Meble z drewna egzotycznego

Egzotyczne gatunki drewna są obecnie dość łatwo dostępne w naszym kraju. Stają się dzięki temu coraz bardziej popularne, a na pewno lubiane. Posiadają wszak wiele zalet, a przede wszystkim zdecydowanie różnią się od naszych rodzimych gatunków, jak dąb czy sosna. Osoby znudzone monotonią klasycznych gatunków często decydują się na odmienne, żywe i wyraziste gatunki egzotyczne.

Spotkamy je nie tylko we wnętrzach, ale także w wielu innych miejscach. Tak naprawdę wszystkie gatunki egzotyczne są dużo twardsze o bardziej wytrzymałe od nawet dębu. Są odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak sól czy woda. Z tego względu spotkać je możemy zarówno na tarasach (merbau), jak i na jachtach (teak).

Najczęściej spotykanym zastosowaniem drewna egzotycznego to oczywiście podłogi. Ciekawie prezentują się jednak także meble, które bez wątpienia wniosą do naszych wnętrz dużo uroku.

Nie każdy gatunek nadaje się do produkcji mebli. Niektórych ze względu na dużą twardość są bardzo trudne w obróbce. Te natomiast, które są wykorzystywane, czarują piękną, nietypową i bardzo zróżnicowaną kolorystyką, a także interesującym ułożeniem słojów. Meble z gatunków egzotycznych sprawdzają się w określonych rodzajach aranżacji. Przede wszystkim będą znakomitym rozwiązaniem do wnętrz urządzonych w stylu kolonialnym lub nawiązującym do egzotycznej, orientalnej stylistyki. Będą się ponadto świetnie prezentować we wnętrzach nowoczesnych. Tu spotkamy meble już o zdecydowanie prostszej formie, których piękno będzie polegało na niesamowitej kolorystyce.

Niezależnie od gatunku meble takie będą z reguły dużo droższe od klasycznych. Jest to jednak wydatek na lata. Drewno egzotyczne z wiekiem prezentuje się coraz lepiej, jest długowieczne. Nie będziemy wymieniać takich mebli z powodu zniszczeń.

Jednym z częściej spotykanych gatunków wykorzystywanych w produkcji mebli jest palisander. Możemy się spotkać także z takimi nazwami jak drzewo różane lub Shisham. Cechuje się bardzo dużą twardością, dlatego meble takie są wyjątkowo trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Spodobają się przede wszystkim osobom ceniącym rozwiązania na lata. Palisander zyskał uznanie również z uwagi na swoja bardzo piękną, dość różnorodną kolorystykę. Możemy spotkać meble w kolorze czekoladowo-brązowym, jak i fioletowo-sinym. A pomiędzy tymi dwoma barwami znajdziemy całą gamę innych intensywnych odcieni. Palisander kojarzy się raczej ze stylem kolonialnym, ozdobnym i wyrazistym.

Ciekawym gatunkiem jest także drewno mango. Nazwa ta kojarzy się wielu osobom jedynie ze smacznym owocem, a niewiele osób wie, że spotkać można bardzo piękne meble wykonane z tego właśnie gatunku. Są one znacznie jaśniejsze od palisandru. Złote refleksy łączą się tu z szarawa kolorystyką i gruboziarnistą strukturą. Takie meble znajdą zastosowanie także w nowoczesnych wnętrzach, którym zależnie od aranżacji dodadzą rustykalnego lub po prostu klasycznego stylu. Co ważne, drewno mango jest bardzo odporne na wilgoć. Meble takie sprawdzą się zatem także w łazience.

Dosyć powszechnie znane jest natomiast wenge. Charakteryzuje się przede wszystkim ciemną, czekoladową barwą, która podoba się przede wszystkim miłośnikom klasyki. Bardzo często wenge możemy spotkać we wnętrzach biurowych. Ma dość neutralną kolorystykę, która skomponuje się także z bardziej klasycznymi i bliskimi nam, Europejczykom aranżacjami. Ten gatunek bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych gatunków egzotycznych.

Choć drewna egzotyczne są z natury bardzo trwałe i wytrzymałe, to również należy o nie dbać. Dzięki temu będą ozdobą naszych wnętrz, naszych dzieci i ich dzieci. Warto przypilnować, aby meble stały jak najdalej od źródeł ciepła, czyli grzejników itp. W przypadku zabrudzeń warto także od razu je usuwać. Raz na jakiś czas poleca się nakładanie na takie drewno wosku pszczelego. Meble takie odwdzięczą się nam swoim pięknym, zachwycającym wyglądem.

fot.www.oakfurnituresolutions.co.uk

fot.www.oakfurnituresolutions.co.uk

fot.bhavyaartandcrafts.com

fot.bhavyaartandcrafts.com

fot.www.woodkatouch.co.uk

fot.www.woodkatouch.co.uk

fot.snugsales.com

fot.snugsales.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *