Wanna czy prysznic – co wybrać?

W wielu domach powstaje dylemat w kwestii urządzania łazienki, mianowicie, wanna czy prysznic?

Jeśli chcemy oddawać się długim kąpielom ze świecami i solami do kąpieli, świetna będzie wanna. Posiada ona dużo zalet, między innymi właśnie pozwala na tę sferę relaksu. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla par czy małżeństw posiadających dzieci, których kąpanie przysparza zazwyczaj dużo problemów i jest kłopotliwe. Idealnie sprawdzi się również wanna dla par jako odstresowanie wspólną kąpielą po długim, ciężkim dniu czy nawałem obowiązków w pracy. W wannie łatwiej kąpie się zwierzęta domowe po długich, błotnych zabawach. Kolejną zaletą wanny jest fakt, że w przeciwieństwie do prysznica, możemy nalać do niej wody i siedzieć dość długo dokładnie się myjąc.

Jakie zatem zalety prezentuje nam prysznic?

Oczywiście krótszy czas. Jeśli należymy do grona osób aktywnych, prowadzimy szybki tryb życia, a nawet mamy nawał codziennych obowiązków i mało czasu na ich realizację – szybki prysznic to rozwiązanie idealne dla takiej grupy ludzi.

Prysznic jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Kolejną jego zaletą jest pewnie mniejszy rachunek za wodę, ale to zależy od długości kąpieli branych w wannie i pod prysznicem. Prysznice spełniają idealnie swoją funkcję w małych łazienkach, gdzie niewielka przestrzeń musi być przemyślanie zagospodarowana. Po ciężkim dniu szybki prysznic zdaje się idealną sprawą.

Co w przypadku, gdy nie potrafimy się zdecydować?

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie prysznica i wanny jednocześnie. W przypadku, gdy nie potrafimy się zdecydować ani na wannę do relaksujących kąpieli, ani na prysznic do szybkiego umycia się, ponieważ chcemy mieć to i to – dlaczego nie? Gdy mamy dużą łazienkę nic nie stoi nam na przeszkodzie.

A co jeśli nie mamy wystarczająco dużej powierzchni do zagospodarowania na prysznic i wannę jednocześnie?

Wtedy również jest kilka rozwiązań.

Pierwszym, dość tanim rozwiązaniem jest zamontowanie nad wanną zasłonki. Wtedy możemy cieszyć się zarówno długimi kąpielami w wannie, jak i szybkim prysznicem. Jednak czyszczenie takiej zasłonki może okazać się kłopotliwe, tak więc jest jeszcze inna alternatywa, którą możemy zastosować w swojej łazience. Można umieścić nad wanną przesuwane szklane drzwi, dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości i dużo bardziej praktyczne. Wówczas również możemy cieszyć się romantycznymi kąpielami a przy okazji szybkim myciem się pod prysznicem. Kolejnym pomysłem na połączenie wanny z prysznicem jest kupno prysznica z wysokim brodzikiem. Są dostępne małe, półokrągłe kabiny z wysokimi brodzikami, ale w ofercie na pewno znajdziemy również duże, kwadratowe prysznice z brodzikiem a’la wanna.

Warto również pomyśleć o zastosowaniach dla osób niepełnosprawnych. O ile wanna jest wygodniejsza przy kąpieli dzieci, o tyle dla osoby niepełnosprawnej czy starszej, wejście do niej stanowi nie lada wyzwanie.

Jak więc w takim przypadku poradzić sobie, by nasz prysznic nie straszył?

Są rozwiązania, które unowocześniają zwykłe prysznice lub stają się wręcz ich zastępcą.

Modnym rozwiązaniem jest wydzielenie części łazienki specjalnie na kabinę, gdzie zamiast brodzika w podłodze zrobimy spływ wody, a ścianką będą szklane parawany. Można również postawić taką kabinę jako wolnostojące, odrębne urządzenie, które nie będzie przylegać do ściany.

Jest to z pewnością duże ułatwienie dla osób starszych czy niepełnosprawnych, a jego funkcjonalność możemy poprawić, dodając specjalne uchwyty, tak by zabezpieczały przed poślizgnięciem się i dodawały wygody. Należy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które możemy mieć w pakiecie, kupując prysznic. Jest to na przykład radio, nakładki z hydro-masażem, dysze do masażu wodnego, urządzenie do masażu stóp, deszczownica, ogrzewanie, generator pary, oświetlenie diodowe, aromaterapia, dezynfekcja ozonem, zegar z alarmem, bluetooth, AUX, elektroniczny panel, sterowanie pilotem, fotele i siedziska, mydelniczki, półki czy lusterka. To wszystko możemy mieć w naszej wymarzonej kabinie prysznicowej.

Które rozwiązanie jest tańsze?

Oczywiście, że prysznic, ponieważ statystycznie minuta kąpieli pod prysznicem to maksymalnie 30litrów wody za to kąpiąc się w wannie, zużywamy ich około 100.

Przeważającym aspektem w wielu gospodarstwach może być właśnie cena, jeśli chodzi o branie codziennej kąpieli, jednak nie wszyscy się nią sugerują. Niektórzy wolą oddawać się przyjemnościom związanym z długimi, relaksującymi kąpielami. Ceny wanny w porównaniu z cenami pryszniców są bardzo do siebie zbliżone.

Co więc wybrać do swojej idealnej łazienki?

Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam. Czy ważniejsza jest dla nas wygoda i komfort, czy oszczędność energii i wody? Czy wolimy długie kąpiele z solami, czy może nasz tryb życia pasuje do szybkich pryszniców? Czy łatwiejsza w utrzymaniu czystości dla nas jest wanna, czy prysznic? Na te wszystkie pytania każdy z nas sam musi sobie odpowiedzieć, wybierając sprzęt do swojej wymarzonej łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *