Sposoby na sypialnię w kawalerce

W zasadzie wszystkie osoby mieszkające w kawalerkach mają podobne problemy związane z urządzeniem swojego małego mieszkanka. Jednym z nich jest na pewno brak sypialni. Najczęściej takie osoby kupują po prostu rozkładaną kanapę, która w dzień spełnia właściwą sobie funkcję sofy, a w nocy jest wygodnym, a czasem nawet bardzo dużym łóżkiem. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najczęściej spotykane i najpowszechniejsze wśród większości mieszkańców kawalerek.

Trzeba przyznać, że w przypadku mieszkań o powierzchni 20 czy 25 metrów kwadratowych nie ma zbyt wielu rozwiązań na wydzielenie sypialni. Na tak małej powierzchni często można mieć spore problemy z pomieszczeniem podstawowych mebli, a co dopiero dodatkowego łóżka. Kawalerki większe dają natomiast spore czasem pole do popisu.

Prawdą jest, że wydzielenie kącika sypialnianego w małym, jednopokojowym mieszkaniu nie jest łatwe. Duży wpływ ma tu oczywiście układ ścian i okien, które czasem definitywnie mogą stanąć na drodze nawet najciekawszym pomysłom. Z drugiej strony układ ścian może znacznie pomóc w wydzieleniu miejsca na wygodne łóżko.

Najprościej jest, kiedy w małym mieszkaniu mamy niewielką wnękę. Możemy w niej wtedy umieścić niewielkie łóżko, do którego co prawda dostęp będzie zapewne z jednej tylko strony. Mimo to będzie to jednak kącik sypialniany, a nie spanie na kanapie. Taką wnękę warto odgrodzić od reszty mieszkania. W tym celu można użyć suwanych drzwi na prowadnicach, takich jak spotykamy w przypadku szaf. Możemy także na eleganckim karniszu powiesić stylową zasłonę, która będzie i pięknie wyglądała, i spełniała funkcję użytkową.

Zagospodarowanie wnęki jest stosunkowo proste. Trudniej na pewno mają osoby takowej nieposiadające. Można jednak znaleźć kilka sposobów na przedzielenie jednej powierzchni. Niektórzy wybierają rozwiązanie proste i najłatwiejsze i dzielą pokój na dwie części za pomocą ścianki działowej. Nie zawsze musi być na szerokości danego pokoju. Wystarczy często tylko wąski pas wskazujący na granicę między salonem a kącikiem sypialnianym. Taka ściana może być także wykorzystana jako miejsce na powieszenie telewizora w pokoju dziennym. Jest to zatem rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Podzielić pokój można także za pomocą mebli. W tym celu warto wybrać lekki, otwarty regał, który znakomicie podzieli naszą przestrzeń na dwie strefy.

Okazuje się ponadto, że mieszkańcy kawalerek są często bardzo pomysłowymi osobami. Ich mieszkania mogą czasem posłużyć za źródło inspiracji dla innych. Z najbardziej ciekawych pomysłów wystarczy wymienić „sypialnię wysuwaną”. Spotkać można umieszczenie kuchni na podeście, spod którego w razie potrzeby wysuwa się na specjalnym stelażu materac. Jest to taka kompaktowa wersja sypialni idealna dla nawet najmniejszych mieszkań. Innym ciekawym pomysłem jest antresola, która już od wielu lat jest bardzo znanym sposobem na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.

Niezależnie od wybranego rozwiązania pamiętajmy, żeby naszą sypialnię urządzić w podobnym stylu jak resztę mieszkania. Kolorystyka nie powinna zbyt kolidować z wystrojem pokoju dziennego, chyba, że zdecydujemy się na całkowite zasłonięcie kącika sypialnianego. Niewątpliwie urządzenie kawalerki wymaga sporej wyobraźni i pomysłowości. Warto jednak poszukać ciekawych i niesztampowych rozwiązań, aby znacznie poprawić swój komfort życia.

Źródło: www.domosfera.pl

Źródło: www.domosfera.pl

Źródło: www.allspicedesign.com

Źródło: www.allspicedesign.com

Źródło: www.houseroomdesign.com

Źródło: www.houseroomdesign.com

Źródło: www.homenewdesign.com

Źródło: www.homenewdesign.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *