Najczęstsze błędy w urządzaniu wnętrz

Samodzielna aranżacja wnętrz nie zawsze jest prostą sprawą. Jeśli chcemy, aby nasz dom wyglądał co najmniej efektownie, musimy mieć wiele pomysłowości, nieco odwagi, ale i niemało wyczucia stylu. Potrzeba też wiele rozwagi i umiejętności. Wszystkie te cechy na pewno będzie posiadał profesjonalny i doświadczony projektant. Najprostszym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z jego usług. Jeśli jednak z różnych względów wolimy tego uniknąć, pozostaje nam zdać się na własne umiejętności.

Warto trzymać się prostych i zawsze sprawdzonych zasad. I pamiętać należy o podstawowych błędach, jakie są popełniane przez amatorów w trakcie urządzania wnętrz.

Jednym z największych błędów w aranżacji wnętrz jest nieumiejętne zestawianie kolorów. I tu nie ma się w sumie co dziwić, bo to nie jest rzecz prosta. Wiele osób ze względu na lęk przed ryzykiem decyduje się na pokój w jednym kolorze. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie będzie prezentowało się ciekawie. Zdecydowanie częściej będzie natomiast nudne i przytłaczające. Beżowe zasłony, beżowa narzuta na łóżko, dywan, jasnobrązowe podłogi itd. – taka kombinacja prawie na pewno będzie mdła i nudna. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zestawienie wielu elementów w różnych odcieniach jednego koloru, choć i to nie zawsze musi się udać. Osoby chcące, aby ich wnętrza były nowoczesne, bardzo często stawiają na biel. I tak właśnie powstają krystalicznie białe wnętrze, które bardziej przypominają salę szpitalną niż wnętrze mieszkalne. A zaledwie kilka dodatków w odcinającym się kolorze może znacznie zmienić wygląd takiego pokoju.

Kolejny błąd z gatunku tych „kolorystycznych” to z kolei zestawianie zbyt wielu kolorów i to w wyrazistych odcieniach. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy wprawy, to w zupełności wystarczą trzy kolory i jest to totalne maksimum. Nadmiar zawsze szkodzi i nigdy nie daje gustownego efektu. Zielona kanapa, niebieskie zasłony, żółte ściany, czerwone dodatki – czy w takim wnętrzu da się zrelaksować?

Błędem jest także używanie kolorów zbyt wyrazistych. To bardzo często możemy spotkać w pokojach dziecięcych. Mocny róż, ciemny niebieski. Pamiętajmy, że dobór kolorów do pokoju dziecięcego jest szczególnie ważną kwestią w rozwoju naszego dziecka. Każdy kolor ma inny wpływ na psychikę najmłodszych. Wyraziste kolory mogą działać zbyt pobudzające, a nawet powodować agresję.

Wiele osób ma także problem z odpowiednim dobraniem koloru do oświetlenia pokoju. A zasada tu jest niebywale prosta. Na ciemne kolory możemy sobie pozwolić w pokoju bardzo dobrze oświetlonym, przestronnym. Na jasne kolory z kolei w tym mniejszym, ciaśniejszym, z niewielką dawką światła naturalnego. Pomoże nam taka prosta zasada ustrzec się przez niepotrzebnym zniekształceniem i nawet oszpeceniem naszej wymarzonej sypialni czy jakiegokolwiek innego wnętrza. Zdecydowanie najmniej korzystnie prezentuje się małe i ciasne wnętrze w ciemnych kolorach. Jest wtedy optycznie jeszcze mniejsze, bardzo ponure i przytłaczające. Zniechęcające, a na pewno niestwarzające warunków do relaksu.

W niektórych mieszkaniach można także zobaczyć prawdziwą feerię barw. Widać, że mieszka tam dość niezdecydowana osoba. Salon w kolorze brązowym, przedpokój w błękitnym, kuchnia zielona, a sypialnia różowa. Takie mieszkanie jest bardzo chaotyczne, niespójne. Nie chodzi o to, aby każdy pokój był dokładnie w takim samym stylu. Chodzi raczej o pewną ciągłość. Możemy stosować inne kolory, ale ze zbliżonej palety barw. Jeśli mamy minimalistyczny salon w jasnych, neutralnych barwach, to raczej trudno wyobrazić sobie pasujący do niego salon prawie w stylu pop-art. Pomieszanie zresztą stylów to jeszcze kolejna sprawa. Trudno sobie wyobrazić, żeby w jakikolwiek sposób klasyczny, tradycyjny styl pasował do futurystycznego, pełnego fantazyjnych form, faktur i materiałów. Takie rozwiązania niestety spotkać można i w zdecydowanej większości wyglądają one wyjątkowo niekorzystnie (zostawiamy margines błędu, bo wiadomo – wszystkiego nie widzieliśmy).

Błędem już nie „kolorystycznym” jest natomiast nadmierne zaufanie modzie. Modne mieszkania będą się spotykały z uznaniem, owszem. Tylko na jak długo? Jeśli w tym sezonie niezwykle modny jest styl prowansalski, romantyczny, kobiecy, to co zrobimy w przyszłym roku, kiedy nadejdzie moda na nowoczesny minimalizm? Poddawanie się modzie jest niezwykle ryzykowne. Musielibyśmy być całkowicie pewni, że już na zawsze taki styl będzie nam się podobał. A tego pewnym nie może być nikt. Zamiast całkowitego urządzania wnętrz w danym stylu warto postawić na wyraziste dodatki, które, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, możemy wymienić na inne. To opcja zdecydowanie bardziej praktyczna i ekonomiczna.

Urządzając samodzielnie swoje wnętrza warto pamiętać o tych kilku częstych dość błędach i starać się ich uniknąć. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie wyglądało bardzo efektownie.

fot.themybetter.blogspot.com

fot.themybetter.blogspot.com

fot.www.realtytoday.com

fot.www.realtytoday.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *