Jak wybrać idealny materac?

Wybór materaca do łóżka w sypialni to naprawdę bardzo istotna decyzja. Musi on nam zapewnić komfortowy, idealny sen, dzięki któremu możemy w ciągu dnia wydajniej pracować, być zrelaksowani, w doskonałym humorze i pełni energii. Do tego musi być jak najzdrowszy dla naszego kręgosłupa. Przed wyborem należy zatem poznać wszystkie obecne na rynku rodzaje materacy, co na pewno ułatwi nam podjecie decyzji.

Najczęściej wybierane są obecnie materace sprężynowe, czyli bonelowe. Taki materac składa się z wielu sprężyn pokrytych warstwą ochronną, dzięki której nie będą się one wydostawały na zewnątrz. Może jeszcze co poniektórzy pamiętają stare łóżka u naszych babć, gdzie czasami w plecy uwierała jakaś zagubiona sprężynka. Technologia jest w zasadzie ta sama, nieco tylko unowocześniona i oczywiście poprawiona. Sprężyny w takim materacu połączone są w zwoje, które dla konsumenta są bardzo istotne. Im więcej zwojów, tym materac bardziej sprężysty i grubszy. Jeśli lubimy najbardziej jak tylko można sprężyste materace, to wybierzmy ten 5-zwojowy.

Przy wyborze materaca sprężynowego musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym są oczywiście wspomniane zwoje. Drugim jest z kolei grubość drutu. Szukając najwyższej jakości, powinniśmy wybierać drut 2,2-milimetrowy. Kolejny parametr to jakość drutu, która powinna być potwierdzona odpowiednim certyfikatem.

Niewątpliwą zaletą materaca sprężynowego jest jego cena. Takie materace są zwykle kilkakrotnie tańsze niż np. kieszeniowe. Z drugiej jednak strony, cena idzie w parze z jakością. Materace sprężynowe mają tendencję do odkształcania się i po latach użytkowania mogą już nie być tak komfortowe jak na początku. Taki materac nie dopasuje się także do naszej sylwetki, będzie mniej wygodny.

Kolejny rodzaj, który faktycznie z roku na rok zyskuje na popularności to materace kieszeniowe, inaczej kieszonkowe. Tu z kolei sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszeniach z tkaniny. Każda z nich działa niezależnie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania takiego materaca. Im więcej sprężyn, tym bardziej materac jest elastyczny i tym lepiej dopasuje się do naszej sylwetki. Będzie też bardziej komfortowy i pozwoli na najprzyjemniejszy sen. Bardzo ważnym parametrem, na który także warto zwrócić uwagę jest rodzaj obłożenia, czyli inaczej materiał okrywający sprężyny. Najlepsze będą pianki lateksowe.

Materac kieszonkowy jest bez wątpienia o wiele bardziej komfortowy od sprężynowego. Sprawdzi się zarówno w łóżku pojedynczym, jak i dwuosobowym. Jest także bardziej trwały. Jednak w porównaniu z materacem sprężynowym jest dość drogi i to jest główna przyczyn jego mniejszej popularności. Warto jednak pamiętać, że cena w znacznej mierze przekłada się na jakość i taki materac kupimy tylko jeden raz na bardzo długie lata.

Na rynku dostępne są także materace lateksowe. Ich wypełnienie składa się z mieszanki lateksu syntetycznego i naturalnego. W czasie zakupu musimy koniecznie zwrócić uwagę na jego skład. Jeśli zauważymy, że producent podaje przynajmniej 20 proc. lateksu naturalnego, to jest to materac bardzo dobrej jakości. Jeśli liczba ta jest mniejsza, to warto jednak poszukać czegoś lepszego. Ponadto należy także zwrócić uwagę na grubość materaca. Jeśli ma 17-20 cm będzie idealny dla naszego komfortu.

Materace lateksowe nie są tak popularne jak sprężynowe głównie z uwagi na ich dość wysoką cenę. Pamiętajmy jednak, że tu płacimy za bardzo wysoką jakość (o ile nie wybierzemy syntetycznego, nieprzewiewanego lateksu). Taki materac jest niezwykle elastyczny, dostosuje się do naszego kręgosłupa, pozwoli na bardzo przyjemny sen. Co więcej, nie odkształci się, dlatego posłuży przez bardzo długie lata.

Alternatywą dla lateksowych są materace z pianki wysokoplastycznej. Mają podobne właściwości, ale uznawane są za produkt wyższej jakości. Są także odpowiednio droższe. Zapewniają doskonałą wentylację, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać.

Rodzaj materaca to jednak nie wszystko. Należy także zwrócić uwagę na pokrowiec. Najlepiej, jeśli byłby on zdejmowany. Wtedy możemy swobodnie go zdjąć i wyprać. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego pokrowiec jest wykonany. Bawełna jest naturalna, pozwoli skórze oddychać. Odprowadza wilgoć, dobrze zapobiega rozwojowi pleśni. Materiały syntetyczne będą na pewno tańsze, ale ich jakość nie zawsze musi być zadowalająca, co też nie oznacza, że są gorsze. Jeśli będą miały domieszkę jedwabiu, mogą być traktowane na równi z bawełnianymi. Spotkamy także pokrowce z domieszka włókien bambusa, który jest uznawany za materiał idealny. Odprowadza on doskonale wilgoć, jest antyalergiczny.

Każdy materac musimy dostosować do własnych potrzeb. Niektórzy lubią materace twarde, inni bardzo miękkie. Te parametry dotyczą wszystkich rodzajów materacy. Są osoby, którym szczególnie przypadnie do gustu miękki i bardzo elastyczny materac lateksowy, a są takie, które będą się idealnie wysypiać na twardym materacu sprężynowym. Wiadomo, że każdy będzie dostosowywał wybór do możliwości swojego portfela. Nie każdego na pewno będzie stać na najdroższy i najwygodniejszy materac. Pamiętajmy jednak, że jest to wydatek na wiele lat. Jeśli dopiero urządzamy naszą sypialnię, to warto zaoszczędzić na mniej niezbędnych dodatkach, jak szafki nocne czy dekoracje, a więcej środków przeznaczyć na komfortowy i najlepszej jakości materac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *