Na czym nie można oszczędzać, urządzając dom?

Urządzając dom, nie warto oszczędzać. A tym bardziej go budując. Takie oszczędności bywają często dość pozorne. Ściany pomalowane tanią farbą trzeba będzie niedługo odmalowywać, co w końcowym rachunku i tak okazuje się zupełnie dalekie od oszczędności. Sama budowa jest niezwykle ważna, ale równie istotne jest wyposażenie wnętrz aż do najdrobniejszych szczegółów.

Istnieje wiele elementów w domu, na których nie warto absolutnie oszczędzać. Zaliczymy do nich z całą pewnością:

 1. Meble kuchenne. Codziennie otwieramy i zamykamy szafki czy szuflady dziesiątki razy. Wkładamy na półki ciężkie talerze, garnki, inne naczynia. Szafki kuchenne są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dlatego właśnie powinny być jak najlepszej jakości, aby ta kuchnia służyła nam przez naprawdę długie lata i cały czas zachowywała nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność. Dobrej jakości meble kuchenne na pewno nie będą tanie. Trzeba liczyć się z tym, że pochłoną sporą część budżetu. Mimo to warto oszczędności poszukać gdzie indziej, a nie właśnie tu.

 2. Sprzęty kuchenne. Patelnie, garnki, wszelkie naczynia do gotowania i pieczenia. Czy to tytanowe, czy żeliwne, czy z najlepszej stali, muszą być trwałe. Muszą być odporne na zdzieranie, drapanie, obtłuczenia, wysokie temperatury, detergenty itd. I kolejny raz- dobra patelnia kosztuje sporo. Taka tytanowa nawet kilkaset złotych. Z drugiej strony w popularnym sklepie możemy znaleźć lekką, poręczna patelnię już za 10 zł. Co wybrać? Oczywiście, że tę droższą. Zapewniam, że zakup ten szybko się zwróci.

 3. Podłogi. Tak jak i meble kuchenne używane są bez przerwy, codziennie. Chodzimy po nich, przesuwamy meble, nasze dzieci się na nich bawią, zwierzęta domowe, chodzą po nich, a przecież co poniektóre wyposażone są w niemałe pazurki. Już same niezwykle ciekawe pomysły dzieci mogą zniszczyć szybko każdą podłogę. Lepiej zainwestować już na samym starcie w dobrej jakości panele czy deski, które będą odporne nawet na najbardziej żywiołowe zabawy. Nie chodzi tylko o pieniądze. Zmiana podłóg w całym domu nie jest ani wygodna, ani przyjemna. Po cóż więc się narażać?

 4. Farby. A zwłaszcza te do najbardziej narażonych na zabrudzenia pomieszczeń. W kuchni szczególnie warto zainwestować farby ceramiczne, które są teraz na rynku godną zainteresowania nowością. Są odporne na tłuszcz, na zabrudzenia, ścieranie i zadrapania. Dobrej jakości farby powinny być także w pokoju dziecięcym i przedpokoju. Nieco oszczędzić możemy natomiast na naszej sypialni czy nawet salonie, gdzie z reguły mniej się brudzi.

 5. Materac i w ogóle łóżka. Wiele osób niestety nie zwraca dużej uwagi na jakość snu. A przecież to dzięki niemu możemy zregenerować siły i odpocząć po każdym dniu pracy. Zdrowy sen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Dlatego materac musi być jak najlepszy jak najlepiej dobrany do indywidualnych potrzeb. Również nie będzie tani, ale też nie wygniecie się za szybko, długo posłuży.

 6. Na sprzęcie AGD. Z wielu powodów. Pierwsza sprawa jest taka, że droższa lodówka czy kuchenka będzie trwalsza, będzie miała więcej pożytecznych funkcji. Będzie także bardziej energooszczędna, co w dłuższej perspektywie oznacza niemałą oszczędność. Zakup energooszczędnej lodówki, piekarnika, pralki to z pewnością najlepsze rozwiązanie.

  7. I na wszystkim tym, czego na pewno nie wymienimy przez długi czas: oknach, drzwiach, stałych meblach na wymiar, zwłaszcza szafach.


Na czym zatem można nieco oszczędzić, aby całkiem nie zbankrutować?

 1. Na dekoracjach. Obecnie w sklepach stylowe ozdoby, rzeźby, wazony, misy wszelkiego rodzaju osiągają niemałe ceny. Za kilka niewielkich dekoracji można tak naprawdę kupić całkiem niezłą szafkę do sypialni czy jakikolwiek inny mebel. A bardzo często takie dekoracje pełnią jedynie funkcję zbieracza kurzu, takiej durnostojki.

 2. Na kanapach, stołach, krzesłach i innych meblach. Żeby kupić dobrą, wygodną i stylową kanapę, nie trzeba wcale wydać fortuny. To samo tyczy się choćby stołu do jadalni. Mamy również inne sposoby oprócz wybrania gotowego mebla z katalogu. Współczesne wzornictwo, a także Internet daje nam duże pole do popisu. Przede wszystkim możemy kupić meble używane, co robi bardzo wiele młodych osób urządzających swoje domy. W taki sposób możemy bowiem trafić na prawdziwe perełki, które na pewno będą jedyne w swoim rodzaju. Stół możemy sobie nawet sami zaprojektować, jeśli tylko mamy na to ochotę. Umiejętny stolarz zrobi nam taki mebel, jaki tylko sobie zażyczymy. Bardzo często te rozwiązania, które wymagają nieco pracy, wyobraźni i w ogóle wysiłku nie tylko są tańsze, ale i prezentują się o wiele korzystniej od tych gotowych.

 3. Na tekstyliach. Wystarczy spokojnie porównać ceny. Gotowa firana może dosłownie kosztować krocie. Ta, która kupimy na metry i potem zaniesiemy do krawcowej, aby ją obszyła ,będzie nas kosztowała o wiele mniej. Tak samo wygląda sytuacja z obrusami, bieżnikami czy zasłonami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *