Najpopularniejsze sposoby na ściany

Wygląd ścian w polskich domach i mieszkaniach zmieniał się na przestrzeni lat. Mieliśmy czas wszechobecnych boazerii, a następnie beżów i brązów. Teraz natomiast możemy spotkać praktycznie wszystko. Znajdziemy domy, gdzie ściany są po prostu pomalowane na klasyczny kolor, znajdziemy jednak również współczesne wersje boazerii, oczywiście tapety we wszelkich kolorach i wzorach, fototapety, kamienie, stiuki oraz mnóstwo innych, naprawdę bardzo różnorodnych rozwiązań.

Wszystko to może wyglądać bardzo zachęcająco. Wiele osób chce jak najdalej uciec od nudnych już i klasycznych rozwiązań i wywiera te najbardziej odważne. Łatwo tu wpaść w pułapkę. To, co prezentuje się efektownie na zdjęciu, nie zawsze będzie odpowiednie do naszego wnętrza. Znów trzeba zatem pamiętać o rozsądku i oczywiście umiarze.

Zdecydowanie najczęściej po prostu malujemy ściany. Gama kolorystyczna jest tak ogromna, że nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów z wybraniem czegoś dla siebie. Więcej trudności jest z wybraniem rodzaju farby. Z uwagi na swoje liczne zalety bardzo popularne są farby lateksowe. Są one bardzo odporne na ścieranie i szorowanie. Różnego rodzaju zabrudzenia można zatem usuwać przy pomocy ściereczki. Kolor ściany zostanie bez zmian. Takie farby świetnie sprawdzą się w przedpokoju czy pokoju dziecięcym, gdzie ściany faktycznie są bardziej narażone na zabrudzenia. Najtrudniejszym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu jest bez wątpienia kuchnia. Tu gotujemy, zmywamy, codziennie brudzimy. Tu zatem tak ważne jest zastosowanie wysokiej jakości farby. Ciekawym rozwiązaniem na pewno będą farby ceramiczne- niebywale wprost trwałe i odporne na szorowanie. Ogromnym plusem tradycyjnego malowania ścian jest cena, wysoka jakość, a także ogromna różnorodność. Paleta kolorów jest szalenie bogata. Przy odrobinie odwagi i pomysłowości możemy postawić na różnokolorowe ściany w geometryczne wzory. Swoboda ogromna. Nic dziwnego zatem, że w większości domów spotkamy właśnie takie rozwiązanie.

fot.www.furnirior.com

fot.www.furnirior.com

Bardzo popularnym i łatwo dostępnym rozwiązaniem są także tapety. Tu znów mamy wielki wybór wzorów i kolorów. Coś dla siebie znajdują zarówno miłośnicy ponadczasowej klasyki, jak i zwolennicy tych bardziej designerskich aranżacji. Rodzajów tapet jest także kilka i warto to uwzględnić. Nie każdy rodzaj sprawdzi się bowiem w każdym wnętrzu. Kuchnia czy łazienka są najbardziej wymagające. Tu świetnie sprawdzą się bardzo trwałe tapety winylowe, które można czyścić nawet przy użyciu środków chemicznych. Są one bowiem odporne na wilgoć, a to ona jest przecież na co dzień obecna w tych dwóch wnętrzach. Trzeba przyznać, że stosunkowo rzadko spotykamy w kuchni czy w łazience tapety. Wiele osób wciąż obawia się o to, jak wytrzymają one tak teoretycznie trudne warunki. Znacznie bezpieczniejsze są oczywiście płytki. A szkoda, bo tapeta w tych właśnie wnętrzach wygląda bardzo efektownie, a przede wszystkim oryginalnie. W łazience w angielskim stylu, eleganckiej, kobiecej i bardzo stylowej tapeta w pasy lub kwiaty jest wręcz obowiązkowa. O wiele słabszą jakością od winylowych cechują się tapety papierowe. Z uwagi na ich niską jednak cenę i znacznie większą różnorodność wzorów i kolorów są one bardzo popularne. Sprawdzają się w tych mniej wymagających wnętrzach jak sypialnia czy pokój dzienny.

Nie można zapomnieć także o fototapetach. Właśnie teraz są one niebywale popularne. Wynika to być może z tego, że możliwości ich producentów są o wiele większe niż lata temu. Teraz możemy wybrać dowolny obraz, zdjęcie rodziny, rysunek dziecka i wydrukować go w dowolnym formacie na wysokiej jakości papierze. Fototapeta to najlepszy sposób na to, aby nasze wnętrza było jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.

6927011-minimalist-interior-room-style-design

fot.http://7-themes.com

Kolejne spotykane rozwiązanie to kamień dekoracyjny. Najczęściej jest to marmur, trawertyn lub piaskowiec. Ogromnym atutem takiego materiału jest oczywiście jego trwałość. Wytrzyma naprawdę długie lata. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Kamień ponadto wygląda bardzo stylowo. Spotkać można bardzo różne wzory i kolory, wszelkie ciekawe zestawienia, które można wkomponować do najróżniejszych aranżacji. Kamień zwykle położony jest tylko na jednej ścianie lub na jej fragmencie. Jeśli przesadzimy z jego ilością, efekt może być zbyt ciężki lu po prostu mało gustowny. Bardzo często możemy zobaczyć ścianę za zagłówkiem łóżka w sypialni lub tę, na której wieszamy telewizor w salonie właśnie wyłożone kamieniem dekoracyjnym.

fot.www.pinterest.com

fot.www.pinterest.com

Szalenie elegancko wygląda z kolei na ścianach fornir. Wygląda on jak naturalne drewno. Również dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych, ale oczywiście najbardziej stylowo wyglądają te kolory naturalne. Fornirowana ściana na pewno będzie bardzo dekoracyjna, efektowna i zrobi wrażenie na wielu osobach. Fornir, choć do złudzenia przypomina naturalne drewno, to jest od niego dużo tańszy i lżejszy. Daje to znacznie większe pole do popisu w aranżacji wnętrza. Z drugiej strony jednak jest to także materiał mniej trwały, mniej odporny na wilgoć. Raczej nie sprawdzi się zatem w łazience, ale za to będzie doskonałym rozwiązaniem do każdego salonu czy eleganckich wnętrz biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *