Wady i zalety kuchni otwartej na salon

Urządzając dom czy mieszkanie, stajemy przed wieloma dylematami. Do takich problematycznych kwestii zaliczymy na pewno dwa kluczowe w każdym domu wnętrza, czyli kuchnię i salon. Coraz częściej spotykamy się z kuchniami otwartymi na pokój dzienny. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardzo popularne, ale i niepozbawione wad.

Decydując się na kuchnię otwarta na salon, otrzymujemy jedno przestronne pomieszczenie, w którym prawdopodobnie będziemy spędzać większość czasu. To na pewno świetne rozwiązanie do niewielkich mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy jest ważny i gdzie wysoko ceni się sposoby na optyczne powiększanie przestrzeni. W niektórych mieszkaniach są nawet idealne dla takiej kuchni wnęki, które pomieszczą wszystkie kuchenne meble i sprzęty. Częściej możemy to spotkać w nowym budownictwie. W tym starszym raczej mamy kuchnię tradycyjnie oddzieloną od reszty mieszkania.

Otwarta kuchnia to przestrzeń i wygoda. Możemy jednocześnie przygotowywać posiłki i rozmawiać z rodziną. W razie imprez nie jesteśmy odosobnieni od reszty grupy. Nie jesteśmy zamknięci w tej kuchni w otoczeniu garnków i patelni.

Takie rozwiązanie w wielu przypadkach umożliwi także postawienie dużego stołu z krzesłami i przez to wydzielenie strefy jadalnianej. W typowych mieszkaniach w blokach, gdzie kuchnia jest zamknięta, w salonie często brakuje miejsca na ten przecież ważny element życia każdej rodziny, jakim jest stół.

Ci, którzy od zawsze mieszkają w dużych domach, gdzie kuchnia była jednocześnie jadalnią, wiedzą, że w takiej kuchni się nie tylko gotuje. To właśnie wnętrze często jest wówczas centrum życia całej rodziny. Tam się wszyscy spotykają, rozmawiają, omawiają ważne sprawy. Często życie rodzinne kwitnie właśnie w kuchni. W warunkach blokowych zatem kuchnia otwarta na salon może dać szansę do stworzenia takiego miejsca.

Pomimo licznych i bezdyskusyjnych zalet takie rozwiązanie ma również kilka wad. Trzeba pamiętać, że połączenie kuchni z salonem spowoduje niejako gotowanie w pokoju. Jeśli będziemy przyrządzali aromatyczne potrawy z kuchni chińskiej, to nie uciekniemy od ich zapachu. Nie zamkniemy kuchni, tak jakby to miało miejsce w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Z pewnością jest to jeden z ważniejszych mankamentów.

Kolejnym jest fakt, że nie zamkniemy kuchni przed naszymi gośćmi. W czasie spotkań rodzinnych czy po prostu towarzyskich wszyscy będą mogli zobaczyć, co my w tej kuchni mamy. Zmusi nas to do utrzymania względnego porządku tak, abyśmy nie musieli się zwyczajnie wstydzić. Nie jest to zatem zbyt dobre rozwiązanie dla bałaganiarzy.

Następna wada, o której nie sposób nie wspomnieć to fakt, że otwartą kuchnię jest nieco trudniej urządzić niż zamkniętą. W osobnym pomieszczeniu mamy zwykle dwie ściany, na których zmieszczą się dwa rzędy szafek. W otwartej kuchni zabieramy sobie te jedną ścianę. Pomiędzy kuchnia a salonem możemy postawić wyspę, która nieco nam zrekompensuje brak dodatkowych szafek.

Takim pośrednim rozwiązaniem dla niezdecydowanych osób może być oddzielenie kuchni od salonu za pomocą mniej trwałego niż po prostu ściana sposobu. Może to być niska ścianka pełniąca funkcję barku, może to być także półwysep, który będzie przedłużeniem mebli kuchennych, ale z jednej strony będzie otwarty na salon. Takie sposoby oddzielą te dwa wnętrza, schowają kuchenny bałagan przed niechcianymi spojrzeniami naszych gości. Nie uchronią natomiast przed zapachem ryby i hałasem zmywarki. Będą natomiast ciekawa alternatywą dla całkowicie otwartej lub zamkniętej kuchni.

Jeśli zdecydujemy się na kuchnie otwartą na salon, musimy pamiętać o jej odpowiedniej aranżacji. Powstaje nam bowiem tak naprawdę jedno pomieszczenie, które musimy konsekwentnie urządzić. Nie możemy zatem mieć nowoczesnej kuchni, a rustykalnego salonu. Trzymajmy się jednego stylu i wspólnej kolorystyki. Wtedy osiągniemy jedno spójne i bardzo przestronne pomieszczenie, w którymi będzie kwitło życie naszej rodziny.

fot.www.topazmusic.com

fot.www.topazmusic.com

fot.srtu.co

fot.srtu.co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *