Za co Polacy pokochali styl skandynawski?

Na zdecydowanej większości dotyczących dekoracji i aranżacji wnętrz możemy bardzo dużo się dowiedzieć na temat stylu skandynawskiego. Jest on ostatnio bardzo popularny w naszym kraju. W licznych sklepach powstają osobne działy z dodatkami w tym stylu. Tworzą się coraz to nowe strony i blogi o takiej tematyce. Styl skandynawski opanował cała Polskę i jest praktycznie wszędzie. Ciężko stwierdzić, na ile jest on faktycznie obecny w polskich wnętrzach. Na pewno dużo się o nim mówi. Na czym właściwie polega jego fenomen? Przecież w zasadzie jest on takim trochę zaprzeczeniem polskiej mentalności. Skromny, oszczędny, minimalistyczny… Nie ma w nim nic na pokaz, czego mogliby zazdrościć sąsiedzi… Co takiego jest w stylu skandynawskim, ze pokochali go Polacy? A może po prostu jest modny, i stąd taka popularność? Z chęci bycia na czasie?

Styl skandynawski bardzo łatwo opisać w kilku słowach. Kierują nim proste zasady, w których nie ma miejsca na nadinterpretację.

Po pierwsze, kolorystyka. Zdecydowanie dominującym kolorem w takich wnętrzach jest biel. Możemy ją spotkać praktycznie wszędzie. Białe są ściany, białe meble, często i dodatki. Możemy spotkać wnętrza całkowicie w bieli lub też z niewielkimi akcentami kolorystycznymi. I są to faktycznie tylko akcenty raczej w wyrazistych kolorach. Należy do nich niebieski, czasem czerwony, bardzo często czarny, niekiedy najciemniejsze odcienie grafitu. Takie akcenty zwykle dotyczą dodatków, których zresztą w stylu skandynawskim raczej nie spotkamy wiele. Będą to poduszki na sofę lub krzesła, podkładki na stole w jadalni, doniczki, czasem wazony na świeże (!) kwiaty. Taka kolorystyka w pewien sposób warunkuje kolejne cechy charakterystyczne dla tego stylu.

Po drugie, prostota. We wnętrzach w takim stylu nie znajdziemy wielu dodatków, jak już zostało wspomniane wyżej. Proste są meble, proste wzory, proste kolory. Nie można powiedzieć, że używane są kolory podstawowe, bo to by się nie zgadzało z zasadami, jakich nas uczono w szkole, ale na pewno kolory, jakie spotkamy są naturalne i raczej proste. Spotkamy zatem czerwień, ale nie pomieszanie amarantu ze złotem.  Spotkamy niebieski, ale na pewno nie kobaltowy ze srebrnymi drobinkami itd. Prota jest także forma mebli. Wystarczającym stołem w jadalni będzie gruby kawał deski na czterech metalowych nogach. Co więcej, takie rozwiązanie będzie jak najbardziej właściwe. Zamiast ozdobnych żyrandoli i lamp mamy do czynienia z prostymi halogenami również o bardzo różnorodnych formach. W skrajnych przypadkach temu stylowi może być bardzo blisko do industrialnego za sprawą tak surowych form. Styl skandynawski jest jednak znacznie przytulniejszy, domowy i cieplejszy. Z tego właśnie względu jest o wiele częściej spotykany we wnętrzach niż industrialny.

Po trzecie, użyteczność. Wnętrza mają być praktyczne. Nie ma miejsca na ładne, ale niewygodne lub po prostu za duże stoły czy sofy. W sypialni ma być łóżko i szafa, w salonie kanapa, stolik, telewizor (lub nie). I choć może to z pozoru wyglądać dość surowo i nieprzystępnie, to wcale takie nie jest. Styl skandynawski ma być bardzo przytulny i po prostu wygodny. Musimy mieć wystarczającą przestrzeń na poruszanie się po naszym domu. Nie powinien być on traktowany jak „ładna wystawka” lub też jak muzeum, które można oglądać, ale nie dotykać.

Po czwarte, naturalność. Dotyczy w zasadzie wszystkiego. W stylu skandynawskim wykorzystywane są materiały naturalne, takie jak drewno, wiklina, juta, len, metal, kamień. Jeśli planujemy urządzanie wnętrza w tym stylu, przede wszystkim powinniśmy zacząć od podłóg. Deski drewniane to nieodłączny element stylu skandynawskiego. Mogą one występować w naturalnym kolorze, ale mogą być także bielone lub tez po prostu pomalowane na biało. Metal spotykamy zwykle w dodatkach i oświetleniu lub w niewielkich meblach, takich jak stolik kawowy, taborety, niekiedy nawet krzesła. Metalu nie może być jednak za wiele, ponieważ może on stworzyć chłodna i surową atmosferę. Musi być zachowana równowaga. Wszelkie tekstylia również powinny być wykonane z naturalnych materiałów, czyli lnu, jak również 100-procentowej bawełny. W stylu skandynawskim bardzo często duży nacisk kładzie się na poduszki. Znajdziemy je nie tylko na sofie, ale też w sypialni, na krzesłach, na tarasie czy balkonie. To one niekiedy są tym dodatkiem, który nadaje całemu wnętrzu pożądanego charakteru. Siła tkwi w poduszkach J

Połączenie tych czterech czynników daje wnętrze bardzo lekkie, swobodne, jasne, przestronne, ale i bardzo funkcjonalne. Sprawdzi się i w zwykłym, polskim bloku, i w nowoczesnym domu, i w poprzemysłowym lofcie, i w domku na wsi. Rozwiązanie uniwersalne i bardzo stylowe zarazem.

Może zastanawiać rzeczywiście, dlaczego Polacy kochają styl skandynawski. Bardzo daleki jest on od tego, do czego się przyzwyczailiśmy w latach 90., prawda? Jaka zatem musiał zajść zmiana w polskiej mentalności, żeby mógł nastąpić aż tak duży przeskok?

Źródło: www.ekskluziff.pl

Źródło: www.ekskluziff.pl

 

11

 

A może powód jest bardziej prozaiczny, niż się wydaje? Może Polacy idą po prostu za tym, co modne? A do tego dostępne w super popularnej, powszechnie kochanej IKEI?

Źródło: www.onekindesign.com

Źródło: www.onekindesign.com

Źródło: freshome.com

Źródło: freshome.com

Źródło: www.purehome.com

Źródło: www.purehome.com

Źródło: www.architive.com

Źródło: www.architive.com

Źródło: freshome.com

Źródło: freshome.com

Źródło: www.tillesinteriors.com

Źródło: www.tillesinteriors.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *