Rodzaje blatów kuchennych

Wybór odpowiedniego blatu kuchennego zależy od bardzo wielu czynników. W ofertach producentów znajdziemy naprawdę ogromna różnorodność blatów, dlatego ostateczna decyzja nie należy do najłatwiejszych. Musi ona uwzględniać aranżacje kuchni, jej styl, kolorystykę, ale także częstotliwość korzystania z niej oraz styl życia domowników. Zupełnie inny blat będzie dobrym rozwiązaniem dla dużej rodziny często korzystającej z kuchni, a inny dla singla głównie przebywającego poza domem.

Zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej odporne na praktycznie wszystko są blaty kamienne. Nie ulegną odbarwieniom czy żadnym zniekształceniem ani pod wpływem wysokich temperatur, detergentów, jakie stosujemy w kuchni, obtłuczeniom czy zarysowaniom. Najczęściej wybieranym materiałem jest granit, nieco rzadziej marmur. Wynika to z tego, że granit jest znacznie trwalszy. Dużym atutem tego rodzaju blatów jest także odporność na wilgoć, czego nie można powiedzieć choćby o blatach laminowanych. Nie można także nie zauważyć, że kamienny blat będzie się pięknie prezentował w każdej kuchni i na pewno zrobi duże wrażenie. Można wybrać jak najbardziej odpowiedni kolor, ponieważ oferta producentów jest dość bogata. Kamień kojarzy się z elegancją, luksusem. Jest jednak dość drogi przynajmniej w porównaniu do reszty materiałów. W tym wypadku jednak cena idzie w parze z naprawdę wysoką jakością.


Ci, którym podoba się faktura kamienia, mogą zdecydować się także na blat z kompozytu. Jest on mieszanką minerałów naturalnych i żywicy akrylowej. Wygląda dokładnie jak naturalny kamień, ale o wiele szersze jest jego zastosowanie. Z kompozytu na specjalne życzenie klienta można także wykonać zlew kuchenny, który w takim wypadku razem z blatem będzie tworzył spójną i bardzo designerską całość. Blat z kompozytu wykazuje się bardzo duża trwałością. Jest odporny na wilgoć, detergenty, mechaniczne uszkodzenia, wysokie temperatury. Raz na jakiś czas należy go szlifować i polerować, dzięki czemu przez długie lata będzie się prezentował bardzo stylowo. Dostępny jest w ogromnej gamie kolorystycznej.


Najpopularniejszym rozwiązanie jest blat z płyty laminowanej. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, ale dające wiele możliwości. Jeszcze parę lat temu ten rodzaj blatów kojarzył się z bardzo niską jakością i niewielka trwałością. Do tego niewielki był wybór jego kolorów i wzorów. Czasy się zmieniły i obecnie blat z płyty laminowanej może stać się nawet bardzo stylową imitacją drewna. Wariantów kolorystycznych, wzorów i faktur mamy naprawdę wiele, w różnych przedziałach cenowych i o różnej jakości. Zwiększyła się także trwałość płyty laminowanej, co w kuchni ma niemałe znaczenie. Taki blat będzie odporny na wysokie temperatury, uderzenia czy zarysowania. Nie można jednak oczywiście porównać go pod tym względem do blatu granitowego. Warto jednak przypomnieć, że jest to produkt odpowiednio tańszy. Blaty z płyty laminowanej mogą do złudzenia przypominać kamień czy drewno w praktycznie każdym kolorze. To w połączeniu z dość niską ceną jest przyczyną tak dużej ich popularności.


Zawsze stylowe i zawsze eleganckie, po ponadczasowe będą natomiast klasyczne blaty drewniane. Naturalne, o pięknej kolorystyce, ocieplą każdą kuchnię i wkomponują się do bardzo wielu aranżacji. Blaty drewniane możemy spotkać i w kuchniach nowoczesnych, i w tych tradycyjnych. Najczęściej spotka się blaty z twardych gatunków drzew rodzimych, jak choćby dąb. Od paru lat jednak można zauważyć coraz większe zainteresowanie blatami z drewna egzotycznego. Te gatunki mają o większą gęstość, a co za tym idzie, są trwalsze. W tak wilgotnym miejscu, jakim jest kuchnia, blaty z drewna egzotycznego sprawdzają się znakomicie. Nie bez powodu przecież tych właśnie gatunków używa się nawet w łazience. Drewniane blaty nie są jednak tak odporne na uszkodzenia czy wysokie temperatury jak choćby laminowane. Nie postawimy na takim blacie gorącego garnka, ponieważ zostawi on szpecące plamy. O blat drewniany trzeba zdecydowanie bardziej dbać niż o pozostałe.


W bardzo nowoczesnych wnętrzach możemy spotkać także blaty szklane. Wykonane są one z najlepszej jakości szkła hartowanego, takiego, które nie potłucze się i jest bardzo bezpieczne w kuchni. Szkło może być lakierowane, matowe, błyszczące, jednokolorowe, wielokolorowe, może być na nim umieszczona nawet cyfrowa grafika. Możliwości jest naprawdę wiele, dzięki czemu każda kuchnia będzie wyglądała niepowtarzalnie. Szkło jest niebywale odporne na wysokie temperatury, detergenty czy obtłuczenia. Bardzo łatwo o nie dbać. Jest ponadto higieniczne. Nie ma tu żadnych zakamarków, w których mogłyby się okryć bakterie i brud. Na pewno szklany blat będzie wyglądał bardzo nowocześnie i elegancko.


Odważnym rozwiązaniem są także blaty wykonane ze stali. Również one sprawdzą się szczególnie dobrze w kuchniach nowoczesnych i designerskich. Stal jest materiałem bardzo odpornym na wszelkie uszkodzenia czy zarysowania, przy tym prezentuje się bardzo oryginalnie. Należy ja jednak zawsze wycierać do sucha, ponieważ tylko to zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych plam. Taki blat być może jest trudniejszy w utrzymaniu czystości, ale za to na pewno bardzo efektowny.


glass

fot.www.sheppardsdiy.co.uk

fot.www.sheppardsdiy.co.uk

fot.www.newroomsdesign.co.uk

fot.www.newroomsdesign.co.uk

fot.www.benchmarxkitchens.co.uk

fot.www.benchmarxkitchens.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *