Najpopularniejsze style w urządzaniu kuchni

Chyba każdy chciałby mieć stylową i modną kuchnię. Taką, która będzie zgodna z aktualnymi trendami, która spodoba się nie tylko nam, ale i naszym gościom, która nie będzie jedynie pełnić praktycznej funkcji, ale stanie się designerskim i stylowym miejscem w domu. Nie każdy jednak może z taką łatwością kuchnię tę stworzyć. Niektórym brak będzie umiejętności, innym wiedzy o tych aktualnych trendach. Podpowiadamy zatem, jakie style są teraz popularne, najłatwiej dostępne i jakie szczególnie spodobają się nam i wszystkim, którzy nas odwiedzą.

Obecnie szczególnie popularny jest styl skandynawski. Nie do końca wiadomo, dlaczego właśnie takie stylizacje podbiły serca i wdarły się do naszych wnętrz tak nagle i na tak dużą skalę. Prawdą jest jednak, że styl skandynawski jest bardzo estetyczny, gustowny, prosty, a jednak pełen ciekawych rozwiązań. Daleko mu do przepychu, jest raczej skromny niż „bogaty”. Być może właśnie te cechy stoją za jego ogromna popularnością. Kuchnia w stylu skandynawskim jest przede wszystkim jasna. Podstawą są tu jasne kolory, najlepiej biel, ale również błękit czy różne odcienie szarości. Czasem tylko znajdziemy przełamanie za pomocą bardziej wyrazistych dodatków, w granatowym czy czerwonym kolorze. W stylu skandynawskim niezbędne są także naturalne materiały, koniecznie drewno, ale również juta, bambus, len. Wraz z nim popularne stały się także białe podłogi najczęściej z bielonych desek drewna. Kuchnia w tym stylu będzie jasna i przestronna. Będzie zapraszała do przyjemnych, wspólnych posiłków. Będzie także bardzo przyjazna i rodzinna. Znajdziemy w niej przestrzeń i światło. Szafki kuchenne mają być proste, bez ozdób i dekoracji, zazwyczaj białe, do których zresztą z łatwością dopasujemy przeróżne dodatki. Oczywiście meble w miarę możliwości powinny być drewniane. Dodatki i akcesoria, które znajdą się na blatach czy pólkach raczej powinny być proste, z naturalnych materiałów. Unikajmy plastiku, błyskotek, błyszczącego metalu. Wszystko neutralne, ale nie nudne. Ściany błękitne lub szare. Zamiast górnych szafek otwarte półki, na których będą doniczki z ziołami czy dodatki. Podłoga jasna, najlepiej drewniana, ale sprawdzą się także płytki. Taka kuchnia jest stosunkowo prosta i praktycznie każdy powinien sobie z nią poradzić.

fot.www.decoist.com

fot.www.decoist.com

fot.www.kallengallery.com

fot.www.kallengallery.com

Popularny stał się także styl prowansalski. W odróżnieniu od skandynawskiego jest on zdecydowanie bardziej romantyczny i kobiecy. Już nie neutralny, bardzo charakterystyczny. Kuchnia w stylu prowansalskim jest bardzo ciepła, przytulna i rodzinna. Zachęca do spędzania w nie jak największej ilości czasu. Tu również stawiamy na naturalne materiały, a przede wszystkim drewno. W stylu tym znajdziemy jednak bardzo często także kamień, czy to na podłodze, czy na ścianach. Przypomina on o wiejskich domkach z Prowansji, od których styl ten się wziął. W przeciwieństwie jednak do stylu skandynawskiego styl ten jest bardziej dekoracyjny. Tu częściej spotykamy się z krzesłami ze wzorzystymi zdobieniami, pięknymi, aksamitnymi tapicerkami. Mebel mają także miękkie, zgrabne kształty, stylowo wygięte, stylizowane na francuski styl. W kuchni w stylu prowansalskim nie może także zabraknąć powieszonych na ścianie dekoracyjnych, malowanych talerzy. Również kredens, o ile jest na niego miejsce, będzie znakomitym rozwiązaniem. Nieco babciny, ale na pewno bardzo swojski. W takiej kuchni nie bójmy się używać dekoracji i wystawionych na widok niezbędnych do codziennej przedmiotów. Porcelanowe solniczki, maselnice, duża, drewniana deska do krojenia – to wszystko będzie się znakomicie komponowało z tym stylem.

fot.www.telegraph.co.uk

fot.www.telegraph.co.uk

fot.www.houzz.com

fot.www.houzz.com

Zupełnym przeciwieństwem dwóch wyżej opisanych stylów jest styl nowoczesny, w którym królują proste formy i meble na wysoki połysk. Być może taką właśnie kuchnie urządzimy najłatwiej, ponieważ tego typu meble bardzo często znajdują się w salonach meblowych. Kolorystyka jest tu dowolna. Króluje biel, ale to kolor nie dla wszystkich. Obecnie możemy znaleźć elementy do szafek kuchennych w praktycznie każdym kolorze, od bieli poprzez czerwień czy fuksję a do głębokiej czerni. Fronty lakierowane na wysoki połysk także są więcej niż mile widziane. Trzeba przyznać, że nie są one najłatwiejsze w pielęgnacji. Prezentują się natomiast bardzo efektownie. W takiej kuchni nie może zabraknąć szklanych i metalowych dodatków, prostych i designerskich. Musi być także wiele nowatorskich i ciekawych rozwiązań, jak choćby bateria dotykowa. Na ścianie pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami rzadko spotkamy tradycyjne płytki, częściej będzie to szyba w dowolnym kolorze lub też wzbogacona ciekawą grafiką. Urządzanie nowoczesnej kuchni znacznie ułatwia fakt, że obecnie możliwości producentów wszelkich jej elementów są coraz większe. Dzięki temu tworzenie takiej kuchni to pole do popisu dla naszej wyobraźni i pomysłowości.

fot.claimingbackppi.co

fot.claimingbackppi.co

fot.kitchentablecompanies.com

fot.kitchentablecompanies.com

Aktualnie te trzy style są najbardziej popularne w urządzaniu wnętrz. Trudno przewidzieć, co będzie modne w przyszłym sezonie. Dla osób, którym żadna z tych aranżacji nie przypadła do gustu, zawsze pozostaje ponadczasowy, klasyczny styl, pełen drewnianych, eleganckich elementów i tradycyjnych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *