Jak wybrać idealny fotel biurowy

Wszystkie osoby zajmujące się pracą biurową wiedzą, jak istotny jest komfortowy fotel i jaka udręką może stać się ten nieodpowiedni i niewygodny. Warto bardzo dobrze przemyśleć ten zakup, aby praca stała się jak najprzyjemniejsza.

Wygodny fotel biurowy jest przede wszystkim konieczny, jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Według badań ogromna liczba osób jeszcze przed trzydziestką odczuwa dokuczliwe dolegliwości związane z bólami pleców. W zdecydowanej większości bóle te spowodowane są nieprawidłową pozycją w pracy znacznie obciążającą nasz kręgosłup. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim zadbać o komfortowy fotel, jak również pamiętać o jak najlepszej pozycji. Pamiętajmy, że nieodpowiednia postawa może powodować nie tylko ból pleców, ale także bóle głowy i problemy z koncentracją, a to w pracy na pewno będzie nam bardzo przeszkadzało.

Kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze fotela do pracy:

  • musi mieć nie tylko regulowaną wysokość, co obecnie jest jak najbardziej powszechne. Dobrze, jeśli fotel ma regulowany kąt odchylenia oparcia. Wtedy możemy dopasować go idealnie do swojego wzrostu.

  • powinien być wyposażony w podłokietniki i najlepiej byłoby, gdyby miały regulowaną wysokość i odległość między sobą.

  • Fotel powinien być oczywiście stabilny. Zwróćmy uwagę, aby miał pięcioramienną podstawę z dobrymi, jezdnymi i sprawnymi kółkami.

  • Zwróćmy uwagę także na wyprofilowane oparcie, które umożliwi wsparcie dla odcinka lędźwiowego, jak i dla łopatek. Oparcie powinno być zatem wypukłe na wysokości odcinka lędźwiowego, a wyżej na wysokości łopatek odchylone do tyłu.

  • Niezbędne jest także płaskie siedzisko o zaokrąglonych przednich krawędziach. Powinno mieć ono około 40 cm głębokości.

  • Niezwykle istotna kwestią jest mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie. Dzięki niemu fotel łagodnie i swobodnie dopasuje się do naszej pozycji. Pamiętajmy zatem, że tak dynamiczna postawę gwarantuje nam mechanizm SYNCHRO. W niektórych fotelach możemy się natomiast spotkać z mechanizmem CPT lub Permanent Contact. Jest to popularna śruba, która umożliwia jedynie ustawienie statyczne.

  • Wygodny fotel biurowy powinien także posiadać amortyzację, dzięki której możliwa będzie płynna regulacja wysokości siedziska.

  • Możemy także spotkać bardzo komfortowe fotele z regulowanym zagłówkiem, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasujemy je do naszej sylwetki.

Bardzo ważną, ale już bardziej indywidualną kwestią jest wybór obicia. Możemy spotkać tapicerkę ze skóry ekologicznej, naturalnej, miękkich tkanin, a także bardzo ostatnio popularnej siatki, która spośród tych wszystkich materiałów umożliwia najlepszą wentylację. Ekoskóra wygląda bardzo stylowo i jest niedroga. Ma też sporo wad. W upalnie dni może kleić się do naszego ciała i wywoływać nieprzyjemne pieczenie. Naturalna skóra to idealne rozwiązanie dla miłośników elegancji. Jest to jednak materiał stosunkowo drogi. Alternatywą mogą być naturalne tkaniny, które sprawdzą się zawsze niezależnie od temperatury. Przez niektórych nie są jednak lubiane z uwagi na problemy z utrzymaniem takiej tkaniny w czystości. Generalnie fotel powinien być odporny na zabrudzenia, ale zapewniający też oddychanie. Wtedy jego użytkowanie będzie jak najbardziej komfortowe.

Odpowiedni fotel biurowy to inwestycja na lata. Dlatego warto zainwestować w niego nieco większą kwotę. Na pewno nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

fot.ditsindia.in

fot.ditsindia.in

fot.machineoffice.com

fot.machineoffice.com

fot.uqumajazud.prv.pl

fot.uqumajazud.prv.pl

fot.bookworm-ramblings.blogspot.com

fot.bookworm-ramblings.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *