Wyspa kuchenna- tak czy nie?

W niewielkich mieszkaniach bardzo dobrym pomysłem na powiększenie przestrzeni jest połączenie kuchni z pokojem dziennym. Jeśli nie chcemy mieć tak całkiem otwartej kuchni na salon, możemy zdecydować się na wyspę kuchenną. Jest ona coraz częściej spotykanym rozwiązaniem aranżacyjnym.

Wyspę kuchenną musimy bardzo dobrze najpierw zaplanować. Sprawdzi się ona w wielu pomieszczeniach, ale jeśli mamy naprawdę niewielki aneks kuchenny, to może być niezbyt dobrym wyborem. Pamiętajmy, że podstawowym celem takiej wyspy jest zwiększenie funkcjonalności w naszym wnętrzu. Trzeba zatem zachować odpowiedni odstęp między wyspą a szafkami kuchennymi. Powinno to być minimalnie 80 cm. Wtedy możemy swobodnie po kuchni się poruszać, a także otwierać wszystkie szafki.

Ponadto musimy pamiętać, że nasza wyspa jest swego rodzaju łącznikiem pokoju dziennego z kuchnią. Dotyczy to głównie jej wyglądu zewnętrznego. Możemy stanąć zatem przed dylematem, jeśli aranżacja kuchni jest zupełnie odmienna od salonu. Starajmy się, aby kolor frontów i blatu był jak najbardziej zbliżony do wystroju całego mieszkania. Łatwiej jest osobom, które w swoich małych mieszkaniach stawiają na klasykę i urządzają wszystkie wnętrza w podobnym, stonowanym stylu. Wtedy wyspa jest po prostu kolejnym pasującym do reszty elementem.

To, jak zagospodarujemy wyspę kuchenną, zależy tylko od nas samych. A jakie rozwiązania spotykamy najczęściej? Może być ona po prostu bardzo dużą szafką kuchenną zwieńczoną blatem. Jest wtedy bardzo funkcjonalna. Pojemne szafki posłużą nam do przechowywania, a duży blat umożliwi przygotowywanie posiłków. W małych mieszkaniach bardzo często w kuchni brak jest dużego blatu roboczego. Przepada on na rzecz koniecznych urządzeń, czyli kuchenki czy zlewu. W takich wypadkach wyspa może być naprawdę dobrym pomysłem. Można także spotkać wykorzystanie wyspy jako miejsca do gotowania. Wówczas na niej znajduje się kuchenka, która oczywiście wymaga okapu tuż nad nią, co należy przemyśleć jeszcze przed zaaranżowaniem wyspy. Kolejnym dość często spotykanym rozwiązaniem to wyspa z funkcją zmywania. Niezależnie od wyboru wyspa kuchenna pozwoli na przygotowywanie, czy zmywanie twarzą do pokoju dziennego, co według wielu osób jest bardzo przyjemne i praktyczne.

Umiejscowienie wyspy kuchennej należy jak najlepiej zaplanować. Nie może ona przeszkadzać w swobodnym wejściu do kuchni. Pamiętajmy, że wyspa ma być przede wszystkim funkcjonalna. Jej celem jest ułatwienie nam korzystania z kuchni. Dojście powinniśmy mieć zatem do niej ze wszystkich stron, zarówno z pokoju, jak i z kuchni. Jeżeli zdecydujemy się na wyspę tylko z blatem, to może ona pełnić funkcję jadalni, której w małych mieszkaniach zwykle brakuje. Wówczas od strony salonu możemy ustawić praktyczne hokery- najlepiej nawiązujące do jego aranżacji. Dzięki temu rano możemy spokojnie napić się kawy i wygodnie zjeść śniadanie.

Ważną kwestią jest także wysokość wyspy kuchennej. Jeśli będziemy na niej zmywać lub gotować, to może ona mieć standardową wysokość szafek kuchennych. Wtedy będzie nam wygodniej. Natomiast jeśli planujemy zwykłą wyspę tzw. barową, to może być ona nieco wyższa. Wysokość takiej wyspy może wówczas sięgać maksymalnie 120 cm, bo tak są projektowane stołki barowe.

Osoby, które chciałyby mieć wyspę barową, muszą być przygotowane na to, że w razie jakichkolwiek spotkań ze znajomymi cała impreza przeniesie się właśnie na wyspę. Jest w niej coś przyciągającego. Ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie przekąski i drinki, a do tego można zebrać się wokół niej i prowadzić długie rozmowy.

Można wymienić sporo zalet posiadania wyspy kuchennej. Nie jest ona jednak wolna i od wad. Przede wszystkim zabiera pewną powierzchnię podłogi i uniemożliwia całkowicie swobodne poruszanie. Ponadto nie da się nie zauważyć, że wyspa kuchenna wymaga naprawdę odpowiedniego zaplanowania. Trzeba dostosować jej rozmiar, wygląd.

Pięknie wyglądają wyspy kuchenne w dużych, przestronnych mieszkaniach. Mogą być one faktycznie centrum życia całej rodziny. W małym mieszkaniu także da się zrobić ciekawą i funkcjonalną wyspę kuchenną. Trzeba to po prostu bardzo dokładnie zaplanować.

Źródło: www.mrcream.net

Źródło: www.mrcream.net

Źródło: www.overstock.com

Źródło: www.overstock.com

 

Źródło: www.freshome.com

Źródło: www.freshome.com

Źródło: www.bangbw.com

Źródło: www.bangbw.com

Natural-Light-Blue-wall-Kitchen-island1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *