Nowoczesne donice i kwietniki

Miłośnicy nowoczesnych wnętrz, a w szczególności młode osoby bardzo często unikają posiadania kwiatów w domu. Zapewne niejednej osobie kojarzą się one z mieszkaniami babć, gdzie królowały paprotki w ozdobnych, mniej lub bardziej już dla nas kiczowatych kwietnikach. Zdecydowanie taka ozdoba nie pasuje do współczesnego designu. Nie oznacza to jednak, że z roślin musimy zrezygnować zupełnie.

Warto je mieć w domu. Oczyszczają powietrze, nawilżają, a i wnoszą do każdego wnętrza wiele ciepła. Tworzą domową atmosferę. Umiejętnie skomponowane będą wyglądać bardzo pięknie. Obecnie projektanci zajmują się nie tylko meblami, ale również produktami użytkowymi, takimi właśnie jak donice czy kwietniki, którym do tych dawnych wiklinowych czy drewnianych daleko. Warto zatem rozejrzeć się po sklepach z nowoczesnymi artykułami do wnętrz, aby znaleźć coś, co nam szczególnie przypadnie do gustu.

fot.www.bynaturedesign.ca

fot.www.bynaturedesign.ca

Bardzo ciekawym i wybitnie wyjątkowym, nieco nawet zwariowanym pomysłem jest odwrócona doniczka Boskke Sky Planter. Trudno uwierzyć, że jest to możliwe, a jednak… Rośliny mogą w naszych domach zwisać do góry nogami, a raczej korzeniami i nic im złego się nie dzieje. Pielęgnacja rośliny w takiej doniczce przebiega dokładnie tak samo, jak każdej innej, tyle że jest ona-czyli roślina oczywiście- odwrócona. Jednocześnie doniczki Boskke cechują się bardzo prostą stylistyką i kolorystyką. Możemy je dowolnie ze sobą komponować w praktycznie każdym wnętrzu, co na pewno pozwoli nam na stworzenie wyjątkowej całości. Taka roślina już nie będzie nudna i babcina, nawet jeśli będzie to paprotka. Świetnie sprawdzi się w designerskich wnętrzach, w minimalistycznym salonie czy skandynawskiej kuchni.

fot.www.complementdeco.fr

fot.www.complementdeco.fr

We współczesnym wzornictwie znajdą się także inne, prostsze, ale równie nowoczesne rozwiązania. Warto wspomnieć choćby o donicach Riviera, tak minimalistycznych, jak tylko jest to możliwe, a przy tym niezwykle stylowych.

fot.www.hgfs.com.au

fot.www.hgfs.com.au

Równie ciekawe są donice Kube, które także przypadną do gustu wszystkim miłośnikom nowoczesnego stylu. Proste, geometryczne formy na pewno sprawdzą się w wielu designerskich wnętrzach.

Trudno obecnie znaleźć kwietniki czy donice wiklinowe, pełne ozdób i dekoracji. Obecnie częściej wykorzystuje się tworzywo sztuczne, które jest trwałe, bardziej plastyczne, można je formować w przeróżne kształty i nadawać najróżniejsze kolory. Do tego świetnie skomponuje się z równie prostymi wnętrzami, w których także rzadziej spotkamy drewno i rzeźbione dekoracje. Tworzywo sztuczne lepiej także reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka czy niska temperatura.

Współczesny design to jednak nie tylko gotowe projekty znanych twórców. To także wszelkiego rodzaju DIY, czyli „zrób to sam”. Dzięki wyobraźni wielu ludzi donica czy kwietnik może powstać praktycznie ze wszystkiego, czy to z wiadra, czy nawet spodni.

Do łask powróciły naczynia cynowe. Stare wiadra zostają odświeżone, udekorowane czasem jakąś subtelna kokardką czy koronkę, a do nich wstawiane są kolorowe kwiaty.

Jeszcze bardziej popularne są chyba palety i drewniane skrzynki na owoce. Dają one dużą dowolność. Możemy je malować lub pozostawić w stanie surowym. Oparta o ścianę lub też powieszona na niej paleta to ogromny kwietnik na wiele doniczek. Sprawdzi się jako miejsce do uprawy ziół, ale i zwykłych domowych kwiatów doniczkowych. Drewniana skrzynka na owoce może się stać ogromnym pojemnikiem na donice z większymi kwiatami.

Donice DIY możemy wykonać praktycznie ze wszystkiego. Wiele osób decyduje się na zrobienie ich z cementu, co według niektórych jest całkiem niezłą zabawą. Taka donica na pewno będzie bardzo ciekawa i oryginalna.

Najprostszym natomiast sposobem na nadanie starym doniczkom drugiego życia będzie ich udekorowanie. Tu także sposobów jest wiele. Możemy to zrobić metodą decoupage, a możemy po prostu okleić doniczkę piękną koronką. Kolejny raz możliwości jest naprawdę wiele.

fot.www.architectureartdesigns.com

fot.www.architectureartdesigns.com

fot.www.minimalisti.com

fot.www.minimalisti.com

fot.www.socreativethings.com

fot.www.socreativethings.com

fot.www.pinterest.com

fot.www.pinterest.com

fot.homearchdesign.com

fot.homearchdesign.com

Kwiaty w domu nie muszą zatem kojarzyć się z babciną meblościanką udekorowaną paprotkami. Jak widać, jest wiele sposób na wniesienie zieleni nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *