Naturalne i ekologiczne środki czystości w domu

W każdym domu na potęgę stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne. Sprzątanie, pranie – to czynności, które nie mogą się obyć bez odpowiednich środków czystości. Producenci zdają sobie z tego sprawę i tworzą wiele nowych, coraz ciekawszych i coraz bardziej zachęcających produktów, które niestety zwykle tanie nie są. I choć mogą one znacznie pomóc w pielęgnacji domu, to nie można zapominać o tym, że nie są pozbawione wad. Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na ładne opakowanie, ale na jakże ważna kwestię ekologii.

Komercyjne środki czystości dostępne we wszystkich sklepach są przede wszystkim pełne chemicznych, sztucznych, szkodliwych składników. W większości mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale prawdopodobnie nie to należy do ich największych skutków ubocznych. Tego rodzaju środki czystości bowiem mają bardzo szkodliwe działanie dla naszego środowiska.

Detergenty używane w każdym domu trafiają do ścieków, a czasem wprost do jeziora czy innych zbiorników wodnych. Wykazują one bardzo wysoką zawartość fosforanów, która z kolei mają bardzo duży wpływ na rozwój roślin i mikroorganizmów wodnych. Nie jest to jednak w żadnym wypadku zjawisko pozytywne, choć może wyglądać tak z pozoru. Na rzecz tych roślin ustępują cenne dla nas ryby. Ich miejsce zajmują drobne ryby, bez użytku dla człowieka. Jest to tzw. chwast rybi. To tylko jeden ze szkodliwych skutków stosowania środków chemicznych.

Zawarte w środkach chemicznych, a także w kosmetykach substancje pieniące, czyli SLS-y mają silne działanie wysuszające. O ich wpływie na naszą skórę wie już zapewne wiele osób. Taki sam mogą one mieć jednak wpływ również na środowisko naturalne. Aby to sprawdzić, wystarczy wylewać wodę z proszkiem do prania na trawnik. Negatywne efekty w postaci zżółknienia trawy będzie można zauważyć dość szybko.

Warto także wiedzieć, że według badaczy regularne, wieloletnie stosowanie chemicznych środków czyszczących znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia astmy.

Co zatem stosować zamiast detergentów? Okazuje się, że wybór jest całkiem spory i nie oznacza mycia całego domu wodą z octem.

Przede wszystkim w sklepach możemy znaleźć wiele już ekologicznych środków czystości, które nie mają negatywnego wpływu ani na nas, ani na środowisko naturalne. W ich składzie znajdziemy naturalne składniki, bez detergentów, bez szczególnie szkodliwych dla środowiska fosforanów.

Prawdą jest jednak, że tego typu środki czystości są nieco droższe niż te „normalne”. Stąd też u niektórych niechęć do ich kupowania.

Z pomocą zatem przychodzą środki jak najbardziej naturalne, proste, które możemy znaleźć w każdej kuchni, a przede wszystkim tanie. Kosztująca grosze soda oczyszczona czy też ocet to wcale niemniej skuteczne środki czystości niż sklepowe pianki i mleczka.

OCET.

 1. Świetnie zastąpi płyn do płukania. Do pojemnika należy wlać odpowiednia ilość octu, czyli tyle, ile zwykle płynu oraz ulubiony olejek zapachowy. W ten sposób powstanie nam całkowicie naturalny środek, który usunie wszelkie zapachy z tkani, a do tego zapobiegnie ich elektryzowaniu się.

 2. Kolejnym zastosowaniem octu w praniu jest czyszczenie pralki. Niektórzy raz na jakiś czas włączają puste pranie tylko z octem i np. sodą oczyszczoną. To doskonale oczyszcza pralkę, usuwa kamień, czyści filtry. I jest zdecydowanie tańsze niż tabletki czy kapsułki ze sklepu.

 3. Ocet to świetny nabłyszczacz. Może być stosowany w zmywarce. Szmatkę nasączoną octem można nałożyć na baterię przy umywalce czy zlewie kuchennym i tak pozostawić na kilka chwil. Można ocet także wcierać, dzięki czemu bateria na długo pozostanie błyszcząca.

 4. Ocet to także świetny środek odkażający i dezynfekujący. Można nim umyć całą lodówkę, jak i podłogę. Ma nieprzyjemny zapach, co może niektórym osobom przeszkadzać, ale szybko się on ulatnia.

 5. Szyby i lustra możemy myć wodą z niewielką domieszką octu, dzięki czemu nie powstaną smugi i zacieki.

SODA OCZYSZCZONA

  1. Gęsta papka z sody oczyszczonej i odrobiny wody wyczyści piekarnik, przypalony garnek i wszelkie inne trudne do usunięcia zabrudzenia.

  2. Soda oczyszczona pochłania brzydkie zapachy. Pudełko z jej odrobiną możemy zatem postawić w szafce z kubłem na śmieci, w kuchni, w lodówce, praktycznie wszędzie. Sodę możemy używać także do prania, ponieważ nie tylko pochłonie brzydkie zapachy, ale jest także bardzo skutecznym wybielaczem.

  3. Szklanka octu z sodą oczyszczoną świetnie przetka rury kanalizacyjne.

CYTRYNA

  1. Owoc ten jest najlepszym środkiem na usunięcie kamienia z czajnika. Wystarczy wycisnąć sok (można także użyć kwasku cytrynowego), dolać nieco wody i zagotować. Taki czajnik należy zostawić na noc, następnie starannie wypłukać.

  2. Cytryną może z powodzeniem wyczyścić zlew kuchenny czy wannę.

  3. Kamień na bateriach skutecznie usuniemy sokiem z cytryny.

  4. Sok z cytryny bardzo dobrze usuwa ponadto plamy z atramentu, z którymi inne środki sobie nie radzą.

SÓL

  1. Woda z solą przede wszystkim bardzo skutecznie usunie wszystkie tłuste osady na szafkach kuchennych.

  2. Szmatka nasączona octem i maczana w soli to świetny sposób na wyczyszczenie spodu żelazka.

  3. Szkło żaroodporne jest dość trudne do czyszczenia. Najlepiej namoczyć je w soli i dopiero później czyścić miękkim zmywakiem.

  4. Sól bardzo dobrze radzi sobie także z plamami rdzy, krwi i moczu.


Jak widać, naturalne środki czystości są bardzo tanie, kosztują niemal grosze. Do tego są bezpieczne i dla nas, i dla naszego środowiska. Warto zatem detergenty zastąpić właśnie nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *