Sposoby na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym

Szacuje się, że dziennie jedna osoba zużywa ponad 120 litrów wody. Ta liczba może nieco zaszokować, bo 120 litrów to jednak niemało. Woda jest obecnie droga. W związku  dużym z jej zużyciem pojawiają się zatem dość wysokie rachunki. Wiele osób szuka oszczędności w wydatkach bieżących. Warto jednak najpierw zająć się tymi kosztami, których gołym okiem nie widać, a na których wysokość mamy jednak wpływ. Sposobów na oszczędzanie wody jest naprawdę mnóstwo.

  1. Zacząć należy od zmiany nawyków. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów czy innych czynności przy umywalce. Nie spłukujmy w toalecie chusteczek czy papierosów, które można przecież wyrzucić do kosza. Przy jednym takim spłukaniu zużywamy nawet 5 litrów wody. Nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą. Napełnijmy jedną komorę zlewu wodą, a naczynia płuczmy po krótkim strumieniem. Zamieńmy długie kąpiele na szybkie, zdecydowanie zdrowsze dla nas prysznice- są też zdrowsze dla naszego portfela.
  2. Sprawdźmy stan wszystkich rur. Warto zamówić usługę hydraulika, który sprawdzi wszystkie nieszczelności. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a może na przyszłość pozwolić na dużo większe oszczędności. Należy naprawić wszystkie cieknące krany. Przez jeden taki cieknący kran możemy rocznie stracić ponad 10 tysięcy litrów wody, za które oczywiście musimy zapłacić.

Jest bardzo prosty sposób na samodzielne sprawdzenie szczelności swojej instalacji. Należy odczytać wodomierz o danej godzinie, a jakiś czas później np. 2 godziny ponownie. Oczywiście w tym czasie należy nie korzystać z wody. Wynik musi być identyczny. Jeśli nie jest, oznacza to przeciek.

  1. Nie pierzmy po kilka sztuk ubrań i nie zmywajmy po kilka talerzyków w zmywarce.
  2. Już w trakcie budowy czy też remontu naszego domu lub mieszkania możemy zadbać o oszczędność wody. Obecnie możemy znaleźć szereg rozwiązań dostępnych na rynku, które znacznie minimalizują zużycie wody. Należy do nich na pewno bateria bezdotykowa na fotokomórkę. To nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, w które naprawdę warto zainwestować. Jej główna zaleta jest taka, że korzystamy z wody tylko, kiedy jest nam potrzebna. Przydatna jest szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, które mają tendencje do odkręcania kranów w różnych celach, czasem nawet zapominania o nich. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest spłuczka z funkcją stop, jak również podziałem na spłukiwanie 3 i 6 litrów lub innym.

W miesiącu najwięcej wody zużywamy na spłukiwanie toalety, a następnie na kąpiel. Najmniej natomiast na gotowanie i sprzątanie. Jak zatem łatwo się domyśleć, warto przede wszystkim szukać oszczędności w tym, co potrzebuje wody najwięcej. Zamiana kąpieli na prysznic pozwoli na oszczędzenie sporej kwoty w ciągu roku.

Tabelka poniżej pozwala na uzmysłowienie sobie, ile tak naprawdę wody mogą zmarnować rzeczy z pozoru bez znaczenia. Pokazuje to też, ile możemy zaoszczędzić dzięki drobnym naprawom i wymianom.

Źródło: www.gdynskasm.pl

Źródło:
www.gdynskasm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *