Wnętrza dla Pana i Pani

Fabio Novembre to włoski projektant mebli. Do jego dzieł zaliczamy dwa niebanalne krzesła, Her i Him. Mają kształt ludzkiej, nagiej sylwetki, kobiecej i męskiej. Czy to w kuchni, czy w salonie będą symbolem Pana i Pani domu, miejscem dla nich i do nich tylko należącym. Przypominają także, że w każdym domu zderzają się ze sobą dwa pierwiastki: żeński i męski. Dom bowiem to nie tylko piękne wnętrza, doskonale zaprojektowane, modne i stylowe. To także azyl dla dwojga płci. Jak zatem stworzyć miejsce, gdzie komfortowo będą się czuć dwie tak sprzeczne osoby, jakimi są kobieta i mężczyzna?

Kompletnie inaczej widzi wnętrza statystyczna kobieta i mężczyzna. Zasadniczo kobiety częściej dążą do stworzenia ciepłego, przytulnego domu. Z tym jednym czynnikiem wiąże się każda następna decyzja. Kobiety są bardziej wrażliwe na wygląd, na formy i tekstury. Podobno widzą więcej kolorów. Kobiety także częściej dbają o detale, dekoracje, czyli rzeczy właściwie nie do końca potrzebne, ale za to pięknie się prezentujące. Z kobiecymi wnętrzami kojarzą się pastelowe kolory, ciepłe odcienie, kwiaty, subtelne wzory. Takie wnętrza są często bardzo przytulne. Statystyczna kobieta z reguły tworzy dom nie tylko mający funkcję praktyczną, ale również będący centrum życia rodzinnego. Ważna jest zatem przyjemna, wręcz sielska atmosfera, która sprzyja umacnianiu kontaktów i wyrażaniu uczuć.

Kompletnie inaczej wyglądają statystyczne wnętrza męskie. Przede wszystkim mężczyźni stawiają na funkcjonalność. W przeciwieństwie do kobiet nie zwracają aż tak ważnej uwagi na wygląd mebli. Stronią także od dekoracji, czyli zbędnych dla nich przedmiotów. Męskie wnętrza częściej są praktyczne, wygodne i ergonomiczne. W takim męskim salonie znajdziemy komfortową kanapę, duży telewizor, stolik. Mężczyźni bardziej od kobiet cenią wnętrza minimalistyczne, proste, nawet surowe. Ważne jest dla nich to, aby kanapa przetrwała nawet duże imprezy, aby jakość materiałów i sprzętów była jak najwyższa. Nie jest dla nich natomiast tak istotne to, jak dany przedmiot wygląda.

To właściwie dwa sprzeczne ze sobą wyobrażenia domu. Z jednej strony przytulne i ciepłe aranżacje, z drugiej proste i praktyczne. Wydawać może się, że nie da się ich tak naprawdę połączyć. Jeśli urządzając dom, chcemy pogodzić obie strony, jedynym wyjściem jest zdrowy kompromis.

Wykorzystajmy to, co najlepsze z obu tych stanowisk. Zostawmy mężczyźnie wybór sprzętów do domu, w których duże znaczenie ma ich jakość. Takich zwykłych lodówek czy pralek na rynku jest wiele. Kobieta stojąc w sklepie, zwróci uwagę na ich wygląd, kolorystykę, wielkość i kształt, ale niekoniecznie zechce poznać ich specyfikację techniczną. Mężczyzna natomiast zwróci uwagę na to, czy dany produkt jest ekologiczny, czy przetrwa do końca gwarancji i dłużej. Zaufajmy mężczyźnie w tej dziedzinie, bo to na pewno popłaca. Zostawmy mu także ergonomię naszych wnętrz. Szczególne znaczenie ma to w kuchni. Tu przecież ustawienie mebli i sprzętów ma ogromny wpływa na jakość korzystania z nich. Choć kuchnia może się wydawać domeną kobiet, to mężczyzna lepiej będzie wiedział, gdzie można zamontować zmywarkę, a gdzie piekarnik. Na pewno na tym etapie dojdzie do różnych dyskusji. Kobieta sobie wyobrazi, że będzie miała lodówkę zaraz przy wejściu do kuchni, a mężczyzna, powie, że jest to technicznie niemożliwe. A to też się zdarza.

Kobiecie natomiast zostawmy wystrój wnętrz. I to z całą pewnością będzie kolejny temat do burzliwych dyskusji. Nie każdy mężczyzna zgodzi na się na róż w sypialni. I w sumie nie ma co się dziwić, bo w naturze większości mężczyzn taka kolorystyka po prostu nie leży. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na proste, pozbawione wyobraźni wnętrza. Czerń i biel zawsze się sprawdza i podoba się praktycznie wszystkim. Do tych kolorów dobierzemy praktycznie każdy odcień. Jeśli chcemy, by był on z tej „kobiecej” gamy, to pomyślmy o wyrazistej fuksji. Podkreśli ona kobiecy charakter danego wnętrza i spodoba się wszystkim miłośnikom nowoczesnego stylu niezależnie od płci. Jeśli natomiast wolimy bardziej klasyczne rozwiązania, to zawsze pozostaje nam dobre, szlachetne drewno. Ono sprawdzi się praktycznie zawsze i wszędzie.

Tu nie chodzi właściwie o to, aby wszystkim się podobało. We wspólnym urządzaniu domu bardziej chodzi o to, aby i kobieta, i mężczyzna czuli się w tych wnętrzach komfortowo i bezpiecznie. Zmierza to po prostu do definicji domu. Ma on być azylem, a nie tylko piękną wystawką.

Kompromis nie będzie łatwy. Są pary, które radzą sobie w inny sposób. Kobieta decyduje, jak pokój wygląda, a mężczyzna nie ma nic do powiedzenia. A przecież nie o to w życiu chodzi.

fot.www.lushome.com

fot.www.lushome.com

fot.fancycribs.com

fot.fancycribs.com

fot.fermederome.com

fot.fermederome.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *