Renowacje mebli, decoupage, DIY…

Coraz więcej osób interesuje się tematyką samodzielnego robienia mebli i przedmiotów codziennego użytku. Trzeba przyznać, że ludzka wyobraźnia jest praktycznie nieograniczona i można spotkać naprawdę wyjątkowe pomysły.

Wiele osób zaczynało od techniki zwanej decoupagem. Polega ona na naklejaniu serwetek czy różnego rodzaju papierów na rożne przedmioty. W tej technice wykonywać można szkatułki, ramki, doniczki, zawieszki i całą masę różnych innych przedmiotów. Niewątpliwym jej plusem jest to, że zacząć „decoupagować” może tak naprawdę każdy. Wymaga to jedynie czasu i poczucia estetyki. Nie potrzebujemy natomiast jakiegoś specjalnego warsztatu. Możemy bawić się w tworzenie własnych dzieł sztuki we własnym domu. Używane specyfiki, farby i kleje zwykle są bardzo łagodne, na bazie wody, dlatego nie będą niebezpieczne dla nas i naszych domowników. Ci, którzy maja już doświadczenie, często zabierają się za tworzenie mebli, a raczej ich ozdabianie. W ten sposób powstają rzeczy absolutnie wyjątkowe, fantazyjne , wprost bajeczne. Krzesła, komody, regały przyozdobione kwiatowymi motywami będą wyglądały w każdym wnętrzu naprawdę zniewalająco.

Ciekawym sposobem na tworzenie własnych, wyjątkowych mebli jest także renowacja starych. To jest jednak pod wieloma względami trudniejsza sprawa niż decoupage. Tu musimy mieć niemałą wiedzę. Przede wszystkim musimy znać się chociaż na podstawowych gatunkach drewna. Musimy wiedzieć jak takie drewno się zachowuje, jak możemy je malować i lakierować. Wiele osób mebli do renowacji szuka na różnego rodzaju targach staroci i podobnych im miejscach. Również w trakcie zakupu ważna jest wiedza. Sprzedawca- nazwijmy go tu handlarzem, będzie to jak najbardziej na miejscu- może łatwo wykorzystać naszą niewiedzę. Może nam wmawiać, że piękne szafki nocne pochodzą z początku XX wieku, to antyki, niezwykle cenne, a on sprzedaje je za bezcen. Tymczasem mogą to być tylko stylizowane szafki nocne, ale porządnie zniszczone w jakiejś starej stodole. Bez wiedzy możemy być nie raz i nie dwa oszukani. Renowacja mebli to bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Dajemy staremu, wysłużonemu przedmiotowi drugie życie. Pozwalamy, aby znów wrócił do czasów świetności. Jeśli znajdziemy stary, drewniany stół i porządnie go odnowimy, prawdopodobnie posłuży nam prze kilkadziesiąt następnych lat. Do renowacji potrzeba już jednak cięższych sprzętów i lakierów. W warunkach blokowych może to być zajęcie kłopotliwe, choć wciąż możliwe.

Niezwykle kreatywnym sposobem na tworzenie własnych, indywidualnych mebli jest tworzenie ich z przedmiotów o kompletnie innym pierwotnym przeznaczeniu. Tu widzimy wyraźnie, że wyobraźnie ludzka jest naprawdę nieskończona. Modne ostatnio są meble z palet. Wykonuje się z nich praktycznie wszystko: łóżka sypialniane, meble ogrodowe, stoliki, kanapy, regały, szafki, półki i wiele innych. Również drewniane skrzynki na owoce znajdą zastosowanie w naszym domu. Możemy z nich wykonać siedziska, pufy czy regały. Spotkać można meble i dodatki ze starych opon, butelek, pralek, pieńków drewnianych, drewnianych gałęzi przyniesionych prosto z lasu, elementów garderoby, jak np. skórzane paski i wiele, wiele innych. Każdy z tych pomysłów zasługuje tak naprawdę na uwagę, bo każdy jest wyjątkowy.

Plusów takich mebli i dodatków DIY jest mnóstwo. Przede wszystkim otrzymujemy meble jedyne w swoim rodzaju. Nie spotkamy drugiego takiego stolika z opony w żadnym sklepie czy salonie meblowym. Jest to także zajęcie bardzo satysfakcjonujące. Dajemy drugie życie prostym przedmiotom, które mogłyby wylądować jedynie na śmietniku. Nasz dom może być także jeszcze bardziej „nasz i własny” dlatego, że włożyliśmy w niego swój wkład nie tylko finansowy, ale także swoja wyobraźnię i kawał serca. Co niemniej ważne, takie meble są zwykle bardzo tanie. Skrzynki na owoce, palety- kosztują grosze, a czasem i nic. Przy odrobinie wysiłku i wyobraźni możemy z nich stworzyć designerskie meble.

Naprawdę warto spróbować wykonać samodzielnie choć jeden przedmiot do naszego domu. Nie będzie on tak bezosobowy, jak zwykłe dekoracje prosto z półki sklepowej. Za każdym razem, kiedy na niego spojrzymy, przypomnimy sobie, że wykonaliśmy go własnymi rękoma.

fot.palletfurniturediy.com

fot.palletfurniturediy.com

fot.respinola.com

fot.respinola.com

fot.www.pinterest.com

fot.www.pinterest.com

fot.autographinteriordesign.wordpress.com

fot.autographinteriordesign.wordpress.com

fot.www.cnbhomes.com

fot.www.cnbhomes.com

fot.edithandevelynvintage.com

fot.edithandevelynvintage.com

fot.www.hometalk.com

fot.www.hometalk.com

fot.homesthetics.net

fot.homesthetics.net

fot.www.londoncleaning-services.co.uk

fot.www.londoncleaning-services.co.uk

fot.homes-kid.com

fot.homes-kid.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *