Wady i zalety mebli drewnianych

Urządzając nasze wnętrza kierujemy się wieloma wskazówkami, czynnikami, a w szczególności naszymi upodobaniami. Nasze meble mają nam się przede wszystkim podobać, a nie tylko być funkcjonalne. Wszyscy lubimy przecież dobrze się czuć w swoim domu. Pomimo rosnącej popularności nowoczesnych, prostych, minimalistycznych mebli wciąż wiele osób lubi się otaczać ponadczasową klasyką. Drewniane, klasyczne meble są wciąż popularne i bardzo często wybierane.

Drewniane stoły, krzesła, kredensy czy regały prezentują się zachwycająco, bardzo stylowo i niezależnie od panujących trendów są zawsze eleganckie. Przed decyzją o ich zakupie warto jednak zastanowić się, czy są najlepszym rozwiązaniem dla nas, ponieważ nawet one nie są pozbawione wad.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że klasyczne, drewniane meble są zwykle po prostu ciężkie. Niezależnie czy jest to krzesło, stół czy regał, to na pewno będziemy mieli problem z przestawianiem ich. Nie obejdzie się bez pomocy. Dlatego nie są polecane dla osób, które lubią często zmieniać aranżacje wnętrz, przeprowadzać się, wymieniać je. Nic nie stoi n przeszkodzie oczywiście, aby takie osoby na takie meble się zdecydowały. Muszą po prostu wziąć pod uwagę, że nie będą one tak praktyczne jak meble z tworzywa sztucznego.

O drewniane meble trzeba ponadto bardzo dbać. Drewno to surowiec naturalny, który „żyje”. Z biegiem lat będzie zmieniał swój kolor, czasem i kształt. Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem naszego stołu, musimy go pielęgnować. Pamiętajmy, że drewno nie jest zbyt odporne na wilgoć i mogą na nim powstawać brzydkie bąble. Oczywiście meble są zabezpieczone lakierami czy olejami. Nie znaczy to jednak, że wytrzymają wszystko.

Drewniane meble mogą być także droższe od tych z tworzywa sztucznego czy z różnych płyt. Cena takich mebli jest dość zróżnicowana. Sosnowa będą na pewno tańsze, ale też słabszej jakości. Meble dębowe, a tym bardziej z drewna egzotycznego będą o wiele droższe, ale posłużą przez bardzo długie lata. Drewniane meble są drogie, ale płacimy nie tylko za wygląd, ale także za bardzo dobrą jakość.

Zalet drewnianych mebli jest chyba więcej niż wad- inaczej nie byłyby aż tak popularne.

Po pierwsze, nie ma co zaprzeczać, takie meble mają duszę. To nie jest kolejny seryjny produkt z taśmy z jakiejś fabryki. Nasz regał jest jedyny w swoim rodzaju. Wydawać by się mogło, że każde drewno jest takie samo. Nie jest to jednak prawdą. Kilka regałów wykonanych z tego samego gatunku, w taki sam sposób będzie się zdecydowanie różniło. Będziemy mieć inny układ słojów, nieco inne zabarwienie. Dzięki temu mamy pewność, że nasze meble są niepowtarzalne i wyjątkowe.

Po drugie, drewniane meble to najwyższa jakość. Taki stół posłuży nie tylko nam. Jeśli będziemy odpowiednio o niego dbać, to posłuży także naszym dzieciom. Meble drewniane możemy odnawiać, naprawiać, zmieniać ich kolor, usuwać lakier, nakładać nowy, nadawać im drugie życie. Tak naprawdę dopóki stół nie zostanie zjedzony przez robaki, nadaje się do użytku. Czy któryś z producentów mebli z tworzywa sztucznych lub ze szkła gwarantuje nam taką trwałość?

Po trzecie, drewno sprawdzi się w zasadzie wszędzie. Będzie znakomitym rozwiązaniem do kuchni, salonu czy łazienki. Zależnie od pomieszczenia będzie tylko inaczej zabezpieczone tak, aby posłużyło jak najdłużej. Drewniane meble możemy mieć w każdym wnętrzu i wszędzie będą się znakomicie prezentowały.

Po czwarte, meble drewniane są zdrowe. Polecane są także dla alergików. Obecnie nie używa się już ciężkich, szkodliwych lakierów. Teraz stosowane biolakiery są całkowicie obojętne dla otoczenia i nie wpływają w żadne sposób na alergików.

Kiedy zdecydujemy się już na drewniane meble, warto się zastanowić także nad ich gatunkiem. Pamiętajmy, że tania sosna czy świerk będą mniej kosztować, ale będą także mniej trwałe, co nie znaczy jednak, że zupełnie nietrwałe. Po prostu w porównaniu do innych mebli drewnianych wykazują się gorszą jakością. Polacy wciąż bardzo wysoko cenią rodzimy dąb. Nawet kiedy drewna egzotyczne staja się coraz bardziej popularne i dostępne, to i tak wielu pozostaje wiernym rodzimym gatunkom.

fot.purecontemporary.blogs.com

fot.purecontemporary.blogs.com

fot.indianwoodenfurniture.net

fot.indianwoodenfurniture.net

fot.freshome.com

fot.freshome.com

fot.homes-kid.com

fot.homes-kid.com

fot.the189.com

fot.the189.com

fot.at-the-galleria.blogspot.com

fot.at-the-galleria.blogspot.com

fot.www.digsdesigns.net

fot.www.digsdesigns.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *