Jak wybrać dobrego fachowca?

Wybór odpowiedniej, rzetelnej i uczciwej ekipy remontowej to niezwykle trudna sprawa. Na różnego rodzaju stronach internetowych można znaleźć szereg ogłoszeń, ale tak naprawdę spośród nich niełatwo wybrać tę faktycznie interesującą. Wiele się słyszy o nieudanych remontach. Praktycznie każdy może w swoim otoczeniu znaleźć kilka osób mogących opowiedzieć niezbyt ciekawe i na pewno niezachęcające historie. To właśnie pokazuje, że znalezienie odpowiednich ludzi do remontu czy wykończenia domu/mieszkania jest rzeczą bardzo trudną.

Bardzo częstą metodą takich poszukiwań jest pytanie wśród znajomych czy sąsiadów. Opinia innych osób może się okazać bardzo pomocna. Idealnie, gdy można zobaczyć efekty pracy takiej ekipy w domu znajomych. Wtedy od razu widać, czy są jakieś błędy, niedociągnięcia. Znajomi także mogą szczerze opisać, jak wyglądała praca takich fachowców, czy byli terminowi, czy w jakiś sposób nie oszukiwali. Są to na pewno informacje bardzo przydatne, do tego z pierwszej ręki, wiarygodne i szczere. Jednak z drugiej strony na takiej metodzie także można się zawieść. To, co podoba się naszemu znajomemu, nam nie musi przypaść do gustu. Ten sam znajomy może także zwracać uwagę na inne elementy pracy fachowca niż my. Może mieć po prostu inne oczekiwania, inne wymagania. Kiedy ktoś poleca nam danego pana Zenka, Zbyszka czy Ryśka, to warto dokładnie się dowiedzieć, w czym tenże pan się specjalizuje i co u tego znajomego wykonywał. Niejednokrotnie to właśnie polecenia fachowców różnego rodzaju były przyczyną kłopotów, a nawet zerwania kontaktów towarzyskich.

Co zatem zamiast znajomych? Obecnie bardzo przydatnym źródłem opinii może okazać się Internet. Zwłaszcza młodzi ludzie (ale nie tylko) lubią zamieszczać na tematycznych stronach czy forach opinie o pracy danych firm i fachowców. Takie opinie są niebywale przydatne, ale kolejny raz niestety należy uważać. Często spotkać się można z kupowaniem pozytywnych opinii na stronach, co oczywiście nie jest ani uczciwe, ani moralne. Takie opinie można czasem dość łatwo rozpoznać. Charakterystyczne zwroty takiej jak „szybkie terminy” powinny zwrócić naszą uwagę. Czasem negatywne komentarze z kolei pisane są przez nieuczciwą konkurencję.

Ani jedno, ani drugie rozwiązanie pozornie nie wydaje się zbyt dobre. Co więc robić? Łączyć z głową oba. Warto popytać znajomych, warto także poszukać opinii gdzie indziej. Najlepiej samemu zobaczyć efekty pracy danej firmy i ocenić je wedle własnych wymagań i upodobań.

Koniecznie należy się wystrzegać kilku dość często popełnianych błędów.

Nie wolno kierować się wyłącznie ceną oferowaną przez fachowca. Bardzo rzadko niska cena idzie w parze z wysoką jakością. Jeśli fachowiec oferuje nam podejrzanie niską stawkę w porównaniu do konkurencji, to możemy być pewni, że na czymś oszczędza, a najczęściej są to materiały. Nie zawsze także ta najdroższa firma będzie najlepsza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem wybór oferty średniej ani tej najtańszej, ani najdroższej.

Wystrzegać się należy ponadto fachowców, którzy są w stanie zabrać się do pracy na drugi dzień po telefonie, tych nadzwyczaj dostępnych. Oznacza to bowiem zwykle, że zwyczajnie nie mają klientów, nie mają zleceń, a zatem nie należą do wybitnych specjalistów. Na dobrą, naprawdę solidną ekipę warto poczekać nawet kilka miesięcy.

Mamy prawo poprosić wykonawcę o jego referencje. Najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie numerów telefonów do 2-3 jego byłych klientów. Niektórzy być może pozwolą na obejrzenie ich domu czy mieszkania, dzięki czemu na własne oczy zobaczymy, co dana ekipa potrafi.

Żaden fachowiec nie jest w stanie podać ostatecznej wyceny pracy przez telefon. Warto unikać wszelkich ogólników typu „dogadamy się”, „będzie pani zadowolona”, „jakoś to będzie”, „damy radę”. Potrzebne są konkrety, które najlepiej zapisać w umowie.

Każdy szanujący się fachowiec będzie chciał podpisać umowę z klientem. Najczęściej jest to umowa o dzieło. Daje ona bezpieczeństwo każdej ze stron. Taka umowa powinna jednak być bardzo dobrze opisana. Musi zawierać w sposób konkretny i rzetelny wszystkie ważne dla obu stron punkty, co pozwoli na uniknięcie wszelkich problemów.


Umowa powinna zawierać:

 1. Zakres prac. Powinny być wyszczególnione i dokładnie opisane wszystkie punkty całego zlecenia.

 2. Harmonogram prac. Jest to konieczne w przypadku długich, kompleksowych remontów. Powinno być dokładnie opisane, do kiedy dany etap powinien być zakończony.

 3. Wynagrodzenie za pracę.

 4. Termin wykonania.

 5. Ewentualne kary. Można spotkać się z naliczaniem kar w wysokości 1 procenta wynagrodzenia za każdy dzień po terminie.

 6. Informacja o 24-miesięcznej gwarancji.

 7. Inne:

  – kto kupuje materiały, czy zleceniodawca, czy wykonawca- czasem fachowcy mają zniżki u producentów, dzięki czemu można w pewnym stopniu ograniczyć koszty. Warto jednak pamiętać, że na materiałach nie można oszczędzać. Wykonawca powinien ponadto dostarczać klientowi rachunki za zakupione materiały,

  – ewentualne zaliczki- nigdy nie powinny one stanowić większej części całego wynagrodzenia. Zaliczki na poczet zakupu materiałów mogą okazać się niezbędne, należy jednak dokładnie je notować.

Zleceniodawca może mieć wiele różnych zastrzeżeń, próśb i wymogów. Musi je dokładnie i prosto określać i informować o nich wykonawcę, aby uniknąć wszelkich niedomówień.

Istnieją dwie problematyczne i niestety bardzo często spotykane kwestie, które dla wszystkich klientów powinny być szczególnie ważne i na które należy zwracać uwagę. Pierwszą z nich jest spożywanie alkoholu. Niestety wciąż wielu budowlańców i tzw. fachowców nie widzi nic złego w zimnym piwku w czasie przerwy. A piwko to przecież także alkohol, którego spożywanie w czasie pracy jest zakazane. Druga kwestia to zachowanie czystości. Okazuje się, że nie wszystkie firmy pamiętają o posprzątaniu po sobie. Nie chodzi tu nawet o mycie podłóg, okien itd., ale choćby o wyniesienie folii malarskiej i pustych wiader po farbach. Na wszystkie tego typu kwestie należy zwracać uwagę i tak naprawdę samemu ich pilnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *