Jak urządzić pokój wymagającego nastolatka?

Urządzenie pokoju nastolatka to nie lada problem dla każdego rodzica. 15, 16 lat to trudny wiek, gdzieś pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Nastolatek nie chce już być kojarzony w żaden sposób z jakimiś dziecięcym elementami, ale do tej dorosłości także mu wiele brakuje. Szczególnie to widać w jego wnętrzach, niezależnie od płci.

Mniejszym dzieciom rodzice bardzo często kupują bardzo jeszcze dziecinne meble, ale niektórzy decydują się na nieco bardziej uniwersalne rozwiązania. Prosta kolorystyka na pewno pozwoli w łatwy sposób na zmianę aranżacji wnętrza z tego dziecięcego na nieco bardziej młodzieżowy. Bardzo rzadko to jednak wystarcza i w pewnym momencie każdy nastolatek przychodzi do rodziców i mówi, że nie chce już więcej mieszkać w swoim starym, dziecinnym pokoju.

Co wtedy mogą zrobić rodzice? Mogą zdać się na własny gust i udać się do salonu meblowego po typowo młodzieżowe meble. To będzie z pewnością rozwiązanie prostsze i szybsze, ale nie zawsze zadowalające. Nastolatek ceni sobie bowiem indywidualności. W meblach z katalogu nie zobaczy siebie, swojej osobowości, a to w tym wieku jest przecież niebywale istotne. Warto zatem w dużej mierze pozwolić zadecydować samemu lokatorowi o wyglądzie jego pokoju. Tu z kolei mogą pojawić się pomysły, które nie zawsze znajdą zrozumienie starszych przecież rodziców. Niektóre będą zbyt odważne, zbyt niepraktyczne, dziwaczne. Zapewne pojawią się konflikty na tym tle, co jest zresztą czasem nieuniknione. Konieczne jest zatem znalezienie złotego środka. W pokoju młodzieżowym musi się znaleźć i rozsądek rodziców, i wyobraźnia młodego człowieka.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będą proste, neutralne meble, które jednocześnie będą praktyczne i pozwolą nastolatkowi na dopasowanie ich do swoich upodobań. Producenci i designerzy proponują wiele rozwiązań mających na celu zindywidualizowanie każdego mebla i sprawienie, że będzie on naprawdę wyjątkowy. Do takich rozwiązań na pewno zaliczają się różnego rodzaju okleiny i naklejki na meble. Możemy zamówić właściwie każdy rozmiar i kształt takiej naklejki, dzięki czemu ozdobimy nią każdy mebel. Niektórzy producenci wykonują naklejki z dostarczonych przez klienta zdjęć. Dzięki temu na froncie szafy może się znaleźć ulubione zdjęcie z wycieczki czy cokolwiek innego. Okleina to najszybszy sposób na udekorowanie mebla czy też danie mu drugiego życia. Nie musimy bowiem czasem kupować całkowicie nowego zestawu mebli. Przy niewielkim wysiłku możemy z tych starcy stworzyć zupełnie nowe jak najlepiej dopasowane do potrzeb nastolatka. Takie naklejki nie są drogie, ich ceny zaczynają się nawet od kilkunastu złotych. Większym wydatkiem na pewno będzie naklejka na drzwi szafy. Jeśli jednak w ten sposób „odnawiamy” stare meble, to i tak wychodzi to o wiele taniej niż w przypadku zakupu nowych.

W sklepach z artykułami do wnętrz możemy także znaleźć tapety tablicowe. To nic innego jak naklejki z papieru tablicowego, po którym możemy pisać kredą jak po szkolnej tablicy. Takie tapety można przycinać na dowolny rozmiar, dzięki czemu sprawdzą się i na frontach szafek, i na drzwiach, i na ścianie. Co ciekawe, możemy je bez żadnych przeszkód oderwać i przykleić na nowe miejsce. 1 metr kwadratowy takiej naklejki kosztuje około 20 zł. Nie jest to zatem duży wydatek, a na pewno pozwoli na ciekawe urozmaicenie wnętrza. No i przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi.

Większość nastolatków w obecnych czasach czerpie inspiracje z blogów, różnego rodzaju stron internetowych. Tam znajdziemy w większości pomysły współczesnych projektantów, czasem zupełnie zwariowane, dla dorosłych niekiedy niedorzeczne. Choć dla rodzica fotel w nietypowym kształcie może być zupełnie zbędnym meblem, to warto pozwolić nastolatkowi na zachowanie choć jednego tak współczesnego, designerskiego akcentu.

To, co jednak właśnie rodzicom bardzo przypadnie do gustu, to bardzo modne DIY. Wielu blogerów pokazuje, jak z niczego zrobić coś. Nie zawsze nasz nastolatek będzie chciał mieć gotowy, sztampowy mebel. Być może bardziej zainteresuje go to, jak on sam mógłby sobie taki mebel stworzyć. Płci męskiej przypadną do gustu być może półki ze starych deskorolek, dziewczętom natomiast bardziej postarzane meble w stylu shabby chic. Każde z tych rozwiązań jest obecnie bardzo popularne. Sprawi, że pokój naszego nastolatka nabierze indywidualnego charakteru. Z pewnością da mu dużą satysfakcję, jeśli jakikolwiek z tych przedmiotów wykona samodzielnie. A przy tym w większości takie rozwiązania są albo tanie, albo nie kosztują praktycznie nic, co z kolei bardziej przypadnie do gustu być może samym rodzicom.

Urządzanie pokoju nastolatka to jeden wielki kompromis. Dwa różne pokolenia mają zupełnie inny pogląd na to, jak powinien wyglądać ów pokój. Warto jednak spotkać się pośrodku drogi tak, aby obie strony były zadowolone.

fot.room.denysecohen.com

fot.room.denysecohen.com

fot.starmanner.com

fot.starmanner.com

fot.www.home-designing.com

fot.www.home-designing.com

fot.www.coolthings.com

fot.www.coolthings.com

fot.www.finedivingchicago.com

fot.www.finedivingchicago.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *