. Idealne krzesło biurowe powinno mieć wysokie oparcie, dzięki czemu będzie się można oprzeć całymi plecami. Część lędźwiowa powinna być wyprofilowana, a najlepiej, jeśli będzie można regulować jej wysokość. Nie można decydować się na fotel bez podłokietników. Dobry model będzie miał je regulowana i w bok, i góra-dół. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie oczywiście zagłówek. Oczywiście dobry fotel ma regulowaną wysokość. Siedzisko i oparcie powinny się swobodnie odchylać. Wszystkie te funkcje mają na celu jak najlepsze dopasowanie pozycji fotela do indywidualnych potrzeb.

Im więcej czasu i wysiłku włożymy w urządzanie naszego miejsca pracy, tym bardziej efektywna ona będzie. Nie można zatem zapominać ani o wyglądzie, ani o łatwości utrzymania porządku, ani o funkcjonalności, ponieważ te wszystkie czynniki razem wpływają na jakość i komfort pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *