Nowoczesne regały

Regał to mebel praktyczny. Przede wszystkim przechowujemy w nim książki, czasem dekoracje lub dokumenty. Regały spotkamy oczywiście w biurach, biblioteczkach, domowych gabinetach, ale i w salonie. Z biegiem lat regał ewoluował i stał się nie tylko kolejnym funkcjonalnym przedmiotem.

W nowoczesnych wnętrzach regał często służy jako ścianka oddzielająca dwie przestrzenie. Zauważyć można dużą popularność regałów otwartych, o bardzo lekkich formach. Designerski regał może być także elementem dekoracyjnym. W przypadku niektórych bardziej odważnych projektów może się wydawać, że najmniej istotną funkcją tych mebli jest właśnie przechowywanie.

Kiedyś, w dawnych latach regały były kojarzone głównie z biblioteczkami. Były ciężkie, masywne, bogato zdobione, a na ich półkach stały niemniej dekoracyjne, opasłe tomiszcza w skórzanych oprawach. Taki mebel był synonimem luksusu i inteligencji.

Obecnie, we współczesnym wzornictwie regał jest czymś więcej niż tylko meblem. Jest częścią wnętrza, spójną i konsekwentną. Nowoczesność lubi minimalizm. Nie ma tu już miejsca na wymyślne dekoracje. Teraz spotykamy surowe, inteligentne materiały.

fot.www.designbest.com

fot.www.designbest.com

Do takich nowoczesnych regałów na pewno możemy zaliczyć projekt Setsu&Shinobu Ito, Inori. To taki regał, którego nie widać, który znakomicie komponuje się z każdym tłem, któremu możemy nadać dowolny charakter. Wykonany został ze szkła. Jest zatem transparentny, co warto wykorzystać w jego aranżacji. Będzie wspaniale odbijał promienie światła i tylko od nas zależy, czy będzie to światło naturalne, czy tajemnicze, intrygujące sztuczne. Szkło to często spotykany materiał w nowoczesnym wzornictwie, który naprawdę możemy w różny sposób wykorzystywać wedle naszego uznania. Trzeba przyznać, że między tą niezwykle lekką konstrukcją a masywnymi regałami z drewna jest tak naprawdę przepaść lat, idei i trendów.

fot.jdsa.eu

fot.jdsa.eu

Nowocześnie projektanci uważają także, że to my, odbiorcy powinniśmy mieć wpływ na ostateczny wygląd naszego mebla. Dają nam możliwości, z których możemy skorzystać. Świetnym tego przykładem jest projekt grupy JDS Architects, Stacked. Trudno to nazwać regałem. Jest to raczej system, z którego możemy taki regal stworzyć. Na system ten składają się drewniane, geometryczne bryły, które możemy dowolnie ze sobą łączyć za pomocą klipsów. W ten sposób możemy stworzyć regał w dowolnym kształcie i rozmiarze, wolnostojący lub ścienny, będący ścianką dzielącą przestrzeń lub po prostu praktycznym meblem na książki. Projektanci lubią takie wyrażenia jak „wolność”, „kreatywność”. W tym projekcie widzimy je w pełnej krasie.

fot.www.pinterest.com

fot.www.pinterest.com

Nowocześnie designerzy lubią także nieoczekiwane, zaskakujące, ale wciąż minimalistyczne formy. Do takich na pewno zaliczyć możemy projekt podobny do powyższego Stacked, ale różniący się kształtem, Oto. To również system, tylko że tu widzimy obręcze. Możemy je także łączyć w dowolne kształty. Możemy tak naprawdę stworzyć cokolwiek. I jest niby podobne do innego projektu, niby takie proste i nawet oczywiste, ale czy ktoś widział kiedyś okrągły regał? Okrągłe półki na książki? Nie? To warto zobaczyć.

fot.www.designyu.de

fot.www.designyu.de

Z kolei regał Opus kojarzy pewnie wiele osób. Tu już sytuacja jest bardzo oczywista. Mamy jedną bryłę, otwartą, którą możemy użyć jako zwyczajny regał lub też jako ściankę działową. Co jest zatem w nim niezwykłego? Kształt półek. Zwróćmy uwagę na to, że nasze książki będziemy układać pod różnym kątem. Jeśli starannie dobierzemy ich kolorystykę i spojrzymy na to nie tylko jak na prosty przedmiot, element wystroju, ale jako spójną formę, wręcz rzeźbę, to możemy otrzymać nasze małe, indywidualne dzieło sztuki. Warto na chwilę się wyłączyć od zewnętrznego świata i dać się ponieść fantazji.

Nowoczesność kojarzy nam się z minimalizmem. Trzeba przyznać, że takie meble nie wszystkim będą się podobać. I słusznie, bo byłoby nudno, gdybyśmy wszyscy lubili to samo. Przedstawione wyżej regały są jeszcze bardzo łagodnymi formami tego minimalizmu. Warto docenić także wolność i swobodę, jaką nam dają. Nie jesteśmy dzięki nim niewolnikami jednej, narzuconej przez projektanta formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *