Urządzamy łazienkę w drewnie

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w polskich łazienkach jest połączenie jasnej kolorystyki z płytkami ściennymi i podłogowymi. Dopiero od niedawna można spotykać rozwiązania inne, czasem bardziej odważne i pomysłowe, czasem dość ryzykowne. Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się użycie drewna w łazience. Takie wnętrze na pewno będzie bardzo stylowe i przytulne. Nie jest to jednak rozwiązanie łatwe. Nie każdy gatunek nadaje się do tak wilgotnego jednak pomieszczenia, jakim jest łazienka.

Przede wszystkim wybierając drewno do łazienki nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie walorami estetycznymi. Można nawet śmiało stwierdzić, że są one raczej na dalszym planie. Na pierwszy bowiem wysuwają się parametry wytrzymałościowe. Drewno w łazience musi być odporne na wilgoć- to jest najważniejszy warunek. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni gatunek, po jakimś czasie mogą pojawić się bardzo nieestetyczne pęcherze, odbarwienia. Krotko mówiąc- piękna początkowa szafka straci wszystkie swoje walory zewnętrzne, odkształci się i będzie się nadawała niestety tylko do wymiany. Wiadomo, że takiej sytuacji chcielibyśmy uniknąć. Łazienkę urządzamy już na długie lata. Poza tym jej remont nie należy do najprostszych.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem i praktycznie niezawodnym jest drewno egzotyczne. Dotyczy to właściwie wszystkich gatunków, ale najczęściej można spotkać się z drewnem tekowym i merbau. Są one nie tylko odporne na wilgoć, ale także na wszelkie inne zniszczenia i mechaniczne uszkodzenia. Często są stosowane na podłogach, tarasach, a teak nawet na łodziach, gdzie jak wiadomo jest szczególnie narażony na kontakt z wodą. Są to zatem gatunki sprawdzone i bezpieczne. Z rodzimych gatunków godny uwagi jest oczywiście dąb i jego najszlachetniejsze odmiany, a także modrzew.

Jednak nawet najpewniejszy gatunek drewna poturbuje odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu stosuje się różnego rodzaju impregnaty. Zabezpieczają one przed wchłanianiem wilgoci, a co za tym idzie- przed rozwojem pleśni. Drewno impregnuje się przed nakładaniem lakieru czy oleju. W łazience warto zastosować olej, ponieważ skuteczniej od lakieru chroni on powierzchnię przed ścieraniem. Posiadając szczególnie drewnianą podłogę należy także pamiętać o jej regularnym konserwowaniu. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze drewno, będziemy się Cieszyc jego pięknym wyglądem przez długie lata.

Osoby, które chciałyby urządzić swoją łazienkę w drewnie staną zatem przed wyborem gatunku tego drewna. Wspominane gatunki egzotyczne są niezawodne, ale cechują się oryginalną, dość zdecydowaną kolorystyką. Jest ona bardzo piękna, ale nie wszystkim tradycjonalistom musi się spodobać. Dąb z kolei jest mniej trwały niż teak, ale charakteryzuje go ciepła, bliższa Europejczykom kolorystyka. To jest tak naprawdę wybór bardzo indywidualny i zależy tylko i wyłącznie od gustu właścicieli.

Kolejną kwestią będzie to, gdzie to drewno ma się znajdować. W końcu w łazience nie mamy wcale tak dużego pola do popisu. Mebli jest tu niewiele- szafka pod umywalką i czasem dodatkowa na ręczniki i kosmetyki. Możemy się zdecydować na drewnianą podłogę i w zasadzie tyle. W niektórych katalogach i poradnikach można się także spotkać ze ścianami w łazience pokrytymi fornirem. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie dla naprawdę odważnych osób. Drewniany fornir nie ma tak dużej wytrzymałości jak surowe drewno. W tak wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, istnieje zatem dość spore ryzyko „spuchnięcia”, czyli powstania bardzo nieestetycznych pęcherzy, a nawet odklejenia.

Pomimo wszelkich przeciwności, zastrzeżeń, a czasem i niemałych problemów łazienka wykończona drewnem na pewno będzie wyglądała niezwykle elegancko i pięknie. Takie wnętrze będzie cieplejsze i bardziej przytulne, co w łazienkach wykończonych ceramiką jest raczej rzadko spotykane. Przy odpowiednim doborze dodatków i oczywiście oświetlenia można uzyskać zniewalający efekt.

Źródło: www.interiordaz.com

Źródło: www.interiordaz.com

 

Źródło: www.bhousedesain.com

Źródło: www.bhousedesain.com

 

 

Źródło: www.hometodecor.com

Źródło: www.hometodecor.com

 

Źródło: www.sweetydesign.com

Źródło: www.sweetydesign.com

 

Źródło: www.media.designerpages.com

Źródło: www.media.designerpages.com

 

Źródło: www.homeisee.com

Źródło: www.homeisee.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *