Stylowa i kobieca łazienka w stylu angielskim

Na styl angielski składa się wiele różnorodnych elementów. Na pewno należy do nich zaliczyć przywiązanie do tradycji, komfort, przytulny nastrój, ciepłą atmosferę. O tych czynnikach należy pamiętać, jeżeli decydujemy się na urządzenie jakiegokolwiek wnętrza w stylu angielskim. Musimy także pamiętać o odłożeniu na bok wszelkich zasad, do jakich od lat jesteśmy przyzwyczajeni. Styl ten jest daleki od tego, co spotykaliśmy w powszechnych, polskich domach.

Łazienka w stylu angielskim jest właściwie prawdziwym salonem kąpielowym. Z pewnością to określenie jest bardziej odpowiednie dla tego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że takiej łazienki nie można mieć w zwykłym mieszkaniu czy domku. Jest to jak najbardziej możliwe. Musi być jedynie bardzo dobrze zaplanowane.

Niezwykle istotną kwestią, od której należy zacząć taką aranżację jest wybór sanitariatów. Trzeba bowiem wiedzieć, że styl angielski preferuje określone ich rodzaje. Przede wszystkim- wanna wolnostojąca. W tym stylu nie ma miejsca na nowoczesną i prostą wannę. Musi mieć ona piękny, subtelny kształt. Idealnie by było, gdyby znajdowała się w centrum naszego salonu kąpielowego, ale nie zawsze jest to przecież możliwe. Nóżki powinny być ozdobne, ale nie znaczy to, że mają mieć kształt lwich  łap… Przy takiej wannie powinna stać elegancka, wysoka bateria, która tu ma spełniać nie tylko funkcję użytkową. Ma być także kolejną ozdobą w naszym pięknym wnętrzu. Kolejna rzecz to umywalki. Raczej powinniśmy zrezygnować z klasycznych umywalek nablatowych, czy innych powszechnych dość rozwiązań. Idealna będzie umywalka na postumencie w podobnym do wanny kształcie. Wraz z lustrem w ozdobnej ramie stworzy bardzo piękną całość.

Kolejnym krokiem będzie wybór materiałów. Tu znów odejdziemy od rozwiązań nam doskonale znanych, czyli płytek. W łazience w stylu angielskim rezygnujemy z nich na rzecz bardziej naturalnych materiałów. Ściany malujemy odporną na wilgoć farbą. Znakomitym rozwiązaniem będzie także tapeta, która jest w takich wnętrzach bardzo często spotykana- oczywiście w tym właśnie stylu. Tapetę możemy przykleić w wybranych tylko miejscach, które chcemy zaakcentować. Pięknie będzie na pewno wyglądać subtelna tapeta w paski przyklejona do połowy wysokości ścian. Na podłogę natomiast możemy wybrać drewniane deski, bielone, nieco przetarte i postarzone lub po prostu pomalowane na biało. Możemy także zdecydować się na fantazyjną mozaikę. Na pewno w łazience w stylu angielskim nie ma miejsca na klasyczne płytki z pierwszego z brzegu marketu budowlanego, które mogłyby jedynie zniszczyć tak piękna i subtelną całość. W przypadku takich materiałów, jak tapety, farby, deski podłogowe stawiajmy jednak na ich jakość. Łazienka to miejsce zwykle dość wilgotne, a nikt raczej nie chciałby wymieniać podłogi po roku czy dwóch.

Następna ważna rzecz to oczywiście kolorystyka. We wszystkich wnętrzach w stylu angielskim powinno być jasno i przytulnie. Trzymajmy się zatem takiej właśnie słonecznej, jasnej kolorystyki. Błękit, biel, róż, żółć, ale i zieleń- oczywiście wszystkie w pastelowych odcieniach- to idealne kolory do naszego salonu kąpielowego. Pamiętajmy, że i tak w łazience bardzo ważnym kolorem będzie biel- wszelkie sanitariaty. Warto więc ją jak najlepiej połączyć z resztą aranżacji. Nie traktujmy jej jak zwykle po macoszemu.

Kiedy mamy już wybrane materiały, sanitariaty i kolorystykę, to otrzymujemy właściwie całe, gotowe do użytku wnętrze. Brakuje mu jednak charakteru, za który odpowiadają dodatki. W przypadku stylu angielskiego odgrywają one niezwykle istotną rolę. Wazony z żywymi kwiatami, w ogóle żywe kwiaty, które przecież w polskich wnętrzach rzadko się spotyka, porcelanowe figurki, stylowe, zdobione kinkiety, koronki tu i ówdzie, obrazki z motywami kwiatowymi lub jeździeckimi- to są właśnie dodatki, których w łazience w stylu angielskim nie może zabraknąć.

Nie da się nie zauważyć, że styl angielski jest niezwykle kobiecy, romantyczny, bardzo delikatny. Takie wnętrza kojarzą się z komfortem, przytulną atmosferą, spokojem. Taka łazienka będzie idealnym miejscem do relaksującego wypoczynku. W niej można znaleźć ukojenie po ciężkim i stresującym dniu.

fot. parkinsonbuildinggroup.squarespace.com

fot. parkinsonbuildinggroup.squarespace.com

fot. www.amerisonic.com

fot. www.amerisonic.com

fot. www.decosee.com

fot. www.decosee.com

fot. www.furnishburnish.com

fot. www.furnishburnish.com

 

fot. tophomedesignz.blogspot.com

fot. tophomedesignz.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *