Piękna kuchnia w małym mieszkaniu

 

Urządzenie małej, a tym bardziej mikroskopijnej kuchni w niewielkim mieszkaniu jest praktycznie dla każdej osoby nie lada wyzwaniem. Obecnie w wielu większych sklepach można znaleźć gotowe zestawy kuchenne w sam raz do takiej kuchni. Nie każdy jednak chce mieć wnętrze wprost z katalogu, często bez duszy i charakteru. Odpowiednio zaplanowana mała kuchnia również może być stylowa i ciekawa. Nie ma co ukrywać- na malej powierzchni nie ma miejsca na rozmach i nieograniczoną fantazję. Dodatkowo w takim miejscu jak kuchnia trzeba jeszcze bardzo umiejętnie połączyć funkcjonalność z ładnym wyglądem. Nie jest to niestety łatwe. Przyda się na pewno duża ilość szafek do przechowywania garnków i jedzenia, ale przecież masywne i ciężkie meble przytłoczą i tak niewielkie pomieszczenie.

Zaczynając od szafek i półek właśnie… W miarę możliwości można zdecydowanie ograniczyć ich ilość. Coraz częściej można się spotkać z zastąpieniem szafek wiszących otwartymi półkami. Takie rozwiązanie „otworzy” przestrzeń, sprawi, że będzie lżejsza i jaśniejsza. Na takich półkach możemy ustawiać talerze, kubki i filiżanki, a także pojemniki z suchymi produktami. W tym wypadku doceńmy dostępne na rynku w ogromnej różnorodności kształtów i wzorów pojemniki. Niezależnie czy urządzamy kuchnię w stylu nowoczesnym, czy prowansalskim możemy znaleźć bardzo ciekawe i piękne puszki, słoiki na kawę, herbatę, kasze czy makarony. Tak piękne produkty mogą być wyeksponowane na otwartych półkach, gdzie będą cały czas pod ręką.

Otwarte półki to nie jedyne rozwiązanie. Można także zostać przy tradycyjnych szafkach wiszących. Wtedy jednak dobrym pomysłem będzie zastosowanie szklanych frontów lub też w ogóle rezygnacja z nich. Takie rozwiązanie również jest spotykane i zdecydowanie się sprawdza. Jeśli natomiast chodzi o fronty szafek dolnych- w tym wypadku warto odejść od tradycyjnego podejścia. Zamiast zwykłych otwieranych wybierzmy rolety. Nie będą zajmować tyle miejsca przy otwieraniu co zwykłe fronty, będą lżejsze, nie przytłoczą i tak małej powierzchni.

Jednym z pierwszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę urządzając mała kuchnię jest oczywiście kolorystyka. Jak łatwo się domyślić, najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będą wszelkie jasne i słoneczne kolory poczynając od bieli. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i mamy w kuchni okno, możemy dodać ciemniejszy akcent w jakimś wyraźnym kolorze, np. niebieskim. Osoby posiadające jednak kuchnię ciemną powinny skupić się tylko i wyłącznie na jasnej kolorystyce. Zwróćmy uwagę także na blat. Na małej przestrzeni zwykle stanowi on jedno z miejsc służących do „przechowywania” różnych przedmiotów. Nie unikniemy tacy z owocami, pojemników z jedzeniem i rożnych innych elementów podstawowego wyposażenia kuchni. Postarajmy się zatem, aby było on jasny, w jednolitym kolorze. Wtedy będzie stanowił proste i uniwersalne tło dla reszty koniecznych dodatków.

Taka kuchnia z otwartymi półkami zamiast wiszących szafek, z roletami zamiast ciężkich frontów, z licznymi ciekawymi puszkami może być naprawdę bardzo stylowa i designerska. Choć mówi się, że na tak małej przestrzeni powinno się stawiać na minimalizm, nie znaczy to, że każda mała kuchnia ma być surowa, a wręcz ascetyczna. Nie każdy przecież jest miłośnikiem nowoczesnego designu. Wbrew pozorom nawet na małej przestrzeni da się wyczarować piękne i czarujące wnętrze. Duże pole do popisu przecież dają nam kolory. Jeśli głównym kolorem w naszej kuchni będzie biel, a do niej dołożymy kilka drobnych czerwonych i żółtych dodatków, otrzymamy typowe wnętrze w stylu pop-art. Możemy też postawić na zupełnie jasne kolory: biel i błękit- wtedy otrzymamy kuchnię w stylu angielskim. W każdym wypadku naszym największym atutem zaraz obok kolorów są dodatki. Puszka na kawę rodem z Andy Warhola będzie wyraźnym akcentem w stylu wspomnianego pop-art. Dodatki z motywem lawendy sprawią, że wnętrze otrzyma nieco prowansalskiego ducha. W zdecydowanej większości to detale decydują o końcowym efekcie.

 

Nawet w małej kuchni w kawalerce mamy całkiem spore pole do popisu. Z odrobiną wysiłku i na pewno z dużą dozą uczuć i chęci możemy wyczarować przytulną i rodzinną kuchnię w naszym ulubionym stylu. Jednocześnie możemy sprawić też, że nasza kuchnia nie będzie typowym wnętrzem z katalogu, ale naszym własnym, odzwierciedlającym indywidualne upodobania czarującym kącikiem.

 

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Źródło: www.apartmenttherapy.com

 

 

 

Źródło: www.oh-my-goods.com

Źródło: www.oh-my-goods.com

 

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Źródło: www.apartmenttherapy.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *