Wybieramy zlewozmywak

Zlewozmywak to niezbędny element każdej kuchni. Producenci oferują nam szeroki wybór bardzo różnorodnych pod względem wyglądu i rodzaju zlewozmywaków, dzięki czemu dobierzemy jak najlepsze rozwiązanie do praktycznie każdej kuchni.

Pamiętajmy, że obecnie zlewozmywak to nie tylko element praktyczny. Powinien komponować się z aranżacja całej kuchni i być niejako stylową ozdobą.

Sam wybór tego produktu może przysporzyć nie lada kłopotów. Trzeba wziąć pod uwagę nasz styl życia, wielkość rodziny. Zlewozmywak kupujemy raz na wiele lat, dlatego ważne jest, aby decyzja ta była jak najlepiej przemyślana.

Przede wszystkim ważna jest wielkość. Na rynku znajdziemy zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe oraz dwu i pół komorowe. Najmniejsze, czyli jednokomorowe będą najlepszym rozwiązaniem dla osób posiadających zmywarkę. Sprawdzą się wtedy także zlewozmywaki półtorakomorowe. Większa komora posłuży do tradycyjnego zmywania pojedynczych naczyń, a w mniejszej możemy myc sztućce lub tez płukać warzywa i owoce. Rodziny nieposiadające zmywarki, a do tego regularnie korzystające z kuchni, przygotowujące codzienne posiłki powinny jednak zainwestować z duży, nawet dwu i pół komorowy zlewozmywak wyposażony dodatkowo w ociekacz. Trudno sobie bowiem wyobrazić normalne funkcjonowanie pełnej rodziny i malutki, jednokomorowy zlew. Taki zlew zajmie wiele miejsca, ale będzie także bardzo praktyczny. Polecany jest do dużych kuchni. W mikroskopijnych kuchniach blokowych może się jednak nie sprawdzić dwu i pół komorowy zlew, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wówczas zwyczajny, dwukomorowy.

Kiedy już wybierzemy rozmiar naszego zlewozmywaka, musimy się zdecydować, z jakiego materiału będzie on wykonany.

Najpopularniejsze obecnie są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Przemawia za tym ich wiele niezaprzeczalnych zalet, o których na pewno wie każdy gospodarz czy gospodyni domowa. Największym atutem tych zlewów jest przede wszystkim cena. To zlewy tanie, ale wcale nie najgorszej jakości. Są bardzo łatwe w pielęgnacji. Można je czyścić bardzo wieloma detergentami. Wystarczy je po myciu wytrzeć do sucha, aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych plam, które prawdopodobnie są jedyną poważniejszą wadą tych produktów. Ponadto zlewy ze stali nierdzewnej są bardzo odporne nawet na wysokie temperatury oraz na nagłe zmiany temperatury, a także na częste przecież w każdej kuchni uderzenia. Jedyną wadą są wspomniane wcześniej plamy. Zdecydowanie mniej są widoczne na zlewach z powłoką satynową, czyli półmatową. Zlew ze stali nierdzewnej będzie znakomitym rozwiązaniem do często i intensywnie użytkowanej kuchni.

fot.www.diytrade.com

fot.www.diytrade.com

Coraz większa popularnością natomiast cieszą się zlewozmywaki granitowe. Odstraszać może jedynie ich cena, która mimo wszystko jest bardzo adekwatna do ich jakości. Pierwszym ich bardzo ważnym atutem jest estetyczny i stylowy wygląd. Dostępne są w wielu kolorach, dlatego łatwo je dopasować do przeróżnych aranżacji. Często są wybierane przez osoby, które szczególnie duży nacisk kładą na wygląd swojej kuchni, a nie tylko jej funkcjonalność. Takie zlewy wykonane są z granitu z domieszką żywicy akrylowej. Wykazują się niezwykła wprost wytrzymałością i śmiało można o nich powiedzieć, że są twarde jak kamień. Są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia i zarysowania powstałe na skutek wrzucania naczyń czy sztućców. To naprawdę zakup na wiele lat. Należy o nie oczywiście dbać w normalny sposób, bo nie są przecież tak zupełnie niezniszczalne. Nie pojawiają się na nich jednak żadne plamy, co zdecydowanie odróżnia je od zlewozmywaków ze stali nierdzewnej.

fot.www.venatostone.com

fot.www.venatostone.com

Pięknie się prezentują także zlewozmywaki ceramiczne, które jednak są o wiele mniej popularne niż dwa poprzednie rodzaje. Występują także w kilku kolorach, a ponadto wykazują się bardzo duża trwałością i odpornością na zarysowania. Po jakimś czasie jednak szkliwo na ich powierzchni może się wytrzeć, przez co taki zlew nie będzie już wyglądał tak stylowo.

Kierując się wyłącznie ceną na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd, to wtedy sprawdzi się o wiele lepiej zlew granitowy. Jeśli natomiast stawiamy na trwałość, to każdy wybór będzie dobry.

Producenci oferują także wiele ciekawych akcesoriów do zlewozmywaków, które na pewno sprawdzą się w każdej kuchni. Niektóre zlewy wyposażone zostały dodatkowo w dozowniki na płyn do naczyń i mydło. To wygląda na pewno wiele estetyczniej niż butelki ustawione na blacie. Na ociekaczach natomiast można umieścić deskę do krojenia dopasowaną wymiarem, dzięki czemu nie będzie ona się przesuwać w trakcie krojenia. Ponadto producenci oferują specjalne wkładki do komór pełniące funkcję durszlaka. Do wyboru mamy także tarki do warzyw, a nawet maszynki do mielenia mięsa.

Dobrze dobrany zlewozmywak posłuży nam przez wiele lat, a ponadto znacznie ułatwi prace w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *