Jak wybrać pralkę?

Aby wybrać odpowiednią pralkę, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Wielu osobom szczególnie dużo problemów przysparza prawidłowe czytanie etykiet, w których pełno różnego rodzaju tajemniczych oznaczeń.

Najważniejszym z oznaczeń powinna być klasa energetyczna pralki. Określa ona, ile prądu pralka zużywa i jak bardzo jest energooszczędna. Klasę energetyczną oznacza się literami od G do A+++. Pralka w klasie G będzie najmniej energooszczędna. Klasy A z plusami zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Obecnie tak naprawdę trudno w sklepach znaleźć pralki w klasie niższej niż A. Taka pralka zużywa w trakcie jednego prania około 1,2 kWh.

Jeśli przyjmiemy, że w ciągu tygodnia uruchamia się pralkę na 5 pełnych cykli, to rocznie daje nam to 260 prań. 1kWh to koszt około 0,55zł.

W przypadku pralki w klasie energetycznej A roczne zużycie energii będzie wynosiło 312 kWh. Koszt takiego zużycia to 171 zł.

Pralka w klasie energetycznej A+ zużywa około 1 kWh. Rocznie da to zatem około 260 kWh, a zatem 143 zł.

Pralka w klasie A++ zużywa z kolei około 0,9 kWh. Rocznie daje to 234 kWh, czyli 128 zł.

5 pełnych prań w tygodniu to dość sporo. W rzeczywistości zużycie będzie jedna nieco mniejsze. Warto zauważyć, że rocznie różnica między najbardziej energooszczędną a najmniej pralką to 42 zł, zatem niewiele. Większa jest natomiast różnica ceny między takimi dwoma pralkami. Pralka w klasie A czy A+ kosztuje około 1000 zł, podczas gdy ceny wyższych klas zaczynają się od około 1500 zł.

Kolejnym ważnym aspektem jest ładowność pralki. To powinniśmy z kolei uzależnić od naszych własnych potrzeb i zwyczajów. Większa rodzina, co oczywiste potrzebuje większej pralki. Singiel z kolei może sobie pozwolić na dużo mniejszy sprzęt. Ważne jest także to, ile miejsca mamy w łazience czy czasem w kuchni na pralkę. Maksymalna ładowność pralki, jaką można spotkać w sklepach to nawet 10 kg. Najpopularniejsze są pralki o ładowności około 6 kg suchych ubrań. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych warto wybrać jak najbardziej odpowiednią do potrzeb ładowność. W nowoczesnych pralkach spotkać można specjalne systemy, które sprawiają, że nawet nie w pełni naładowana pralka będzie efektowna. Warto zatem tuż przez zakupem zorientować się, czy pralka ma tzw. system automatyki wagowej. Polega on na tym, że pralka samoczynnie dobiera odpowiednią ilość wody do wagi suchej bielizny.

W trakcie zakupu warto wziąć pod uwagę także maksymalną prędkość obrotową bębna. Im więcej obrotów, tym pranie jest suchsze. Obroty bębna zwykle wahają się pomiędzy 600 a 2000 obr./min. Te najwyższe liczby dotyczą jednak pralek przemysłowych. Na użytek domowy wystarczy pralka z maksymalna prędkością 1000 obr./min. Można wziąć pod uwagę także klasy suszenia, które również zostały oznaczone literami od A do G. Im bliżej A, tym oczywiście wirowanie jest efektywniejsze.

Bardzo istotny ze względów ekonomicznych jest także pobór wody. W standardowej pralce klasy A+ wynosi on około 9000 litrów rocznie.

Nie bez znaczenia w domowym użytku jest również głośność pralki. Im jest ona cichsza, tym lepiej. Okolice 50 db w czasie prania i 70 w czasie wirowania to przeciętne wartości.

Oprócz powyższych parametrów należy wziąć pod uwagę także dwie kwestie mające bardziej praktyczne znaczenie:

  • pralka wolno stojąca czy do zabudowy? Oba te rozwiązania mają tyle samo wad i zalet. Pralek wolno stojących jest na rynku zdecydowanie więcej. Często są one także większe i pojemniejsze nić te do zabudowy. Z kolei te do zabudowy dają więcej możliwości w aranżacji mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzają się, kiedy jesteśmy zmuszeni do postawieni pralki w kuchni. Nie będzie ona szpeciła czy zakłócała założonej wizji projektanta.

  • pralka ładowana od przodu czy z góry? Pierwszą uznaje się za najwygodniejszą i taka właśnie jest najczęściej wybierana. Pralki ładowane z przodu są częściej większe i pojemniejsze. Pralki ładowane z góry natomiast są węższe i częściej się sprawdzają np. w małych łazienkach.

Wiele osób zastanawia się, jak duże znaczenie w zakupie pralki ma jej cena. Czy warto przepłacać? Niekoniecznie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry, a przede wszystkim klasę energetyczną. Wartości te trzeba porównać do własnych potrzeb i zwyczajów. Wiadomo, że zupełnie inne rozwiązanie sprawdzi się w przypadku 5-osobowej rodziny, a inne w przypadku singla. Wysoce energooszczędne pralki są dużo droższe, a przy normalnym użytkowaniu (np. 2 razy w tygodniu) nie dają aż takich oszczędności, aby ich zakup był sensowny.

Bardzo istotną kwestią są oczywiście wszelkie dodatkowe funkcje, jakie niekiedy można spotkać w pralkach. Należą do nich:

  • opóźnienie startu pracy. To funkcja niebywale przydatna. Można ustawić pranie tak, aby wyjąć je zaraz po przyjściu z pracy. W ten sposób unikamy niepotrzebnego zalegania mokrego prania w pralce.

  • kontrola piany,

  • zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem drzwi pralki czy systemy wykrywające awarię,

  • Eco Bubble- to z kolei funkcja, dzięki której detergent o wiele lepiej rozpuszcza się z wodą. Zmniejszone pozostaje ponadto zużycie ciepłej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *