Jak urządzić wnętrze w czarnym kolorze

Osoby odważne i niebojące się wyzwań często decydują się na równie odważne rozwiązania w swoich wnętrzach. Nie będą raczej wybierać klasycznych pasteli i spokojnych brązów. W ich wnętrzach częściej znajdziemy krwista czerwień niż stylowa brąz. Bez wątpienia jest grupa kolorów, które wymagają odwagi i nie każdy na nie by się zdecydował. Na pewno zaliczyć do nich należy czerń.

Czerń jest kolorem dość ryzykownym, bo bardzo zdecydowanym. Nieumiejętnie zastosowana może sprawić, że każde wnętrza stanie się smutne i przytłaczające. Ma duże wymagania, ale odpowiednio użyta może przynieść bardzo ciekawy efekt.

Wybierając czerń przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jak oświetlone jest dane wnętrze. Jeśli wpada do niego mnóstwo światła naturalnego, to śmiało możemy się zdecydować nawet na bardziej odważne rozwiązania. Jeśli natomiast tego światła nie ma zbyt wiele, to musimy być jeszcze bardziej ostrożni. Czerń sprawdzi się we wnętrzach przestronnych i jasnych. Zrezygnujmy z niej zatem w przypadku małej i ciemnej sypialni.

Dość powszechnie spotykanym rozwiązaniem jest połączenie czerni z bielą, co wydaje się dość bezpieczne. Zależnie od wnętrza możemy wybrać, czy wolimy dominującą czerń z białymi akcentami, czy też odwrotnie. Aby takie czarno-białe wnętrze nie było zbyt smutne, warto zastosować jeszcze jeden kolor zupełnie różny. Tu wybór mamy duży. Często spotka się połączenie czerni i bieli z czerwienią. Ciekawsze może się natomiast okazać zastosowanie innych barw, takich jak żółć czy zieleń. Da to niespodziewany, bardzo ciekawy efekt, który wyróżni nasze wnętrze spośród innych. Jeśli natomiast chcemy mieć wnętrze bardziej w stylu glamour, subtelne i szykowne, to zdecydujmy się na złoto. Świetnie komponuje się ono zarówno z czernią, jak i z bielą. Tym prostym, nieco takim schematycznym kolorom doda ciekawego stylu.

Niezależnie od tego, jaki kolor trzeci wybraliśmy, starajmy się wyważyć szczególnie czerń. Jeśli mamy duże wnętrze, możemy się zdecydować na pomalowanie jednej ściany w tym kolorze, dobór mebli oraz kilku dodatków. Jeśli jednak nasze wnętrze jest jasne, ale niezbyt duże, to lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie tylko na czarne dodatki. Pobawmy się wówczas fakturami. Matowy abażur lampy przy połyskującym wazonie może wyglądać bardzo stylowo i gustownie.

Czarno-białe wnętrza zwykle cechują się raczej nowoczesna stylistyką. Kiedy wybieramy tak zdecydowane kolory lepiej, aby forma mebli i dodatków była raczej prosta. Zdobione meble, pełne ozdób i wymyślnych detali mogą dać nieco przytłaczający efekt. Sprawdzi się to tylko, jeśli od początku zdecydowaliśmy się na pełen przepychu, barokowy styl. Wówczas możemy poszaleć z odpowiednimi dla takiej stylistyki formami. Ale i tu pamiętajmy o umiarze, ponieważ z barokowymi meblami łatwo przesadzić.

Czerń świetnie łączy się również z innymi barwami. Możemy zrezygnować z bieli, a postawić na rożne odcienie srebra. Wówczas uzyskamy nowoczesne wnętrze inspirowane glamour. Z czernią świetnie komponuje się praktycznie każdy kolor. Spotkać można we wnętrzach połączenie czerni z fuksją, z czerwienią, z fioletem i wiele innych. Natomiast bez wątpienia nie będzie ona dobrze wyglądała w połączeniu z subtelnymi pastelami czy klasycznym brązem spotykanym szczególnie często w przypadku katalogowych meblościanek.

Jeśli jesteśmy zwolennikami bardzo nowoczesnego, nawet futurystycznego stylu, to mamy tutaj duże pole do popisu. Wiele designerskich mebli cechuje się obecnie bardzo prostą, lekką formą. Ażurowe krzesła w czarnym kolorze nie będą przytłaczające i nie musimy się bać, że nasza jadalnia stanie się ponura. W nowoczesnych meblach współczesnych projektantów często także spotykamy takie materiały, jak tworzywo sztuczne lub szkło. Meble z polipropylenu czy też włókna szklanego z reguły maja lżejszą formę niezależnie od koloru niż tradycyjne meble z płyty czy drewna.

Ogromna rolę w przypadku wnętrz z dominującym czarnym kolorem odgrywa także oświetlenie. Zadbajmy zatem o jak najlepsze rozmieszczenie punktów świetlnych, co pozwoli na uwydatnienie uroku tej intrygującej kolorystyki.

Odpowiednio zastosowana czerń może wyglądać naprawdę ciekawie. Zależnie od upodobań może być romantyczna, intrygująca lub chłodna i nowoczesna.

fot.luciavictoriainteriors.co.uk

fot.luciavictoriainteriors.co.uk

fot.www.pandashouse.com

fot.www.pandashouse.com

fot.www.pandashouse.com

fot.www.pandashouse.com

fot.qualitydecoration.blogspot.com

fot.qualitydecoration.blogspot.com

fot.www.shelterness.com

fot.www.shelterness.com

fot.teacupsandbunting.blogspot.com

fot.teacupsandbunting.blogspot.com

fot.mopodir.blogspot.com

fot.mopodir.blogspot.com

fot.indohomedesign.net

fot.indohomedesign.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *