Jak wybrać kominek?

Kiedyś kominki kojarzyły się z dużymi, wręcz pałacowymi wnętrzami. Teraz montuje się je w praktycznie każdym nowoczesnym domu, a nawet mieszkaniu. Co ciekawe, kominki są często obecne nie tylko w salonie, który jest rzeczywiście najbardziej oczywistymi dla nich miejscem, ale także w sypialni. Sprawę ułatwia bardzo szeroka oferta przeróżnych sklepów, dzięki której praktycznie każdy może wybrać idealne dla siebie rozwiązanie.

Klasyczny kominek ma niewątpliwie wiele zalet. To bardzo stylowa dekoracja każdego wnętrza. Tworzy w nim bardzo przyjemną, rodzinną atmosferę. Kominek ma oczywiście także praktyczne zastosowanie. Ogrzewa pomieszczenie, a niektóre rodzaje nawet cały dom. To, jaki rodzaj kominka wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Warto jednak pamiętać, aby określić je jak najszybciej, już w trakcie budowy domu, co znacznie nam ułatwi późniejsze prace.

Musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Czy będziemy chcieli ogrzewać kominkiem cały dom, czy tylko jedno pomieszczenie? Czy ma znaczenie dla nas tylko jego wygląd, czy też funkcjonalność? Czy jesteśmy na tyle dyspozycyjni, aby mieć czas na codzienne pilnowanie ciepła? Czy jesteśmy przygotowani na nieunikniony bałagan powstały np. na skutek przynoszenia drewna do domu? Dopiero kiedy uczciwie odpowiemy sobie na te kilka pytań, będziemy mogli wybrać najlepszy dla nas rodzaj kominka.

W sklepach możemy znaleźć klasyczny kominek otwarty, w który w naszym wnętrzu będzie pełnił głównie funkcję dekoracyjną. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ogrzewać nim pomieszczeń, a jedynie cieszyć się trzaskiem drewna i charakterystycznym zapachem. W takim kominku możemy palić tylko drewnem. Kominek otwarty tworzy atmosferę prawdziwego ogniska, na pewno bardzo pięknie wygląda, ale to właściwie wszystkie jego zalety. Palenisko musi być zasłonięte parawanem, co zabezpieczy naszą podłogę przed wypadającymi iskrami. Otwarty kominek traci dużo energii i zdecydowanie nie ogrzeje naszego pomieszczenia.

O wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem jest kominek konwekcyjny, który w naszym kraju jest obecnie bardzo popularny. Wyposażony jest on we wkład żeliwny lub stawowy, dzięki któremu przekazuje do pomieszczenia kilkakrotnie więcej energii niż kominek otwarty. Z powodzeniem może być wykorzystywany do ogrzewania domu. Palenisko jest zasłonięte szklanymi drzwiczkami, dlatego jest to kominek bardzo bezpieczny. Drzwiczki te osłonią naszą podłogę, a do pomieszczenia nie dostanie się dym. Być może taki kominek nie stworzy tak przyjemnej atmosfery jak otwarty, ale będzie na pewno o wiele bardziej przydatnym rozwiązaniem. Niektórych może zaskoczyć jego cena. Jest to najdroższy z dostępnych kominków. Płacimy tu jednak nie tylko za dekorację, ale i za ogrzewanie domu.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest natomiast kominek na biopaliwo. To taka nowoczesna ciekawostka, ale też bardzo przydatna. Możemy go zamontować praktycznie wszędzie, a więc świetnie sprawdzi się w mieszkaniach. Nie traci energii, dlatego z łatwością ogrzeje każde wnętrze. Co więcej, również daje nam płomień, ogień i dym, ale tak naprawdę produktem spalania w nim jest tylko para wodna i dwutlenek węgla. W takim kominku spalamy płynne biopaliwo, które jest jak najbardziej bezpiecznym dla nas opałem. Jedynym, czego potrzebujemy to sprawna wentylacja. Kominki biopaliwo nie są drogie. Również ich eksploatacja nie opustoszy naszego portfela. Stąd właśnie tak duża ich popularność.

W nowoczesnych domach i mieszkaniach możemy także spotkać kominki gazowe lub elektryczny. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie potrzebują wiele miejsca, możemy je nawet zawiesić na ścianie, prezentują się bardzo stylowo i są niezwykle łatwe w obsłudze. Odchodzą nam też wszelkie problemy związane ze składowaniem drewna, noszeniem itd. Kominek gazowy jest podłączany do instalacji gazowy, elektryczny zwyczajnie do prądu. Kominek elektryczny daje duża dowolność. Możemy zmieniać jego jasność, wygląd płomienia, a możemy także całkowicie wyłączyć efekty świetlne. Jedynym problemem obu tych rozwiązań jest ich cena. Kminek elektryczny jest wielokrotnie tańszy od gazowego, lecz jego zużycie prądu jest ogromne. Dla niektórych natomiast takie kominki to tylko imitacja tych prawdziwych. Ogień w nich nie jest tak naprawdę ogniem. Niektórzy uważają, że są to zwykłe, kiczowaty atrapy. W tym wypadku jest to jedynie kwestia gustu. Trudno się jednak nie zgodzić ze stwierdzeniem, że kominek gazowy lub elektryczny nie stworzy takiej atmosfery jak ten tradycyjny.

fot.woodworkplans.biz

fot.woodworkplans.biz

fot.www.westcoastfireplace.ca

fot.www.westcoastfireplace.ca

kominek1

fot.edmonton-mouldings.com

fot.edmonton-mouldings.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *