Kolor a mała przestrzeń

W przypadku małych, ciasnych mieszkań czy wnętrz zawsze doradza się przede wszystkim zastosowanie jasnej kolorystyki. Pastelowe odcienie na ścianach, meblach i dekoracjach są bardzo bezpieczne i zawsze skutecznie powiększą pomieszczenie. Nie są potrzebne nawet ogromne umiejętności w zakresie urządzania wnętrz, ponieważ tak naprawdę jasna kolorystyka sprawdza się zawsze. Ryzykowne może być jedynie przesadne używanie białego koloru, bo w niektórych przypadkach może to dać chłodny, nawet sterylny efekt. Trzeba przyznać, że takie wnętrza są dość proste, bezpieczne i praktyczne. Na pewno spodobają się wielu osobom. Z drugiej jednak strony są także tacy, dla których pastelowe wnętrze będzie zwyczajnie nudne i monotonne. Takim osobom można polecić zastosowanie bogatszej i bardziej odważnej kolorystyki, ale jak ją pogodzić z małym i ciemnym pokojem dziennym? Jak zastosować ulubioną, soczystą czerwień i nie sprawić tym samym, że salon zamiast się powiększyć- zmniejszy się?

W małych wnętrzach również można zastosować odważną kolorystykę. Należy jednak pamiętać o złotej zasadzie, która jak mantra jest powtarzana wszystkim osobom zajmującym się urządzaniem wnętrz: „Im mniej, tym lepiej.” To proste- we wszystkim należy zachować umiar. I dokładnie tą regułą powinny się kierować wszystkie osoby decydujące się na nawet bardzo śmiałe rozwiązania w swoich wnętrzach.

Przede wszystkim pamiętajmy zatem o umiarze. Jak z umiarem miarkować odważne kolory w małych wnętrzach? Najpierw zdecydujmy, na jakiej wielkości „akcent” jesteśmy zdecydowani. Najłatwiej i zapewne najbezpieczniej będzie wybrać niewielkie dodatki w wybranym kolorze, np. zielony wazon lub czerwoną donicę. Takie rozwiązanie jest bardzo proste i nie wpłynie znacznie na ogólną aranżację.

Ciekawsze może być natomiast użycie jednokolorowego, a nawet wielobarwnego mebla. Co mamy do wyboru? Osoby bardziej stonowane i nieco bojące się ryzykownych rozwiązań mogą postawić na niewielką komódkę, niebanalny podnóżek lub też nowoczesny blat stolika kawowego ze zwariowaną grafiką. Taki mebel oczywiście odpowiednio dopasowany do całokształtu będzie na pewno ciekawym elementem. Bardziej odważne osoby mogą posunąć się o krok dalej. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem w pokoju dziennym będzie zatem kanapa w jakimś odważnym kolorze, np. czerwonym. Może to być także fotel z podnóżkiem czy regał.

Meble to oczywiście nie jedyny element aranżacji, którego można wzbogacić o akcent kolorystyczny. Niektóre osoby decydują się na pomalowanie jednej ze ścian na bardziej wyrazisty kolor. Tu warto zachować dużą rozwagę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie na pewno kolorowy pas tapety lub też bardzo ostatnio popularne naklejki na ścianę.

Niezależnie od wybranego rozwiązania należy pamiętać o „tle”. Jeśli marzymy o sofie w głębokim, niebieskim kolorze postawmy na jasne kolory ścian: białe lub szare. W podobnej tonacji powinny być także pozostałe meble. Niebieski kolor bez wątpienia najlepiej pasuje do raczej chłodnych aranżacji z wykorzystaniem szklanych i metalowych dodatków. Jeśli zdecydujemy się na dość ekstrawagancką, wielobarwną kanapę patchwork, niech reszta mebli i dodatków będzie jak najbardziej minimalistyczna i neutralna.

Decydując się na mebel o wyrazistej kolorystyce, pamiętajmy także, że w każdym wnętrzu będzie on centralnym punktem. Zdominuje całą aranżację i nada jej swój styl. Nie oznacza to oczywiście, że do metalowych, industrialnych mebli możemy dopasować fotel w stylu rokoko.

Pokój dzienny w tak pomysłowym i niebanalnym wydaniu będzie bardzo efektowny. Zachowa odpowiednie proporcje, nie stanie się mały i ciemny, a raczej stylowy i intrygujący.

Źródło: www.huaweimen.com

Źródło: www.huaweimen.com

 

 

 

 

Źródło: www.bilbea.com

Źródło: www.bilbea.com

 

 

 

Źródło: www.cdn.home-designing.com

Źródło: www.cdn.home-designing.com

 

 

Źródło: www.i224.photobucket.com

Źródło: www.i224.photobucket.com

 

Źródło: www.rojorobin.files.wordpress.com

Źródło: www.rojorobin.files.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *