Największe ikony designu

Ikonami designu nazywamy meble, które przeszły do historii, stały się kultowe. Niezależnie od panujących trendów takie meble zawsze będą wyglądały stylowo. Nieważne, czy panuje moda na minimalizm, czy też na drewnianą klasykę, ikony designu, które mogą nawet znacznie od tych trendów odbiegać, zawsze będą modne i eleganckie. Do takich ikon designu w XXI wieku zaliczamy nawet meble pochodzące sprzed półwiecza. To, że wciąż są lubiane i cenione wystarczająco świadczy o ich wyjątkowości.

fot.www.modrestoration.com

fot.www.modrestoration.com

Niewątpliwą ikoną światowego designu jest Fotel Le Lounge Chair będący dziełem wybitnego małżeństwa: Ray i Charles Eames. Praktycznie nie da się nie znać tego nazwiska. Ten piękny fotel od dziesięcioleci uznawany jest za najwygodniejszy na świecie. Zachwycał kiedyś, zachwyca i dziś. Warto choć pokrótce poznać historię małżeństwa, aby jak najlepiej docenić istotę tego nie byle jakiego mebla. Ray i Charles urodzili się na początku XX wieku. Oboje byli projektantami, artystami. Zawsze tworzyli razem. Nie od początku tworzyli jednak meble, i to tak luksusowe. Ich założeniem było tworzenie praktycznych przedmiotów za niewielkie pieniądze dla ludu. Nazwać ich można było społecznikami. W latach 40. stworzyli Case Study Houses, czyli proste domy dla żołnierzy wracających z wojny. Małżeństwo Eames znane było w szczególności z tego, że obcy był im strach przed nowymi materiałami. Lubili eksperymentować, nie bali się wyzwań. Stąd właśnie powstały niezwykle nowoczesne, jak na tamte czasy projekty, które wówczas były wręcz rewolucyjne. To właśnie oni odważyli się używać do produkcji mebli sklejki giętej, która prostą drogą poprowadziła ich do sukcesu. Niemal wszystkie projekty tych artystów cechują się prostotą i elegancją. To wręcz meble uniwersalne, które nie ugną się żadnym nowym trendom. Zachwyca także funkcjonalność tych mebli. Ideą projektantów było to, aby były one dla człowieka. I trzeba przyznać, że plan ten został wykonany w całości. Najlepszym dowodem jest właśnie fotel Le Lounge Chair. Został on stworzony w 1956 roku, a zatem 60 lat temu. Pomimo ogromnych różnic w światopoglądach, w ogóle rzeczywistości i światowych realiach, gustach, trendach, fotel ten wciąż zachwyca. To najlepiej świadczy o jego wyjątkowości. Małżeństwo Eames zaprojektowało wiele wspaniałych mebli, ale ten właśnie fotel sprawił, że na zawsze zostali zapisani w historii wzornictwa.

fot.design-milk.com

fot.design-milk.com

fot.hivemodern.com

fot.hivemodern.com

fot.www.costco.co.uk

fot.www.costco.co.uk

Do mebli nazywanych ikonami designu zalicza się także kilka projektów duńskiego twórcy- Arne Jacobsena. Jednym z nich jest fotel Egg, który pochodzi z 1958 roku. To kolejna ponadczasowa forma, która w tamtych czasach musiała być naprawdę oryginalna i nawet nieco szokująca. Fotel ten jest przede wszystkim komfortowy. Otula, pozwala stworzyć azyl, kameralną przestrzeń dla samego siebie. Dalece także odbiega od ogólnie przyjętej klasyki, a tym bardziej tej, która obowiązywała w połowie XX wieku. Nie bez powodu był w owych czasach bardzo często krytykowany. Nazywano go zbyt nowoczesnym. Arne Jacobsen był mistrzem minimalizmu. Wiele osób jego projekty uznawało za zbyt surowe i przez to nieprzyjazne. Uważał on jednak, że aby osiągnąć ideał, należy pozbyć się wszystkiego, co zbędne, a postawić na szlachetną prostotę. Teraz z perspektywy czasu z całą pewnością możemy stwierdzić, że miał słuszność. Jego najbardziej znane projekty, które teraz wszyscy krytyce nazywają zgodnie ikonami designu obecne są w bardzo wielu miejscach. Wyróżnia je niesamowita prostota, która doskonale sprawdza się również we współczesnych czasach. Takim meblem jest właśnie wspomniany fotel Egg. Nie należy zapominać także o krześle „Mrówka”, czyli Ant. Ten właśnie mebel wywołał w tamtych czasach duże fale krytyki. Tak minimalistyczny, tak wydawało się brzydki- a jakże stał się kultowy. Krzesło to zostało wówczas wykonane z aluminium i forniru- strasznie niepopularnych wtedy materiałów. Mimo to obecnie jest niebywale cenione. Niemniej istotnym projektem Arne Jacobsena jest fotel Swan, bardziej subtelny niż Egg, ale równie ponadczasowy.

fot.hivemodern.com

fot.hivemodern.com

Do ikon designu należy zaliczyć także krzesło Panton Chair. Jest to najsłynniejszy projekt kolejnego duńskiego artysty- Vernera Pantona. To również kolejny rewolucjonista. Tworzył meble niebanalne, zaskakujące. Jego ukochanym materiałem był plastik. Uwielbiał nowinki technologiczne, dzięki którym mógł tworzyć jeszcze bardziej designerskie projekty. Panton Chair to ikona, kultowe krzesło, które pomimo upływu lat-zostało stworzone w latach 60.-jest nadal niezwykle cenione. Możemy je spotkać w najbardziej nowoczesnych, współczesnych wnętrzach.

Kultowych mebli jest jeszcze kilka. Choćby Bubble Chair zasługuje na uwagę. Powyżsi projektanci są jednak tak istotni w historii designu, że nie można o nich nie pamiętać i o nich nie wspominać. Ich projekty natomiast przeżyły ich samych i zresztą nas zapewne również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *