Rodzaje farb do ścian

Wybór farby do wnętrz może być nie lada problemów. Nie chodzi wyłącznie o wszelkie właściwości techniczne, ale o różnorodność, jaką możemy znaleźć u różnych producentów. Okazuje się bowiem, że zupełnie inna farbę powinniśmy zastosować w pokoju dziennym, a inną w pokoju dziecięcym. Producenci z jednej strony znacznie ułatwiają nam życie, z drugiej jednak stawiają w trudnej sytuacji laików i amatorów, dla których farba ma mieć po prostu odpowiedni kolor.

Kiedy stajemy przed półką w sklepie budowlanym, widzimy mnóstwo pudełek i wiaderek, szablonów, które wszystkie wydaja się być an pierwszy rzut oka takie same. Różnią się w zasadzie tylko ceną. Dopiero kiedy przyjrzymy się bliżej lub też poprosimy o radę fachowca, dowiemy się, że wybór farby nie jest wcale taki prosty.

Obecnie na rynku mamy kilak rodzajów. Niektóre są mniej, inne bardziej popularne, ale na pewno o każdym warto wiedzieć parę podstawowych rzeczy.

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są farby akrylowe. Bez wątpienia ich dużą zaletą jest fakt, że malować nimi mogą nawet amatorzy, którzy nigdy wcześniej nie mieli wałka w dłoni. Są to farby zupełnie nietoksyczne, najczęściej bezzapachowe, którymi możemy bezpiecznie malować w każdym wnętrzu. Szybko schną, są stosunkowo tanie i bardzo łatwo dostępne. Śmiało można nazwać farby akrylowe standardem w malowaniu wnętrz mieszkalnych. Po wyschnięciu farby na ścianie pozostaje gładka, nieco lśniąca powłoka. Wyróżniają je bardzo żywe kolory, wyraziste, dostępne w ogromnej gamie. Ponadto są to farby trwałe, odporne na działanie promieni słonecznych, nie blakną i nie żółkną. Farby akrylowe nie są jednak pozbawione wad. Powstają na nich rysy, a zabrudzeń nie da się zmywać w żaden sposób. Z tego właśnie względu powinny być stosowane raczej w tych mniej narażonych na tego typu wypadki wnętrzach.

Również popularne, choć już nie na taką skale, jak akrylowe, są farby lateksowe. Nazwa sama już sugeruje ich skład, jest to jednak nieco błędne. Farby lateksowe nie są bowiem z lateksu. To odmiana farb akrylowych. Znajdziemy w nich jednak żywicę kauczukową, która w dużej mierze odpowiada za bardzo ciekawe właściwości tychże farb. Są zdecydowanie trwalsze od farb akrylowych. Mogą być zatem stosowane w tych szczególnie narażonych na zabrudzenia wnętrzach. Wszelkie zabrudzenia możemy bowiem zmywać wilgotna ściereczką. Są także odporne na zarysowania. I choć są droższe od farb akrylowych, to taki wydatek w dłuższej perspektywie czasu wychodzi o wiele korzystniej dla samego konsumenta. Farba lateksowa tworzy na ścianie elastyczną i bardzo dobrze kryjąca powłokę przypominającą gumę. Nie tylko zabezpiecza ścianę przez uszkodzeniami. Pozwala jej oddychać, swobodnie przepuszcza powietrze, a jednocześnie chroni je przed wilgocią. W przeciwieństwie do farb akrylowych te lateksowe mają raczej matowe, choć również wyraziste kolory. To ponadto kolejne farby, które z łatwością położy nawet amator.

Niezwykle ciekawą nowością na rynku są natomiast farby ceramiczne. Swoimi właściwościami zdecydowanie wygrywają z dwoma powyższymi rozmiarami. Nie są tak bardzo popularne ze względu na cenę, która wciąż jest bardzo wysoka. Być może za kilka lat farby ceramiczne staną się dostępne już dla wszystkich. Trzeba jednak przyznać, że w tym wypadku faktycznie cena idzie w parze z jakością. Śmiało można bowiem stwierdzić, że jest to wydatek na lata. Jeśli jesteśmy pewni, że dany kolor nam się długo nie znudzi, to możemy przynajmniej w tych „najtrudniejszych” wnętrzach, jak choćby kuchnia zdecydować się właśnie na farbę ceramiczną. W czym jest ona lepsza od innych? Praktycznie we wszystkim. Farby ceramiczne również należą do rodziny farb akrylowych, z ta jednak różnicą, że dodano do nich mikrokuleczki ceramiczne, którym właśnie zawdzięcza się te niezwykle korzystne właściwości. Dzięki nim powierzchnia ściany po pomalowaniu staje się niezwykle równa i gładka. Farbą ceramiczną możemy malować nawet nierówne ściany, z grudkami i zarysowaniami. Wyrówna one te nierówności dzięki swojej bardzo dużej przyczepności. Ogromnym plusem jest to, że tak gładka powierzchnia nie zbiera kurzu i brudu, nawet tego mikroskopijnego. Dłużej zatem nasze ściany będą czyste. Kolejny atut to bardzo duża odporność na ścieranie. Ściany pomalowane farbą ceramiczną możemy myć nawet silnymi detergentami. Jednocześnie wciąż będzie zachowywała ona piękny wygląd. Trzeba bowiem dodać, że farby ceramiczne dają także bardzo stylowy efekt dekoracyjny. Przede wszystkim sprawdzą się we wnętrzach, gdzie często dochodzi do zabrudzeń, a zatem w kuchni, może w przedpokoju czy pokoju dziecięcym.

Warto jak najlepiej przemyśleć decyzję o zakupie farb. Trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia. Faktycznie warto zainwestować w dobre farby do kuchni. Mniej wymagający natomiast będzie na pewno salon lub też sypialnia. Dobrze przemyślana decyzja będzie owocowała przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *