Sielska kuchnia w rustykalnym stylu

Czytamy i słyszymy ostatnio wiele o stylu skandynawskim czy prowansalskim. Od czasu do czasu można się natomiast spotkać ze stylem rustykalnym, który nam, Polakom powinien być znacznie bliższy niż wcześniej wspominane. Rustykalizm to umiłowanie wiejskiego stylu, swojskości. Być może dla niektórych będzie się kojarzył on zbyt „przaśnie”, co po niektórzy prawdopodobnie stwierdzą, że daleko mu do wielkomiejskości i nie wypada w stylowych, nowoczesnych czy bardziej współczesnych po prostu wnętrzach nawiązywać do prostej, tak bardzo prozaicznej wsi. Tymczasem styl rustykalny może mieć o wiele więcej charakteru i uroku niż skandynawska prostota czy prowansalski romantyzm. „Cudze chwalicie, swego nie znacie….”

Wnętrza rustykalne maja charakter sielski i rodzinny. Najłatwiej to zaobserwować na przykładzie kuchni, która staje się centrum życia całej rodziny. W kuchni stoi zwykle stół, przy którym spotyka się cała rodzina nie tylko w trakcie posiłków. Tu się przyrządza potrawy, tu się je wspólnie zjada, rozmawia i po prostu przebywa razem. Sam wystrój takiej kuchni przypomina także o różnych pokoleniach. Znajdziemy zatem kredens po babci, ale i duży, nowoczesny piekarnik, w którym można upiec ciasta dla wszystkich.

Najważniejszym elementem w stylu rustykalnym są na pewno materiały, a w szczególności drewno. Spotkamy je zarówno w przypadku mebli, jak i wszelkich niezbędnych w kuchni dodatków. Drewno nie musi, a nawet nie powinno być nowe, czyste i błyszczące. W rustykalnych wnętrzach znajdziemy drewno postarzane, nieco zniszczone czy wyglądające na zaniedbane, ale także po prostu stare. Sprawdzi się odziedziczony po babci kredens czy stare, ciężkie krzesła. Obok drewna znajdziemy także liczne metalowe lub kamienne dodatki. Ceramika na ścianie, kamień na podłodze, metalowe okucia na meblach- to detale bardzo charakterystyczne dla stylu rustykalnego.

Jak wszędzie w zasadzie, tak i tu ważna rolę odgrywają detale. Tworzą one jeszcze bardziej swojską atmosferę. Mogą wydawać się z pozoru chaotyczne, dobrane przypadkowo, bez większego planu. Są to jednak tylko pozory, ponieważ w tym swojskim i rodzinnym stylu nie ma miejsca na przypadkowość. Znajdziemy mosiężny, stary żyrandol i mnóstwo ceramicznych pudelek czy drewnianych szkatułek. Na ścianie nie zawiśnie obrazek z pejzażykiem, ale stara deska do szatkowania kapusty. Na drewnianych krzesłach natomiast nie spotkamy poduszek prosto z IKEA, ale wielokolorowy, pamiętający dawne czasy pled.

Co ciekawe, kuchnia w stylu rustykalnym nie jest w żadnym wypadku szablonowa. Tu nie ma miejsca na gotowy wzór z salonu meblowego. Jeśli spodoba się nam spotkana na pchlim targu szafka wisząc, to po ją kupmy i zawieśmy. Takie wnętrze ma nam się podobać, mamy się czuć w nim komfortowo i przyjemnie. A to, że nie będzie się podobać innym? Albo nie będzie się pasować do ogólnie przyjętych kanonów piękna- czytaj: kolorowych obrazków gotowych kuchni z katalogów? To są szczegóły naprawdę bez większego znaczenia.

Styl rustykalny na pewno nie jest dla wszystkich. Ci, którzy boją się nieszablonowych rozwiązań, którym daleko do współczesnych, wielkomiejskich trendów, powinni raczej wybrać coś bardziej prostego i designerskiego. Urządzenie prawdziwej, sielskiej kuchni to nie lada wyzwanie, wymagające sporo odwagi, ale i wyobraźni. Nie jest przecież tak, że wystarczy połączyć kilka mebli z dekoracjami. Wnętrzu nadajemy klimat, tę sielską atmosferę poprzez nasze uczucia, emocje w naszej rodzinie.

fot.sekolahpengangguran.blogspot.com

fot.sekolahpengangguran.blogspot.com

fot.style-files.com

fot.style-files.com

fot.www.decor4all.com

fot.www.decor4all.com

fot.indecora.com

fot.indecora.com

fot.interiorfind.com

fot.interiorfind.com

fot.www.houzz.com

fot.www.houzz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *